jak obliczyc zapotrzebowanie kaloryczne kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 12, 2006 0:59 jak obliczyc zapotrzebowanie kaloryczne kota

Szukalam i nie znalazlam. Licze na Was mozno bo wiem ze znajduja sie tu osoby co wiedza rozne dziwne acz przydatne rzeczy...


Jak obliczyc ile kalorii dziennie powinien zjadac kot? U ludzi bierze sie wiek, wzrost i wage i na tej podstawie liczy baze na utrzymanie wagi od czego odejmuje sie jakis procent by zagwarantowac powolne i bezpieczne chudniecie. Czy z kotem mozna tak samo? Np uwzgledniajac budowe ciala kota (drobna, normalna, masywna), jego aktualna wage, aktywnosc i wiek obliczyc ile powienien dziennie zzerac?

Moja Hiena jest budowy drobniutkiej, jest bardzo aktywna - co chwile z Xena sie ganiaja. Ale ma i zawsze miala ogromny apetyt (nie tylko przed sterylka, ona wychowala sie glodujac troche i ma teraz takie skrzywienie ze je poki nie padnie a jak juz padnie to jeszcze lapa zakopuje na pozniej) Jak byla u Mamy podczas wakacji, zostala zapasiona bo mama nie pilnowala jedzenia, po prostu dawala jak prosily. Teraz wazy niby zaledwie 3,2kg ale ma nadwage, wisi jej tluszcz na brzuchu a nie powinien, dobrze wygladala jak byla pomiedzy 2,5 a 2,8kg. Xena jest bardziej masywna (wszyscy mysla ze to kocur, bo jest duza kotka), wazy 3,5 kilo a wyglada nieporownywalnie szczuplej niz Hiena.

Co do jedzenia to karmie je:

suche - Purina Cat Chow dla kastratów+hairball control (pol na pol mieszja mi w sklepie), potem chwile Acana (bardzo tlusta iponoc koty na tym tyja) ale szybko zmienilam na Acane Light. Dzisiaj kupilam RC Silhouette.

mokre - generalnie codziennie gotowane jedzenie (gotuje serca, szyje, udka, ryz, kroje i mroze porcje na 2tyg w przod) a jak sa dni ze nie mam czasu na ugotowanie zapasow to puszki lub tacki dostaja (takie z Lidla ale przynajmniej nie smierdza jak Whiskas) ale staram sie te sklepowe mokre jak najrzadziej i jak naprawde nie mam czasu, a tak to im gotuje. I jak gotuje noge z kurczaka to skore wyrzucam bo za tlusta.

Czemu Xena nie tyje a Hiena tak? Moge pilnowac dokladnie porcji, tylko mi pomozcie obliczyc ile maja jesc to wylicze im troche suchego i to moje jedzonko (kalorycznosc tej mojej mamalygi oblicze z tabelki kalorii) zeby sie odpowiednio sumowalo.

Ktos sie na tym zna? Moze jakis lekarz weterynarii cos wiecej wie o takie dietetyce?

Lena

 
Posty: 5089
Od: Śro wrz 29, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 1:08

U ludzi to tak ale jak policzyć u kotów :roll:

MĘŻCZYŹNI:
1. mnożymy wagę x 24 godziny = podstawe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x wspolczynnik aktywnosci = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Współczynnik aktywności:
- Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne cwiczenia + praca fizyczna przez wieksza czesc dnia)
- Aktywny = 1.3 1.4 (Codzienne intensywne cwiczenia + praca 'na nogach')
- Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzien + praca siedząca)
- Nisko Aktywny = 1 (brak cwiczen + praca siedzaca)


KOBIETY:
1. Mnożymy wagę x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x 0,9 = poprawione BMR dla kobiet
3. Poprawiony BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Współczynnik aktywności:
- Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca fizyczna przez większa cześć dnia)
- Aktywny = 1.3 1.4 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca 'na nogach')
- Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzień + praca siedząca)
- Nisko Aktywny = 1 (brak ćwiczeń + praca siedząca)

ps W reklamówce Royala podane były dawki dziennego zpotrzebowania dla kota pod kontem konkretnej karmy. Gdzies mi wcielo tą broszurkę,poszukam.

Medira

 
Posty: 1242
Od: Pt lut 25, 2005 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 8:17

zgodnie z informacjami ze strony;
http://www.felinecrf.org/nutritional_requirements.htm

Whilst it is hard to be precise, a cat needs approximately 30-35 calories per day per pound of body weight, or possibly more if the cat is particularly active. As an example, a 9 lb cat would need 270-315 calories a day. Therefore, as you can see, feeding a teaspoonful of food a day is not going to be enough to maintain your cat's weight, let alone increase it if your cat is too thin. Stanley Marks discusses feline dietary and calorie needs in Diagnostic and Therapeutic Approach to the Anorectic Cat (2001), World Small Animal Veterinary Association World Congress 2001.

a jeden funt to 0.45 kg

czyli 60-70 kalorii na kilogram masy ciala kota, z opcja zwiekszenia gdy kot jest aktywny

poszperaj w linikach na tamtej stronie - moze cos znajdziesz dla ciebie interesujacego
Obrazek

Kaska

 
Posty: 7487
Od: Pt paź 17, 2003 21:24
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw sty 12, 2006 8:20

Weci mi mowili, ze metoda prob i bledow... :roll:
Znaczy karmic kota okreslona ilosci i wazyc. Jezeli zauwazymy tendencje niedobra to regulowac ilosc pokarmu.

I nie sugerowac sie zbyt dlugo ta wartoscia, bo to zmienne jest...
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84883
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Czw sty 12, 2006 10:00

Medira - zaraz sobie tez policze ;-)

Kaśka - dzieeeekuje! o to chodzilo, czyli Hiena tak z grubsza liczac powinna jesc 250kcal by utrzymac wage, obetne jej jakies 30 kcal dziennie, lub moze ciut wiecej i zobaczymy

Zuza - o tej metodzie slyszalam ale nie wiem... jakos mnie nie przekonuje, moze jestem maniakiem liczb i takiego podejscia do odzywiania :roll: jesli chodzi o siebie to tez :roll: to pewnie niedobrze troche :roll:

Lena

 
Posty: 5089
Od: Śro wrz 29, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 18:06

Obcinać Hience 30 kal :twisted: sama sobie obetnii :wink:
Ona wcale nie jest gruba :) zobacz na moich chłopaków.

Medira

 
Posty: 1242
Od: Pt lut 25, 2005 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 18:24

a od ktorej acany kotki tyja????
ja mam ACANA Adult Cat -takie brazowe trojkaciki-zielona paczka
ale w skaldzie jest napisane, ze ma min 20% tluszczu-to duzo???
Kicia... 16.09.2016 (*)

mamba luna

 
Posty: 1509
Od: Pon gru 19, 2005 0:14
Lokalizacja: kielce

Post » Czw sty 12, 2006 18:33

Medira pisze:Obcinać Hience 30 kal :twisted: sama sobie obetnii :wink:
Ona wcale nie jest gruba :) zobacz na moich chłopaków.


Moja droga, sobie tez obcinam tyle ze wiecej ;-). A co do Hieny to wlasnie patrzac na te Twoje chlopaki zdecydowalam sie zalozyc watek ;-) :twisted: ;-) pulciki z nich ;-) ehem... tzn. dobrze odzywione kicie ;-), zwlaszcza ten z plama na nosie ;-), Mikołajek znaczy się.

A Hiena naprawde ma tluszcz na brzuchu i to taki ze sie da juz porzadnie w "garsc" zlapac. Pamietam ze przed wakacjami wygladala o wiele smuklej i dobrze jej z tym bylo a teraz jak chodzi to widac ze jej "ciut" za duzo skory wisi pod brzuchem a jak sie zlapie to czuc ze to nie sama skora...

Lena

 
Posty: 5089
Od: Śro wrz 29, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 18:39

mamba luna pisze:a od ktorej acany kotki tyja????
ja mam ACANA Adult Cat -takie brazowe trojkaciki-zielona paczka
ale w skaldzie jest napisane, ze ma min 20% tluszczu-to duzo???



Z tego co wiem wlasnie od tej, zwyklej dla doroslych. Medira mowila ze jak na nia sie przestawila to wlasnie przytylu jej wszystkie mimo ze jedza tyle samo. I teraz Medira przeszla na Acane Light tez. Moje koty Acany zjadly chyba tylko 2kilo i to wymieszane na pol z purina i po tym nie przytyly, ale wlasnie po wakacjach gdzie jadly ile chcialy, tyle ze Xena ma jakos zdrowe nawyki chyba i trzyma wage w miare, a Hiena jak nie ma kontroli (a u mamy nie ma, szyneczka, serek, jogurcik, kaszanka, puszki - do woli) to je az spuchnie, i od kociectwa taki syndrom ma, o czym juz pisalam. Podobno wiele glodzonych za mlodu zwierzat tak ma. Suczka ktora mielismy a ktora tez juz nie zyje, po ciezkim dziecinstwie trafila do nas jak miala pol roku i byla po prostu odkurzaczem, psychicznie jej sie przestawilo cos w glowie ze nic nie moze zostac w misce... nawet niejadalne rzeczy wsuwac chciala. Byla bardzo gruba (a podejscie do tego faktu jej opiekunki, mojej cioci, sprawy nie ulatwialo) i w koncu serce jej wysiadlo mimo ze nie byla jeszcze az tak bardzo stara.

Lena

 
Posty: 5089
Od: Śro wrz 29, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 18:44

Właśnie , moje koty jak byly na royalu to nie tyły. A po acanie adult tak przytyly. Teraz jemy tylko acane light i już troche schudliśmy :wink:

ps Lenka teraz jak do mnie przyjedziesz to masz drinki do połowy obcięte :wink:

Medira

 
Posty: 1242
Od: Pt lut 25, 2005 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 19:13

dzieki bardzo lena nie wiedzialam, ze ktoras karma prowadzi do tycia-i w ogle czemu taka jest-mogliby napisac, ze to dla niejadkow :roll:
w przypadku mamby, to akurat dobrze, bo to wlasnie niejadek, ale kicia jest w sam raz :twisted:
Kicia... 16.09.2016 (*)

mamba luna

 
Posty: 1509
Od: Pon gru 19, 2005 0:14
Lokalizacja: kielce

Post » Czw sty 12, 2006 19:59

mamba luna pisze:dzieki bardzo lena nie wiedzialam, ze ktoras karma prowadzi do tycia-i w ogle czemu taka jest-mogliby napisac, ze to dla niejadkow :roll:
w przypadku mamby, to akurat dobrze, bo to wlasnie niejadek, ale kicia jest w sam raz :twisted:


no Medirze koty po tym sie roztyly z lekka i chyba kilka innych osob tez tak twierdzi (bo sobie duze 20kg torby na spolke w kilka osob kupujemy). Moze karma Adult Acany jest b.kaloryczna po prostu? nie wiem czy te 20% tluszczu to duzo czy nie.

Medira, te drinki to obciete w ramach odchudzania mnie tak? No ja wiem ze alkohol jest bardzo kaloryczny, ale i tak jestes BEZ SERCA. :roll:


:twisted: :twisted:

Lena

 
Posty: 5089
Od: Śro wrz 29, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 20:10

ja nie kupilam 20 kg tylko 1,5 czy 2, wiec chyba nie powinnam sie martwic :P no i jak pisalam-mieszam
a mam tez pytanie odnosnie chleba: czy koty moga, a raczej czy powinny jesc chleb??? moje stoja nade mna jak wcinam ciemna kromke i potem zostaje mi tylko pol :twisted:
Kicia... 16.09.2016 (*)

mamba luna

 
Posty: 1509
Od: Pon gru 19, 2005 0:14
Lokalizacja: kielce

Post » Czw sty 12, 2006 20:16

my tez nie mamy po 20kilo na glowe tylko ja np po 1-2 kilo zamawiam sobie z tej paki zbiorczej

co do chleba - nie mam pojecia, ja jestem bardzo "ograniczona" jesli chodzi o karmienie zwierzat i nie mam nawyku ulegania ich żebrzącemu wzrokowi więc moje koty sie przyzwyczaily do tego ze nie patrza na mnie jak jem

co innego bylo u Mamy...

ostatnio jednak odkrylam ze Xena przepada za oliwkami, kiedys czytalam ze jakis kot lubial i wydawalo mi sie to nie do pojecia, wiec przetestowalam ten ewenement na Xenie i... pochlonela ze smakiem 8O

Lena

 
Posty: 5089
Od: Śro wrz 29, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 12, 2006 20:21

ja tez im nie daje tego co ja jem i co chca, ale widocznie chlebek ladnie pachnie i dlatego sie z nimi dziele :P
oliwki mowisz...hm...moze moje sie skusza???? skoro kicia lubi musztarde... :lol:
Kicia... 16.09.2016 (*)

mamba luna

 
Posty: 1509
Od: Pon gru 19, 2005 0:14
Lokalizacja: kielce




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 398 gości