NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lis 04, 2011 9:44 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

opakowania wet przyjął górną dawkę dla mięsożernych czyli 0,5 mg na kilogram masy ciała. Czyli zakładając, że przeciętny kot waży ok 4 kg, są to 2 mg. ( Dwie czy półtorej łyżeczki na kota, to jakieś nieporozumienie.)
Ja poprosiłam w zaprzyjaźnionej aptece o odważenie 2 g preparatu. Potem przesypałam to na herbacianą łyżeczkę i wyszła mi płaska. Dlatego napisałam dla ułatwienia, że chodzi o płaską łyżeczkę. Pełna prawdopodobnie ma 5 mg, no i jeszcze zależy od łyżeczki. Dla pewności lepiej więc przyjmijmy, że są to 2 g na 4 kg kota.


przykro mi Praksedo, ale tym razem się mylisz

fenbenat 4% to 4g fenbendazolu w 100 g poszku (czyli tzw. vehiculum) z ulotki : Fenbendazol 4,0 g
Vehiculum do 100,0 g
czyli jeśli w 1 pełnej łyżeczce od herbaty mieści się 5 g proszku to to jest 0,2g fenbendazolu, czyli 200 mg !!
dawka dla kota to 50 mg fenebendazolu/ kg mc czyli:
W 1 pełnej łyżeczce od herbaty (5g) jest dawka dla kota o masie 4 kg
a w płaskiej łyżeczce (2 g) proszku jest dawka dla kota o masie 1, 6 kg, czyli kociaka
AnielkaG
 

Post » Pt lis 04, 2011 12:59 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

AnielkaG pisze:
opakowania wet przyjął górną dawkę dla mięsożernych czyli 0,5 mg na kilogram masy ciała. Czyli zakładając, że przeciętny kot waży ok 4 kg, są to 2 mg. ( Dwie czy półtorej łyżeczki na kota, to jakieś nieporozumienie.)
Ja poprosiłam w zaprzyjaźnionej aptece o odważenie 2 g preparatu. Potem przesypałam to na herbacianą łyżeczkę i wyszła mi płaska. Dlatego napisałam dla ułatwienia, że chodzi o płaską łyżeczkę. Pełna prawdopodobnie ma 5 mg, no i jeszcze zależy od łyżeczki. Dla pewności lepiej więc przyjmijmy, że są to 2 g na 4 kg kota.


przykro mi Praksedo, ale tym razem się mylisz

fenbenat 4% to 4g fenbendazolu w 100 g poszku (czyli tzw. vehiculum) z ulotki : Fenbendazol 4,0 g
Vehiculum do 100,0 g
czyli jeśli w 1 pełnej łyżeczce od herbaty mieści się 5 g proszku to to jest 0,2g fenbendazolu, czyli 200 mg !!
dawka dla kota to 50 mg fenebendazolu/ kg mc czyli:
W 1 pełnej łyżeczce od herbaty (5g) jest dawka dla kota o masie 4 kg
a w płaskiej łyżeczce (2 g) proszku jest dawka dla kota o masie 1, 6 kg, czyli kociaka


Ok, uznaję błąd. Jesteś specjalistą od leków, ja przyjęłam miarkę od weta. Niestety on już nie pracuje w mojej lecznicy. Jeżeli dalej tak podaje ludziom, to kiepsko.
Ale nadal jestem mu wdzięczna za inforamację o istnieniu tego leku,.
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt lis 04, 2011 13:34 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Już zgłupiałam z tym dawkowaniem. :lol: Dla mnie sprawa jest prosta. Z ulotki:
"Zwierzęta mięsożerne i futerkowe: 0,25 g - 0,5 g leku / 1 kg m.c. jednorazowo co odpowiada 10-20 mg fenbendazolu na 1 kg m.c."

Przyjmując dla uproszczenia górną dawkę, czyli 0,5 g proszku / 1 kg m.c., będzie to 4 x 0,5 g = 2 g proszku dla 4kg kota. Ergo 80 mg fenbendazolu, jeśli już chcemy to tak przeliczać.

aniaposz

Avatar użytkownika
 
Posty: 14326
Od: Pt maja 25, 2007 8:41
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

Post » Sob lis 05, 2011 0:08 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Dla mnie sprawa jest prosta. Z ulotki:

kot nie jest zwierzęciem futerkowym, bo gdyby był modelki nosiłyby kocie futra na wybiegach
dawka dla kota to 50 mg /kg mc, tak się dawkuje wszystkie preparaty fenbendazolu dla kotów (m.in żel Fenbendazol i tabletki Panacur)
w ulotce nie ma również nic o podawaniu przez 3 dni
więc jeśli masz zamiar dać kotu raz dawkę 10 mg/kg to możesz sobie darować odrobaczanie, bo będzie nieskuteczne,ale oczywiście zrobisz jak chcesz
AnielkaG
 

Post » Sob lis 05, 2011 0:12 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

zaznaczę sobie wątek, bo pożyteczny :kotek:
[/url]Obrazek
Kupując w naszym sklepie pomagasz zwierzakom. Sklep SzopFilantrop. Karmy dla kota, żwirek, karmy dla psa, akcesoria dla zwierząt
Fundacja Stawiamy na Łapy

mikela

 
Posty: 1224
Od: Czw sty 13, 2011 20:33
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 05, 2011 8:41 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Dla Chińczyków kot i pies to zwierzęta m.in. futerkowe :roll:

Jana

 
Posty: 32148
Od: Pt sty 03, 2003 19:59
Lokalizacja: Warszawa (Koło)

Post » Sob lis 05, 2011 9:09 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

AnielkaG pisze:
Dla mnie sprawa jest prosta. Z ulotki:

kot nie jest zwierzęciem futerkowym, bo gdyby był modelki nosiłyby kocie futra na wybiegach

Ale jest mięsożernym.

Zwierzęta mięsożerne i futerkowe: 0,25 g - 0,5 g leku / 1 kg m.c. jednorazowo co odpowiada 10-20 mg fenbendazolu na 1 kg m.c.

A ponieważ na starym opakowaniu narysowany był m.in. kot, można domniemywać, że pod tę kategorię podpada, zwłaszcza że nie podpada pod żadną inną wymienioną przez producenta - świń, bydła, koni, owiec ani kóz. :wink: Co nie znaczy, że producent się nie myli. :roll: Bo z tą dawką fenbendazolu w Panacurze jest oczywiście tak, jak piszesz. W takim razie zwiększę dawki.
Ostatnio edytowano Sob lis 05, 2011 9:55 przez aniaposz, łącznie edytowano 1 raz

aniaposz

Avatar użytkownika
 
Posty: 14326
Od: Pt maja 25, 2007 8:41
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

Post » Sob lis 05, 2011 9:53 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Ania, chodzi prawdopodobnie o to że tam (na opakowaniu) są dawki dla zwierząt w hodowli które nie są zarobaczone, myślę że to jest miesięczna dawka prewencyjna żeby się jaja nie rozwinęły. Co innego prewencja a co innego zwierzak który choruje z powodu zarobaczenia i ma w sobie dojrzałe osobniki.

Koty wymagają dużych dawek takich środków ponieważ mają krótki przewód pokarmowy, na przeciwległym stopniu skali są trawojady u których środek długo siedzi w kiszkach, z tego co pamiętam: konie, słonie, etc ;) 5-10mg/kg ; lisy itp. 30mg/kg ; koty, psy 50mg/kg

skoro temat się wyczerpuje (żeby było na końcu jako podsumowanie) to przypomnę że fenbendazol co prawda jest środkiem wyjątkowo wszechstronnym, niestety z jednym ważnym wyjątkiem: Dipilidium caninum. Koty często to łapią więc jak który kiepsko wygląda to dostaje jeszcze odpowiednią dawkę pratelu (zawiera prazikwantel).

Typowa dawka to 50mg/kg przez 3 dni z rzędu wynika z tego jak działa ten środek na robaki (np. Toxocara cati), tzn. zagładza je na poziomie komórkowym, ale w zależności od tego co chce się zwalczać może być większa (do 100mg/kg). W przypadku pierwotniaków 5 dni, robaki płucne do 14 dni.

Na sieci dostępnych jest mnóstwo szczegółowych informacji, linki podawałem wcześniej. Łącznie z badaniami dotyczącymi przedawkowania (kotom nie da się tak przedawkować środka o stężeniu 4% żeby zaszkodzić). Problemem jak w przypadku każdego innego środka mogą być padłe pasożyty, ale nie sam fenbendazol.

ssb

 
Posty: 540
Od: Czw cze 24, 2010 13:45

Post » Czw lis 10, 2011 13:34 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Odrobaczam teraz moje koty Fenbenatem. Jedna kotka to dzikuska zabrana z ulicy, dwa pozostałe to też dzikusy zabrane z ulicy, tyle że się już troszkę oswoiły, bo są u mnie od połowy marca, z tym że o podaniu leku dopyszcznie nie ma jeszcze mowy.

Miałam złą informację gdy odrobaczałam w marcu - potem była skorygowana, i też była to informacja inna niż podana teraz tutaj. Przez dwa dni podałam dawkę jak dla małego kota, a moje są dorosłe. Jak skorygować teraz te dawki?

Jutro muszę podać trzeci raz, będzie to dawka 50 mg ale nie wiem czy takie podanie będzie skuteczne wobec mniejszej dawki podanej przez dwa dni.
Mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy po trzydniowym podaniu preparatu, powinnam powtórzyć dawkę po trzech tygodniach? Bo też mi tak uprzednio przekazano.
To, jak traktujesz koty, decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
Justynka [*] 26.8.2011 Piglunia [*] 29.9.2011 Babunia [*] 24.11.2014 Rysio [*] 10.10.2016 Ogrynia-zaginęła 8.10.2011 odnaleziona 25.02.2012 zm. 26.11.2018, Tosia [*] 25.03.2019

Iwonami

 
Posty: 5474
Od: Wto sie 10, 2010 21:53
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt lis 11, 2011 17:32 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy po trzydniowym podaniu preparatu, powinnam powtórzyć dawkę po trzech tygodniach? Bo też mi tak uprzednio przekazano.

wobec tego że pierwsza dawka była nieco za mała na masę ciała ja bym te dwa podania uznała za nieskuteczne, i dałabym w sumie 5 razy lek
tak, odrobaczenie koniecznie trzeba powtórzyć po 2-3 tygodniach, jeśli kot był mocno zarobaczony - również przez 3 dni, jeśli nie- jednorazowo
AnielkaG
 

Post » Pt lis 11, 2011 20:43 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Dziękuję za informację. :1luvu:
To, jak traktujesz koty, decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
Justynka [*] 26.8.2011 Piglunia [*] 29.9.2011 Babunia [*] 24.11.2014 Rysio [*] 10.10.2016 Ogrynia-zaginęła 8.10.2011 odnaleziona 25.02.2012 zm. 26.11.2018, Tosia [*] 25.03.2019

Iwonami

 
Posty: 5474
Od: Wto sie 10, 2010 21:53
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Śro gru 12, 2012 17:00 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Czeka mnie odrobaczanie stada fenbenatem i dziś przyszło mi do głowy, że kubię wagę jubilerską, żeby przygotować odpowiednie dawki dla każdego kota.

http://allegro.pl/listing.php/search?ch ... jubilerska

Fajny pomysł? :twisted:

Jana

 
Posty: 32148
Od: Pt sty 03, 2003 19:59
Lokalizacja: Warszawa (Koło)

Post » Śro gru 12, 2012 17:12 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Jana pisze:Czeka mnie odrobaczanie stada fenbenatem i dziś przyszło mi do głowy, że kubię wagę jubilerską, żeby przygotować odpowiednie dawki dla każdego kota.

http://allegro.pl/listing.php/search?ch ... jubilerska

Fajny pomysł? :twisted:

Super pomysł :ok: Powiedziałam TŻ-owi i już się zainteresował :lol: Wcale nie są drogie 8O
Obrazek ,

vailet

 
Posty: 12680
Od: Śro sty 05, 2011 22:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post » Śro gru 12, 2012 17:53 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

Dobra.
To jeszcze raz.
Jak futro bardzo zarobaczone to 3 dni karmić? I powtórka za 12-14 dni.
Czy raz i powtórka za 12-14 dni?
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Śro gru 12, 2012 19:12 Re: NA ODROBACZANIE DZIKICH KOTÓW - FENBENAT

3-5 dni pod rząd i po 14 dniach powtórka.

Jana

 
Posty: 32148
Od: Pt sty 03, 2003 19:59
Lokalizacja: Warszawa (Koło)

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ASK@, Google [Bot] i 474 gości