Kota znajomej- poradzcie...

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 27, 2004 18:16 Kota znajomej- poradzcie...

Dziś do pracy znajoma przyszła ze swoją kotką, wracała od weterynarza.
Kicia nie wyglądała najlepiej, a i znajoma nie trafiała do wetów (teraz i w przeszłosci) najlepiej.
Dane o kocie:
-kot ma 11 lat
-kot nie jest szczepiony (bo wet poinformował że skoro nie wychodzi, to nie ma takiej potrzeby :? )
-kot je Whiskasa
-kotu wisi brzuch, ale jest chuda
Dane o dolegliwościach:
-kot od dłuższego czasu (parę miesięcy) ma na nosie "gluta" wymieszanego z krwią
-robi qu z krwią
-niekiedy wymiotuje.
-wet stwierdził herpesa ( wstyd wyznac, nie do końca wiem co to jest, zaraz sobie wyszukam...)

jest aktywna, ma apetyt

Jak na moje niewprawne oko nalezaloby kotu zrobić morfologię, testy na wirusówki i badanie sioo.
Nie zaszkodziłby wymaz z nosa?
I badanie qu?
Zmnienienie karmy na dobrą - jaka jest dobra dla kotów w podeszłym wieku?

Znajomą stać na leczenie. Kocha swojego kota. Trafiała na konowałów moim zdaniem. Ma dość niedużo czasu, co jej doradzić aby zmaksymalizować efektywność czasową?
Czy jest jakiś wet polecany do kotów geriatryków 8) ?

Kicia jest kochana, przychodziła się miziać. Na tym nosku krew... Umyłam ręce i zmieniłam ubranie żeby moje koty się w to nie wycierały. Co jej może być, oprócz starości?
Ostatnio edytowano Wto gru 28, 2004 9:59 przez Ska, łącznie edytowano 2 razy

Ska

 
Posty: 6073
Od: Sob lut 28, 2004 20:40
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów Górny

Post » Pon gru 27, 2004 18:25

co do wetow polecanych - to pewnie zaraz sie warszawiacy odezwa
wg mnie morfologia to podstawa - wtedy bedzie wiadomo czy nie trzeba wlaczyc karmy leczniczej
no i mocz , no i kał
no i wirusowki
czyli to co sama widzisz
rozpoznanie herpesa - czyli koci katar
wiszacy worek na brzuchu - moze byc wynikiem karmienia whiskasem - Balbina miala taki po KK - rozpychala zaoladek malo wartosciowa karma - zaraz byla glodna i dobychala znowu - wchlonelo sie po przejsciu na RC - po pol roku
albo schudla bardzo i jej pozostalosc po workach tluszczowych majta
sa karmy suche dla seniorow - RC ma na pewno
Obrazek

Kaska

 
Posty: 7487
Od: Pt paź 17, 2003 21:24
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon gru 27, 2004 18:29

Herpes, to jeden z wirusów od kociego kataru. Pewnie od tego krew w nosku.
Co do kupki z krwią... trzeba zrobić badania, ale przede wszystkim odstawić ten koszmarny whiskas i zacząć podawać łagodne, normalne żarełko - kurczak, marchewka. Są też pasty dożywiające, np. GeriPet, dostępne w większych sklepach zool. i lecznicach. Zmienić weta na takiego, co nie uważa W za odpowiednią dietę i rozumie konieczność szczepień.

myszka

 
Posty: 3120
Od: Pt sie 09, 2002 13:45

Post » Pon gru 27, 2004 18:57

Gdzie mieszka?
Kocie wiersze i KociennikObrazek
Obrazek
Holmes & Watson (Brytole)
Gacek[*] Mika[*] Romek[*] Ziutek[*] Norka[*] Miś Major[*] Tymoteusz[*] Miodunka[*]Bambina[*] Felek[*]

Majorka

 
Posty: 1604
Od: Pt lis 29, 2002 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon gru 27, 2004 18:58

Majorka pisze:Gdzie mieszka?


W Warszawie, dzielnicy nie znam.
Ma samochód.

Ska

 
Posty: 6073
Od: Sob lut 28, 2004 20:40
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów Górny

Post » Pon gru 27, 2004 19:23

Ja mysle tak:
- koniecznie wymaz z nosa, bo skoro to trwa dlugo to moglo sie tam wdac jakies powiklanie bakteryjne, jakis np. gronkowiec i przydaloby sie to leczyc od razu w sposob celowany.
- poza tym dokladne badania krwi (morfologia z rozmazem, poziom kreatyniny, mocznika i koniecznie enzymow watrobowych)
- super byloby zrobic badanie USG lub RTG (o ile ma sie radiologa ktoremu sie ufa, ja w Warszawie takiego nie znam, ale moze jakis jest).
- z testow na wirusowki, pewnie warto - ale mysle ze tylko FIV, bo w tym wieku to to byloby znacznie bardziej niz FeLV prawdopodobne, chyba ze dla pani koszty nie sa jakies szczegolnie wazne, wtedy niech zrobi oba testy, bedzie pewnosc.
- no i na pewno kotu przyda sie tez dokladne omacanie przz dobrego weta, czy wezly chlonne nie sa powiekszone, czy organy wewnetrzne nie sa bolesne, jakie jest napiecie skory, dlaczego ten brzuch tak wisi itp.

Jest wiele karm dobrych dla starszych kotow - praktycznie kazda dobra firma ma w swojej ofercie cos dla seniorow.
Tylko bardzo wazne jest - jesli ta kotka odzywaia sie glownie Whiskasem - zeby zmiana diety nie byla nagla - bo to moze skonczyc sie porzadnym problemem z trawieniem. Taka zmiane pokarmu dobrze jest uzupelniac Lakcidem czy chocby jogurtem naturalnym jesli kotka go lubi i nie ma po nim problemow. Bo jesli kot je od dawna jedna karme - to jej flora bakteryjna moze byc dosyc wyspecjalizowana i przy nowych skladnikach moze dojsc np. do silnej biegunki ze wzdeciami.

Blue

 
Posty: 23497
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon gru 27, 2004 19:25

Dziękuje Blue 8)

Ska

 
Posty: 6073
Od: Sob lut 28, 2004 20:40
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów Górny




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: qumka, Zeeni i 532 gości