Ruja, jak długo ile, co ile

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 20, 2004 14:27 Ruja, jak długo ile, co ile

Witajcie.
Poczytalem sobie troszkę topików o rujkach ale nigdzie nie znalazłem informacji które mnie nurtują więc może jakiś fachowiec się wypowie...

1. Co ile m-cy kotka może dostać ruję ??? ( prosze o wykladnię teoretyczna oraz praktyczne wyjątki od niej)

2. Jak dlugo trwa Ruja

3.Co jaki okres sie powtarza.

Prosze o ominięcię ewentualnych przypadków Ruji urojonych.
Moja kotka jest 8 tygodni po porodzie i własnie dostała rujkę :) Fajne doświadczenie ale robi się nieznośna w nocy i nie wiem jak dlugo wytrzymam :)

FDzięki za odpowiedzi.
ObrazekObrazekObrazek

djmaslak

 
Posty: 14
Od: Nie paź 24, 2004 17:41

Post » Pon gru 20, 2004 14:30

Od weta słyszałam, że niektóre kotki mają ruję nawet co trzy tygodnie.

Moja Całka ma raz na ok. 2 miesiące (na szczęście...).

Jana

 
Posty: 32148
Od: Pt sty 03, 2003 19:59
Lokalizacja: Warszawa (Koło)

Post » Pon gru 20, 2004 14:37

Kizia (2 lata) na początku miała rujki co 4-5 m-cy a ja nie mogłam się wtedy zebrać, żeby ją wysterylizować :oops: :cry:

teraz rujki powtarzają się co kilka dni i chyba będę musiała niestety zblokować ją hormonami i przeprowadzić kastrację, bo i ona się męczy i my :roll:

mam wrażenie jakby ta ruja trwała non-stop...
Obrazek Obrazek

drotka

 
Posty: 1802
Od: Wto kwi 22, 2003 11:49
Lokalizacja: Warszawa Kabaty

Post » Pon gru 20, 2004 15:09 Re: Ruja, jak długo ile, co ile

djmaslak pisze:1. Co ile m-cy kotka może dostać ruję ??? ( prosze o wykladnię teoretyczna oraz praktyczne wyjątki od niej)

2. Jak dlugo trwa Ruja

3.Co jaki okres sie powtarza.

Prosze o ominięcię ewentualnych przypadków Ruji urojonych.
Moja kotka jest 8 tygodni po porodzie i własnie dostała rujkę :)


Nie jestem fachowcem, więc nie wiem czy moge się wypowiedzeć. Ale może...

Nie wiem czy znajdzie się wykładnia teoretyczna co ile kotka może dostać rui. Inaczej funkcjonują koty dziko bytujące, podlegające porom roku, inaczej - chowane w domu z ciepłym pomieszczeniem cały rok i sztucznym światłem wydłużającym dzień.

Również nie ma reguły ile powinna trwać - zwykle jest to (od pierwszych do ostanich objawów) ok. tygodnia.

Pkt.1 i 3 pyta o to samo. W domowych warunkach: od 2-3 rujek w roku do rujek niemal stałych - co 2-3 tygodnie.
Kotka po urodzeniu małych dostaje rujki własnie ok. 8 tygodnia ich życia. Jest to kres, gdzie w warunkach "ulicznych" małe byłyby odsadzane od cycka i usamodzielniane.
W Twoim przypadku zaobserwuj, czy w rujce nadal karmi małe i się nimi opiekuje, czy też odwrotnie: goni od cyca i siebie. W drugim przypadku i dla spokojnych nocy warto kotke odizolowac od maluchów, zoszczędzi im to stresu ("czemu mama taka paskudna z dnia na dzień?") a Tobie pozwoli doczekac końca rui.
Jeżeli nie jest to kotka hodowlana, rasowa - czas pomyślec o sterylizacji za jakieś 4 tygodnie.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38262
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pon gru 20, 2004 15:26 Re: Ruja, jak długo ile, co ile

MariaD pisze:Kotka po urodzeniu małych dostaje rujki własnie ok. 8 tygodnia ich życia.

I to rowniez nie jest regula u wszystkich kotek :wink: Moja kotka po urodzeniu kociakow 'zablokowala sie' na pol roku.
Obrazek

M.

 
Posty: 3298
Od: Wto lut 05, 2002 11:17

Post » Pon gru 20, 2004 15:29

Ja chciałam się dowiedzieć jak to jest z kotkami hodowlanymi. Wiadomo - sterylizacja jest to ostateczne rozwiązanie przy uporczywych rujkach. Przeczytałam, że pryz tak częstych rujkach blokuje się kotkę zastrzykiem hormonalnym. Przeczytałam również, że podawanie hormonów może powodować u kotek ropomacicze i sprzyja powstawaniu raka jajników. No więc jak to w końcu jest? Co robić w takim wypadku żeby jak najmniej zaszkodzić kotce?

Agia

 
Posty: 1093
Od: Pon paź 11, 2004 20:00
Lokalizacja: Liverpool




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 254 gości