Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lip 27, 2023 9:23 Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Witam,

Proszę o poradę dotyczącą kotki 5-letniej. Udałam się z nią do weterynarza w związku z tym, że kot, pomimo karmy odchudzającej ( niestety karma sucha Royal Canin Satiety Weight ) i wydzielania karmy, nie zrzuca masy, a wręcz przybiera na wadze ( na tą chwilę kot waży 6.7 kg, w przeciągu 4 miesięcy przytyła ok. 300 g). Zrobiłam wyniki krwi, wyszły " w miarę w normie", oprócz T4 ( Było podejrzenie niedoczynności tarczycy: wynik - 2,85 ( skala 1,00-2,50), NEU % - wynik 22,04 ( skala 60,00- 78,00), LYM % - wynik 69,00 ( skala 15,0 - 38,00 ), reszta wyników w normie. Wykluczono cukrzycę i źle działającą tarczycę. Kot miał robione USG tarczycy ( nic nie wyszło), brzucha ( lekkie zakłaczenie ) oraz echo serca, gdzie wynik też nic nie wykazał. Na tą chwilę czekam na wyniki z próbek kału ( żeby wykluczyć pasożyty ). Jest to kot zabrany z ulicy, jak była malutka, szczepiona była na FIV, FELV, na tą chwilę jest niewychodząca, w domu jest drugi kot również niewychodzący.
Lekarz na tą chwilę zalecił podawanie nadal tej samej karmy lub dodawanie karmy mokrej i żeby nie stosować diety odchudzającej, tylko ewentualnie zmniejszyć porcję + podawanie oleju lnianego.

Po zagłębieniu się w temat wiem, że błędem jest podawanie karmy suchej w ogóle i na odchudzanie, mimo zaleceń przez lekarzy weterynarii, dlatego chcę podawać jej wysokomięsne puszki,, do tego ten olej lniany i pytanie, czy jest coś jeszcze, co mogłabym sprawdzić? Nie będzie na pewno problemu z przestawieniem jej na karmę mokrą, którą i tak jej czasami podaję( Animonda, Catz), ale mam wrażenie że ten mój biedny kot jest wiecznie głodny :(

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi : :kotek:

Cytryna_89

 
Posty: 2
Od: Czw lip 27, 2023 8:47

Post » Czw lip 27, 2023 10:36 Re: Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Udało mi "utuczyć" kocura Gremlina do 8,2 kg :oops:
ale był w parze z kocicą z problemami z nerkami, wybredną i trochę zwichrowana psychicznie (z tendencją do zaprzestawania jedzenia) i jedzącą "po chrupce'.
Sucha karma musiała stać na wciąż inaczej Glusia by zniknęła z niejedzenia.
Gdy Glusia odeszła przestawiłam kota praktycznie na samo mięso z suplementami, potem dołączyła do nas młody kociak, który rozruszał rezydenta i pomału waga Gremlina zaczęła spadać. Zrobił się bardziej aktywny, chętnie się gania z młodym
W tej chwili kot waży 7 kg, przydałoby się jeszcze z pół kg zrzucić, może z 70 dag, to duży, solidny kotek jest więc 6 kg z ogonkiem to nie będzie za dużo. Mam nadzieję, że pomału zejdziemy do wagi poprawnej.

Podstawa odstawić suche: czy wet, czy bezzbożowe tuczy tak samo.

Gremliś je 4 posiłki dziennie, w czym dwa są symboliczne.

Dostaje dziennie w sumie ok 100g wysokomięsnej puszki lub 80g mięsa (2 główne posiłki) pomiędzy nimi 1/4 saszetki dowolnej (Sheba, Brit, czasem najtańsze marketówki, czasem coś lepszego) i na wieczór kilkanaście chrupek - by nie zapomniał, że toteż żarcie, bo różnie może się wydarzyć w kocim czy moim życiu.
Czasem jakiś kabanosek - zwykle raz w tygodniu po czesaniu.
Nie marudzi jakoś specjalnie, że głodny ale i nie wybrzydza nad michą
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Pon lip 31, 2023 15:08 Re: Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Niektóre koty lubią wcinać cukinię. Zdrowa, bardzo niska kaloryczność, a zapycha głodomory skutecznie.
Tutaj do poczytania, jak można podawać (po angielsku, ale można użyć google translate).

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Pon lip 31, 2023 17:54 Re: Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Dobrej jakości, wysokomięsna i bezzbożowa mokra karma powinna pomóc. Można też kota powoli przestawić na dietę barf (surowe mięso i suplementy) ale wiem że nie wszystkie koty są chętne do jedzenia surowizny i niektórych opiekunów też przerasta krojenie gór mięsiwa.
Czy barf, czy puszki, trzeba też zwrócić uwagę na jedno - podajemy trochę mniejsze porcje niż zalecane przy obecnej wadze kota. Czyli np. dla kota 8-kilowego wychodzi 1,5 puszki - podajemy tylko 1 puszkę lub 1,25.
No i może udałoby się nieco urozmaicić życie kota, tak żeby miał trochę więcej ruchu.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33252
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Wto sie 01, 2023 5:14 Re: Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Barf diets are an option, but I understand that not all cats are ready to consume raw meat and that some owners feel overwhelmed by the prospect of cutting them all.
run 3

Marilian

 
Posty: 1
Od: Wto sie 01, 2023 5:12

Post » Śro sie 02, 2023 14:44 Re: Wyniki badań kota 5 lat + odchudzanie

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady, zamówiłam wysokomięsne puszki - a czy macie może pomysł, dlaczego wyszły takie parametry krwi? Jaka może być przyczyna? Oddałam koci kał do badania w kierunku pasożytów, czekam na wynik.

Cytryna_89

 
Posty: 2
Od: Czw lip 27, 2023 8:47




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bbeata, Blue, Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 495 gości