Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lip 26, 2023 20:31 Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Witam wszystkich,

postanowiłam napisać z prośbą o Waszą poradę bo już ręce mi opadają i nie mam sił.. mój problem - jak tytuł wskazuje - to wybredny kot niejadek.

Moja niespełna 2 letnia kotka do pewnego momentu swojego życia jadła dosłownie wszystko z ogromnym apetytem. Aż w końcu niespodziewanie przyszedł moment że zaczęła wybrzydzać. Początkowo martwiłam się że coś jej dolega gdy nagle przestała jeść karmę która zwykle uwielbiała, ale zorientowałam się że to nie problemy zdrowotne gdy o smaczki biegła tak że na zakrętach nie wyrabiała. Przyszło więc testowanie innych karm i generalnie na jakiś czas był znowu spokój. Niestety, jak w końcu jakaś karma jej podeszła to 2-3 tygodnie jadła że smakiem a potem znowu bunt i historia zaczyna się od nowa. Powoli tracę siły bo mam wrażenie że ona praktycznie nic nie lubi. Być może to też moja wina, bo gdy tylko wypijała się na jakąś karmę - ja z obawy żeby cokolwiek jadła - podtykałam jej inne pod nos.

I tutaj moje pytanie do osób bardziej doświadczonych - czy jest jakiś magiczny sposób na kociego niejadka? Czy jeśli wykaże silną wolę i nie będę kombinowała z karmami to czy kot w końcu się złamie i będzie jadł to co ma w misce? A może znacie jakieś karmy dla wybitnie wybrednych? Póki co testowałyśmy Feringę, Macsa, Wiejską Zagrodę mono, John Doga, Dolinę Noteci i Catz. Aktualnie je tylko Dolinę (z czego średnio jestem zadowolona) - a w sumie powinnam napisać że jadła, bo dziś już znowu powąchała i poszła. Próbowałam też z surowym mięsem - też nie rusza. Jedynie łososia skubnie i to by było na tyle..

Proszę o porady bo już nie wiem co robić :(

Vesola

 
Posty: 19
Od: Wto lis 15, 2022 17:44

Post » Śro lip 26, 2023 20:59 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Wiele kotów tak wybrzydza. Czasem warto wrócić do karm, które się znudziły - czasami po przerwie znowu okazują się smaczne. Ja stosuję dietę mieszaną - trochę suchego (składniki mineralne), trochę mokrego (woda, bo głównie wylizują sosik) i surowe mięso (źròdło białka). I smaczki, zeby zachęcić niejadki do konsumpcji :wink:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60435
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw sie 03, 2023 22:51 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Myślę, że trzeba przede wszystkim spróbować ograniczyć smaczki i skupić się na doborze odpowiedniej karmy. Może zaszły jakieś konkretne zmiany w otoczeniu? Tu potrzeba czasu i cierpliwości, koty bywają wybredne w tym temacie
Wakacje ze swoim kocim przyjacielem https://trigodi.com/

Marek534

 
Posty: 80
Od: Wto lip 11, 2023 11:27

Post » Pt sie 04, 2023 14:15 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Też mam takiego niejadka, który do pewnego wieku pięknie jadł. Udało mi się od jakiegoś czasu sprawić, że nie ma większych problemów z jedzeniem. Kupuję zawsze 5-6 rodzajów karmy (Feringa, Macs, Catz, konkretne smaki, które je, jak chcesz mogę napisać jakie) i daję codziennie coś innego. Karma mokra to 2-3 posiłki po 50g. Do tego dostaje jeszcze na jeden posiłek mięso z indyka, które lubi. Co ciekawe, nie tknie wołowiny. Jeżeli jakaś karma za bardzo któregoś dnia mu nie podchodzi, to posypuję rozgniecionym smaczkiem. Jeżeli coś zostawi, to chowam do lodówki i musi czekać do następnego posiłku.
Niestety czasem nowa partia tej samej karmy jest jakaś inna i od pierwszej puszki już mu nie smakuje.

Samira33

 
Posty: 216
Od: Pon sty 05, 2009 23:10
Lokalizacja: KRK

Post » Pt sie 04, 2023 14:21 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Generalnie u nas są "jadki", ale jedna faktycznie czasami grymasi - kiedy już chciałam, by zadła cokolwiek, dosmaczałam ulubiona pastą po wierzchu i pomagało. Ale to trochę inny przypadek, bo generalnie wiem, co lubi, a aż takiego grymaszenia to chyba jednak nie miałam. Może faktycznie dobrze by było wrócić do czegoś, co lubiła kiedyś? Moim na przykład Dolina (monobiałkowa) nie podchodziła... Ale one generalnie mięsożerne, smaczkożerne i sosikopijne...
Wątek o Bajce, która dołączyła do Feliksa: viewtopic.php?f=46&t=176799
Wątek o Bezdomniaczce, która się stała Domniaczką Bezią: viewtopic.php?f=46&t=186711
Wątek przedprzedostatni, całego tercetu: viewtopic.php?f=46&t=208290
Nasze Kocie Wierszyki: viewtopic.php?f=8&t=208424

Nul

 
Posty: 11252
Od: Śro lis 02, 2016 17:23
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt sie 04, 2023 21:24 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

U mnie aż tak źle nie jest (choć potrafi mi nerwów napsuć niejedzeniem czasami), ale dużo pomogło zmienienie miski na talerzyk, porządne bawienie się przed posiłkiem i ograniczanie smaczków (jak moja mama przegina z dawaniem jej, to wtedy zaczyna się wybrzydzanie).

ziuku

Avatar użytkownika
 
Posty: 610
Od: Nie wrz 11, 2022 11:31

Post » Pt sie 04, 2023 22:11 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

"Od zawsze" daję jedzenie na talerzykach - wtedy wibryski nie przeszkadzają. :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60435
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw sie 10, 2023 9:34 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Ja też daję tylko na talerzykach - akurat nie mam wyjścia bo mój wybredny kotek jest Brytyjczykiem i że względów anatomicznych że zwykłej miski nie jadłoby mu się komfortowo :) słyszałam ostatnio natomiast że w przypadku niejadków dobrze sprawdzają się maty spowalniające jedzenie. Podobno nawet wybredne kotki jak mają karmę podaną na macie to jedzą znacznie chętniej - próbował ktoś z Was?

Za wszystkie rady dziękuję - przede wszystkim pochowałam głęboko smaczki bo o ile ja mogę nie dawać to mąż jest bardzo miękki i jak kot spojrzy błagalnie to od razu daje :D także teraz nawet on nie wie gdzie są i zobaczymy czy przełoży się to na apetyt. Będę właśnie zamawiała kolejną partię karmy także jeśli Wasze wybredne pociechy mają konkretne smaki które lubią - proszę o podpowiedź. Może mojej kotce też podejdą :lol:

Vesola

 
Posty: 19
Od: Wto lis 15, 2022 17:44

Post » Pt sie 11, 2023 0:26 Re: Wybredny kot niejadek - prośba o pomoc

Vesola pisze:Ja też daję tylko na talerzykach - akurat nie mam wyjścia bo mój wybredny kotek jest Brytyjczykiem i że względów anatomicznych że zwykłej miski nie jadłoby mu się komfortowo :) słyszałam ostatnio natomiast że w przypadku niejadków dobrze sprawdzają się maty spowalniające jedzenie. Podobno nawet wybredne kotki jak mają karmę podaną na macie to jedzą znacznie chętniej - próbował ktoś z Was?

Za wszystkie rady dziękuję - przede wszystkim pochowałam głęboko smaczki bo o ile ja mogę nie dawać to mąż jest bardzo miękki i jak kot spojrzy błagalnie to od razu daje :D także teraz nawet on nie wie gdzie są i zobaczymy czy przełoży się to na apetyt. Będę właśnie zamawiała kolejną partię karmy także jeśli Wasze wybredne pociechy mają konkretne smaki które lubią - proszę o podpowiedź. Może mojej kotce też podejdą :lol:


Moje niejadki w miarę chętnie jadły catzfinefood , pasztety miamor i tigeria - ale tylko te z kompotem gruszkowym i indyk ze szpinakiem i łososiem .
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5571
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 552 gości