Tajemnicza śmiertelna choroba kotów

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon cze 19, 2023 11:40 Tajemnicza śmiertelna choroba kotów

Od kilku dni na terenie Polski, odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów, z objawami neurologiczno-oddechowymi.
Objawy chorobowe takie jak:
- hiperglikemia
- otępienie
- sztywność kończyn
- duszność
- anizokoria
- źrenice niereagujące na światło
- drgawki
- ataki padaczkowe
- spadek saturacji
- hipokaliemia
- podniesione parametry AST i CK z krwi
powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.
W związku z zagrożeniem, jakie niesie za sobą ta choroba, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wychodzić z kotami na spacery, ograniczyć kontakt z surowym mięsem wieprzowym, drobiowym, nie dopuszczać do kontaktu z dzikimi ptakami.
Obecnie żadne zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu. Jest duża śmiertelność, a chorują zarówno zwierzęta młode i zdrowe jak i stare czy chore.
https://www.facebook.com/przychodnia.sp ... XwJWF4m4ul
Ostatnio edytowano Czw cze 22, 2023 11:41 przez Jarka, łącznie edytowano 1 raz
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10932
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon cze 19, 2023 12:36 Re: Komunikat Specvet - ważne!

To bardzo ważne :!:
dzięki za info :201494 ,rozesłałam już swoim 4 niefejsbukowym kociarzom.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pon cze 19, 2023 12:46 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Straszne :strach:
Dzięki Jarka za informację
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pon cze 19, 2023 13:47 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Dziękuję za wiadomość.
(dałabym w tytule wątku, że komunikat jest dla całej Polski)

Podbijam.
Boogie (15.04.2012), Bruno (5.06.2020), Nikoś (20.05.2023) & Cheetos (maj 2022)

drx Bury (')2016
drx Rudy (')2011

Cheetos

Avatar użytkownika
 
Posty: 1990
Od: Śro lip 06, 2022 17:50
Lokalizacja: - Czarna Wieś -

Post » Pon cze 19, 2023 16:23 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Opisane objawy bardzo przypominają mi to co u moich pojawiło się w maju zeszłego roku.. tu link do początku, zaczyna się w ostatnim akapicie wklejonego postu.. viewtopic.php?f=46&t=184806&start=540#p12612605

Najgorzej przeszła to Kropka, mało brakowało, żeby pobiegła za TM.. jak chcecie, to poczytajcie..
Nie mam pojęcia skąd to przytargałam, niewykluczone, że na butach.. ale nie miało to żadnego związku z surowym mięsem.. ani z kurczaka, ani z żadnym innym.. za to bardzo przypominało objawy covidowe..

Mogę wrzucić też filmiki, jak oddychała Kropka przed podaniem sterydu wziewnego..
Opowieści o moich kociastych..
viewtopic.php?p=3620054#3620054

aamms

Avatar użytkownika
 
Posty: 28886
Od: Czw lut 17, 2005 15:56
Lokalizacja: Warszawa-Ochota

Post » Pon cze 19, 2023 17:59 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Gdzieś czytałam, że może mieć związek z wirusem ptasiej grypy
Obrazek

mgj

 
Posty: 11024
Od: Czw mar 17, 2011 21:06
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pon cze 19, 2023 18:29 Re: Komunikat Specvet - ważne!

też to czytałam - ale zrobił się taki szum, że w tej chwili nie wiadomo, co jest faktem, co fejkiem, a co "tylko' nadinterpretacją.
Łączą z ptasią grypą. ale nie wykluczają mutacji znanych wirusów. I mnie od razu włącza się kalici, które strasznie szaleje

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15073
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon cze 19, 2023 19:01 Re: Komunikat Specvet - ważne!

A czy zawieszacie chwilowo podaż surowego drobiu w kocim menu?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon cze 19, 2023 19:20 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Ja tak.
Poczekam aż się sprawa wyjaśni.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14233
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pon cze 19, 2023 19:56 Re: Komunikat Specvet - ważne!

mziel52 pisze:A czy zawieszacie chwilowo podaż surowego drobiu w kocim menu?

Ja nie mam wyjścia :(
Nemi ma nietolerancję pokarmową na wołowinę.
Podaję sparzone mięso, nie surowe
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pon cze 19, 2023 19:56 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Ja też zawieszam. Przynajmniej sama trochę pojem i nie będę ganiać po sklepach za świeżutkimi dostawami. Sparzone jednak w środku jest surowe, lepiej chyba ugotować krótko większy kawałek, wtedy jest soczysty, a nie surowy. Skoro ptak chory, to cały.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon cze 19, 2023 20:12 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Szanowni Państwo, ze względu na kilkanaście doniesień z różnych lecznic w Polsce na temat pojawienia się w gabinetach kotów z objawami oddechowymi (duszność) jak i neurologicznymi (drgawki, zwężenie źrenic) i z ciężkim przebiegiem choroby, prosimy o zachowanie ostrożności i czujności.

Ze względu na to iż na razie nie wiemy, jakie są przyczyny tych objawów: zakaźne czy np. środki do oprysku przeciwko owadom (permetryna), lub jeszcze inne, poniższe zalecenia mogą ulec zmianie.

Na ten moment zalecamy: nie wypuszczać kotów na zewnątrz, również na balkon ( objawy występowały również u kotów niewychodzących), chować ubrania wierzchnie i buty do szafy, stosować karmy sprawdzonych producentów i z pewnego źródła.

Jeśli zauważycie u swojego kota objawy duszności, drżenia, rozszerzenie źrenic, ślinotok, bardzo złe samopoczucie nie zwlekajcie z wizytą w placówkach typu emergency, dużych lecznicach dostosowanych do szybkiej diagnostyki i udzielania pomocy szpitalnej.

Lekarze z całej Polski na bieżąco zbierają i wymieniają się danymi, gdy pojawią się nowe informacje powiadomię Państwa o tym.

Joanna Welna Przychodnia weterynaryjna Zwierzaki, Warszawa

***
Nie będę dawac surowego miesa. No i nie można wypuszczać na balkon :( Nie wiem jak to zrobić.

Falka

 
Posty: 32599
Od: Pon lut 04, 2002 17:01
Lokalizacja: Praga

Post » Pon cze 19, 2023 20:30 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Wyświetliła mi się na fb zbiórka na pokrycie kosztów prób ratowania chyba pierwszych (albo jednych z pierwszych) 6 kotów z Torunia które odeszły na to dziadostwo, w domu było 11, jeden czy dwa obecnie są w ciężkim stanie, jakaś masakra, nic nie zadziałało, w ciągu 24 godzin od pierwszych objawów koty umierały z objawami masywnego uszkodzenia mózgu i innych organów. Jeden z chorych kotów miał temperaturę 49 stopni. Teraz już wiadomo że są kolejne koty, nie związane z tamtymi.
Dodatkowo wyświetlają mi się apele kolejnych lecznic - w tym niektóre deklarujące że też mają przypadki kotów z takimi objawami.
W tym całym nieszczęściu mam nadzieję że to tylko jakieś zatrucie, incydentalne, coś się zadziało, coś było w powietrzu, ktoś coś rozpylił na owady jednorazowo etc - bo jeśli to zaraza jakaś to marnie :(

Niepokoi mnie to powiązywanie z ptasią grypą - bo jeśli to wirus to wsio rawno ktory zmutował skoro daje takie objawy - ale ludzie są skłonni do łatwej histerii gdy chodzi o zwrot: "ptasia grypa".
Nie biorąc pod uwagę ze nasza, zwykła, stara, ludzka jest dla nas o wiele groźniejsza.
Na wszelki - też się wstrzymam z surowym mięsem dla kotów póki co, może uda się w miarę szybko zidentyfikować przyczynę tego co sie dzieje, ciała kotów które umarły poszły na dokładne badania. Dobrze że ktoś szybko powiązał te przypadki, zrobiło się o tym głośno, dzięki temu będą monitorowane kolejne i być może uda się szybciej doprowadzić do znalezienia wspólnego mianownika.

Ale ogólnie mnie stresuje mocno ta historia...

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon cze 19, 2023 20:33 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Czy są doniesienia z innych państw? Czy to tylko w Polsce?
Obrazek

mgj

 
Posty: 11024
Od: Czw mar 17, 2011 21:06
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pon cze 19, 2023 20:37 Re: Komunikat Specvet - ważne!

Na razie chyba tylko w Polsce (acz może nie trafiłam na info o przypadkach poza granicami naszego kraju) ale z miast już tak rozrzuconych że właściwie cała Polska wchodzi w grę :(
Więc na chwilę obecną teoria z lokalnym zatruciem substancją chemiczną raczej odpada.

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 489 gości