Sterydy u 13 latki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 05, 2023 21:34 Sterydy u 13 latki

Wyskoczył mojej kotce ropień centralnie przy odbycie i w poniedziałek, dzień przed sanacją pobiegłam do veta. Myślałam, że to zaparcie, a to się okazał jakiś ropniak który bolał, bo w ogóle nie siadała :cry: vet nakłuł igłą i trysnęło ropą i krwią na kilometr :roll: ale wyszło dobrze, bo przez noc się sporo wylało i ropień, wrzód czy cokolwiek to było zmniejszyło się w nocy o połowę. Kiedy smacznie spała po czyszczeniu ząbków vet pozbył się praktycznie wszystkiego.
Od poniedziałku jest na sterydzie, ropniak zniknął, kota przestała się nerwowo wylizywać (chwała temu kto wymyślił Zylkene, prawdopodobnie poniedziałkowa dawka zapobiegła samoistnemu pęknięciu), odbyt wrócił na swoje miejsce (gula naciągnęła skórę przez co przesunął się lekko w jego stronę), dzisiaj już latała i wyła jak wariatka więc chyba jest ok.

Steryd mamy jeszcze na jutro - zapobiegawczo, bo jest słabszy od leku na amoksycylinie której brać nie może.

I tutaj pada pytanie : jak długo można podawać steryd ? Licząc jutro to będzie 4 dni.
Wiem, że sterydy nie powinny być brane dłużej niż kilka dni, ale boję się, że to wróci i w trakcie świąt będzie problem z vetem.

Vet jakoś to nazwał, ale kompletnie nie pamietam jak. Jak padło słowo ropniak to mózg się wyłączył i przetłumaczył na nowotwór :roll: jedyne co dotarło, że to częściej występuje u psów niż kotów.

Chikita

 
Posty: 6497
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro kwi 05, 2023 22:58 Re: Sterydy u 13 latki

Ogólnie - steryd można brać tyle ile potrzeba, jeśli jest podany prawidłowo i ze wskazaniami - jest mniejszym złem niż przyczyna na którą się go podaje.
Oczywiście podanie prawidłowo uwzględnia stan zdrowotny kota.
4 dni to króciutko. Czasami bierze się je latami ;)

Acz... Steryd nie jest zamiennikiem antybiotyku. Działają - można by rzec - zupełnie inaczej, steryd działa przeciwzapalnie, przeciwobrzekowo, zmniejsza odczyn, obrzęk. W odpowiedniej dawce działa silnie immunosupresyjnie.
Antybiotyk - jak to antybiotyk, zabija bakterie.
Czasem podaje się je razem, współdziałają wtedy. Ale nie podaje się sterydu zamiast antybiotyku przy ropniu.
W jaki sposób zylkene zapobiega pęknięciu ropnia gruczołu okołoodbytowego? To preparat delikatnie wyciszający.

Nie do końca tu pewne sprawy rozumiem ;)

Musisz uważnie obserwować przez najbliższe tygodnie (potem już troszkę mniej uważnie ale nadal) odbyt kotki, bo jeśli wet nie usunął gruczołu - to może mieć skłonność do nawrotów, pół biedy gdy wywali ropień na zewnątrz, nawet gdy samoistnie pęknie, o wiele gorzej gdy pójdzie do wewnątrz, bo wtedy może powstać przetoka do jelita lub pęknąć do wnętrza.
A z tego co opisujesz to zmiana powstała naprawdę duża.
Koteczka nie dostała antybiotyku?

Blue

 
Posty: 23533
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw kwi 06, 2023 9:13 Re: Sterydy u 13 latki

Zylkene w sensie pomoglo, że ją trochę uspokoiło i nie lizała się tak mocno i intensywnie. W nocy z niedzielę na poniedziałek był dramat, a ja nie wiedziałam co się dzieje. Zaglądałam pod ogon, ale nic nie zauważyłam. Dopiero w poniedziałek po szybszym powrocie z pracy zauważyłam tą gulę. Vet powiedział, że prawdopodobnie sam by pękł od ucisku jęzorem stąd chwała Zylkene (padłabym na zawał gdyby to samo pękło), bo był już mocno twardy i skóra by nie wytrzymała. We wtorek - nie wiedząc gdzie był- ciężko by go było wypatrzeć. Obecnie- nie ma po nim śladu za wyjątkiem lekko rozciągniętej skóry, ale zakładam ze swojej praktyki, że to się unormuje. Kiedyś mi wyskoczył ropniak tylko, że ja się go sama pozbyłam nacinając nożem i skóra też była lekkim "flakiem" którą zerwałam. Z tym, że u kota takich drastycznych praktyk nie zastosuje.
Wspominał o przetoce, że mogło się tak zdarzyć gyby poszedł do środka, ale na szczęście w naszym przypadku- wyciągało na zewnątrz. Zalecił unikać zaparć aby nie zalegał kał, bo on też może doprowadzić do stanu zapalnego. Jeśli Fibra na zaparcia pomaga- to ją zostawić i podawać regularnie zamiasy doraźnie jak to robię obecnie.

W poniedziałek dostała Rympospectin i Rapidex jeśli dobrze odszywrofuje wpis w książeczce.

Skoro 4 dni to mało to może pojdę po jeszcze i to z nią aby zobaczył ? Vet już we wtorek stwierdził, że teoretycznie wystarczyłoby podawać jeszcze 2 dni, bo ładnie i szybko się "opróżnił', ale że święta za pasem i trochę lżejszy lek to dał dodatkowe dawki na wszelki wypadek. A ja się boję nawrotu. W poniedziałek po powrocie z lecznicy nie siadała jeszcze przez jakiś czas, bała się, że będzie boleć :cry:

W poniedziałek w innej lecznicy gdzie kupowałam Fibre zapytałam czym mogę zmniejszyć lekkie podrażnienie dupki od wylizywania, bo był lekko zaczerwieniony. I pani mi powiedziała aby pupę posypać talkiem dla dzieci ? Zapytałam czy kot się nie otruje, bo przecież nie zakleje całej pupy aby nie zlizała i niby nie ma potrzeby, bo nie jest trujący ? Technik z naszej lecznicy była zdziwiona, na ranę pod opatrunkiem owszem, ale bez opatrunku pierwszy raz słyszy.

I teraz poczytałam- i zignorowałam pierwsze objawy. Zamiast załatwianie się bobkami jak to jest przy zaparciu i jednorazowym saneczkowaniu gdzie odpadła qpa powinnam od razu pójść do veta... Ale zaparcia są nawracające i kiedy są częste pojedyncze bobki to znaczy, że znów się zatkała. A, że kupiłam jej inne chrupki- sądziłam, że to one ją przytkały... Głupia ja :roll: skazałam kota na cierpienie :placz:

Chikita

 
Posty: 6497
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Czw kwi 06, 2023 12:44 Re: Sterydy u 13 latki

Spróbuj tego preparatu: https://allegro.pl/oferta/vetfood-anti- ... 3517036633
Ładnie wygarnia kłaki z brzucha i reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Obrazek

andorka

 
Posty: 13158
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Czw kwi 06, 2023 17:32 Re: Sterydy u 13 latki

Andorka próbowałam. Moja to chrupkożerca, nie udało się tego przemycić ani w paście ani zupce. Mokre chrupki są „ a fe, zabierz to”.

Chikita

 
Posty: 6497
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Czw kwi 06, 2023 21:01 Re: Sterydy u 13 latki

A jak z dawaniem tabletek? Ja moim chłopakom wsypuję w kapsułki żelowe i do pysia. Ostatnio, to nawet daje się przemycić w sosikach Miamora. I nie daję tyle co w opisie, dostają mniej, a efekty czasem są spektakularne
Obrazek

andorka

 
Posty: 13158
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Czw kwi 06, 2023 21:24 Re: Sterydy u 13 latki

Tabletek nie daje chyba, że trzeba, najczęstsze to na pęcherz, ale one malutkie i śliskie wiec gładko wchodzą do dzioba. Jeśli jakiś lek można podać podskórnie to wybieram igły. Jedyny wyjątek- Zylkene. Z tym nie ma żadnego problemu, bez problemu zjada w paście czy zupie.
Jedyne mokre jakie u nas wchodzą to sosy. Reszta zostaje dlatego cierpię, ze Whiskas wycofał swoje zupy. A kupować saszetki tylko po to aby wylizała sam sos i mogła podać proszek przekroczy moje możliwości finansowe i wyrzucę tonę żarcia. Miamor nie podchodzi, prawdopodobnie przez to, że tam za dużo „farfocli” pływa. Cosma z kolei rybna- której nie lubi. Zamierzam kupić na próbę zupę z John Dog, bo muszę coś mieć aby ją dopajać.

Chikita

 
Posty: 6497
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Czw kwi 06, 2023 21:34 Re: Sterydy u 13 latki

U moich na szczęście tabletki, nawet duże, nie są trauma ani dla kotów ani dla mnie, to mogę sobie pozwalać.
Obrazek

andorka

 
Posty: 13158
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Czw kwi 06, 2023 21:51 Re: Sterydy u 13 latki

są jeszcze zupy felixa (sos z paroma kawałkami, da się oddzielić): https://www.zooplus.pl/shop/koty/przysm ... oup/798330
Kicia ? - 09'96 ['] Czarnulka 1.06.97 - 24.12.08 ['] Myszka 26.05.96 - 4.06.11 ['] Mrówcia 05/06'13-13.03.16 ['] Szarusia Agatka ? - 7.02.2018 ['] Kicia Liza 04/05'2000 - 29.05.2018 ['] Pusia '06/'07? -11.10.22 [']
Taki mały kot; taki wielki brak......

włóczka

 
Posty: 1382
Od: Sob kwi 25, 2009 16:43
Lokalizacja: miasto prządek / miasto zalewajki ;-)

Post » Sob kwi 08, 2023 9:54 Re: Sterydy u 13 latki

Poszłam do veta. Dla spokoju ducha. Po ropniu nie ma śladu, ale za miesiąc mamy przyjść kontrolnie i na oczyszczenie gruczołu jeśli będzie przypchany.
Dostałyśmy zupe Kattovit Renal na spróbowanie czy będzie pić, niestety nie pije :|

Chikita

 
Posty: 6497
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Sob kwi 08, 2023 11:30 Re: Sterydy u 13 latki

Z kattovitu moim smakowały tylko saszetki regeneracja.
https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... ja/1043568
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 61053
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości