Sówka - taki miły kotek :)

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sty 03, 2023 22:21 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

A czy kupy miala badane? Moze to sprawa uposledzonego metabolizmu i kalorie ida w tluszcz, a nie w miesnie - jak np. po sterydach. Wazne, aby kotka jadla najwartosciowsze aminokwasy, takie ma indyk.
A jesli to miastenia, to bol i stres pogarsza stan kici. Ciaza tez sie dolozyla. Przynajmniej tyle zrozumialam z artykulu o ludziach
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do- ... 78705.html
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14751
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto sty 03, 2023 22:44 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Przeczytałam sobie na spokojnie cały wątek Sówki - kurczę, pamięć ludzka jest zawodna, tyle rzeczy mi umknęło...
Już wtedy, na początku, działy się rzeczy które jak najbardziej można powiązać z tym co teraz się dzieje. Wtedy najbardziej skupiałam się na tym jej dziwacznym otępieniu i podejrzeniu padaczki, ciąży i kastracji.
Potem to wszystko minęło i tak naprawdę nic niepokojącego się nie działo do półtora roku temu, poszło do szufladki - było, minęło.
Ale wtedy przecież też ją tąpnęło, miała objawy neurologiczne, miała ten atak z krzykiem i wyginaniem się (i też było- objawy pojawiały się nagle i wycofywały). Tyle że była wtedy jeszcze kociakiem, młodym kotem w ciąży, z nicieniami płucnymi, przeszło jej i szczegóły mi umknęły.
Gdy ją zgarniałam do domu - miała przecież żółtaczkę, rozciągnięty, wielki brzuch ktory dwa dni wcześniej był ładnie napięty tak że ciąży prawie nie było widać. To ewidentnie mogło już mieć związek z tymi obecnymi atakami. Tylko miało inną otoczkę - ja się wtedy najbardziej skupiałam na tym jej skrajnym otępieniu które pojawiło się nagle.
Kał miała badany dokładnie po pierwszym epizodzie z wstrząsem. W międzyczasie była odrobaczona.

Blue

 
Posty: 23531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro sty 04, 2023 0:21 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Blue, na pewno to wiesz, ale przypomnę, że CK ma 3 izoenzymy: CK-MM (występuje w mięśniach), CK -MB (jest wskaźnikiem zawału serca) i CK-BB (pochodzi z mózgu). Może warto oznaczyć izoenzymy? Chociaż tu pochodzenie z mięśni jest chyba oczywiste i świadczy o silnym zaangażowaniu mięśni podczas ataku. CKMM wzrasta (nie wiem, czy aż tak znacznie) u sportowców po intensywnym treningu.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60785
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 04, 2023 6:17 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Jolabuk5 - masz może orientację jak szybko CK spada gdy ustanie czynnik uszkadzający mięśnie? To się szybko z krwi eliminuje? Między atakiem o 2'w nocy z piątku na sobotę, do badania krwi w poniedziałek wieczorem ona była oklapła i prawie z klatki nie wychodziła. A CK wzrosło - więc ewidentnie proces trwa, ale nie wiem jak wygląda metabolizm, wydalanie tego czynnika.

Sówka czuje się dużo lepiej ale nigdzie nie wskakuje, śpi na podłodze. Co jest dla niej bardzo nietypowe bo nie ufa niektórym kotom i normalnie woli spać wysoko by nie mogły do niej podejść niespodziewanie.
I tu też się stary wątek przydał... Przypomniał jak się po jej wyleczeniu po znalezieniu wtedy dziwiłam że ona taka wesoła i aktywna a chodzi tylko po podłodze, najwyżej gdzie wskakuje to kanapa. To mi zupełnie z pamięci umknęło, bo potem zaczęła wskakiwać wyżej.
Ona wtedy miała to samo, tak myślę, w dniu podrzucenia była jeszcze sobą, a przez weekend ze stresu ją złamało.
Tylko dodatkowo była w ciąży i była zarobaczona wszędzie masakrycznie, więc dołożyły się inne objawy i ew. wyjaśnienia. A potem minęło na kilka lat.
I sobie myślę że może wcale moje działania jej tych ataków pomiędzy dużymi nie przerywały, co najwyżej łagodziły ból i działały rozkurczowo na mięśnie gładkie, one po prostu były mniejsze i chwilowe jeśli chodzi o ostre objawy. I nie załatwienie sie przynosiło ulgę ale gdy puszczało to ona mogła się załatwić a że miała czopek w zadku to robiła to od razu. I możliwe że pomyliłam skutek z przyczyną.
Własnie sobie czytam o zapaleniach wielomięśniowych u zwierzaków, no kurcżę pasuje, także ten dziwny problem z jedzeniem i szybkie męczenie się podczas niego. Przewody żółciowe, pęcherzyk - to też mięśnie i jeśli w nich dochodzi do chwilowego obrzęku, skurczu - to tłumaczy silny ból.
Ostatnio edytowano Śro sty 04, 2023 7:52 przez Blue, łącznie edytowano 1 raz

Blue

 
Posty: 23531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro sty 04, 2023 7:52 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Nie mam żadnego doświadczenia w tej kwestii.
Tu masz tekst z wikipedii, ale to wszystko pewnie wiesz.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kinaza_kreatynowa
Poszukam czegoś o okresie połowicznego rozpadu.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60785
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 04, 2023 7:59 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

jolabuk5 pisze:Tu masz tekst z wikipedii, ale to wszystko pewnie wiesz.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kinaza_kreatynowa
Poszukam czegoś o okresie połowicznego rozpadu.


Tak ogólnie to wiem, u kotów rzadko (w ogóle?) CK skacze z powodu chorób serca, zwykle jest pochodzenia mięśniowego.
To faktycznie wygląda na jakąś chorobę zapalną mięśni, mocno uogólnioną, w rzutach. No zobaczymy jak podziała i czy w ogóle steryd. Oby podziałał bo jak nie to marnie.

Blue

 
Posty: 23531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro sty 04, 2023 8:15 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Znalazłam artykuł, ale w pdf, przekleję tytuł
Czy zwiększona aktywnoœć kinazy kreatynowej w surowicy zawsze œwiadczy o chorobie mięœni? - Elevated plasma creatine kinase activity - Via Medica Journals
Nie jest nowy, 2012.
Wspominają, że CK wzrasta zwykle po 24-48 godzinach, a obniża o 50% co 2 dni. (Opisywano to dla konkretnych chorób, nie wiem, czy mozna uogólnić). Brak spadku świadczy, że proces powodujacy podwyższenie nadal się toczy.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60785
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 04, 2023 9:23 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Tu artykul o terapiach miastenii
https://www-vin-com.translate.goog/appu ... _tr_pto=sc
zrobie przeklad jak przejde do kompa


Jak leczę: Myasthenia Gravis

World Small Animal Veterinary Association World Congress Proceedings, 2011 r.
Richard A. LeCouteur, BVSc, PhD, DACVIM (Neurologia), DECVN
Department of Surgical & Radiological Sciences, School of Veterinary Medicine, University
of California, Davis, California, CA, USA
Myasthenia Gravis wrodzona
Wrodzona miastenia u kotów i psów charakteryzuje się defektem postsynaptycznym z niedoborem receptorów acetylocholiny (AchR) w złączu nerwowo-mięśniowym, przy braku dowodów na autoimmunologię.
U zwierząt z niedoborem AChR korzystne powinny być leki antycholinesterazowe. Jednak rzadko obserwuje się pełny powrót sił. Długotrwałe leczenie wrodzonego MG zwykle jest niezadowalające. Niezbędna jest intensywna opieka wspomagająca. Niektóre zwierzęta dotknięte chorobą mogą przeżyć nawet kilka lat. U niektórych ras psów może dojść do spontanicznej remisji wrodzonego MG (np. jamnik miniaturowy).
Myasthenia Gravis nabyta
Nabyta miastenia gravis (MG) psów i kotów jest dobrze scharakteryzowaną chorobą autoimmunologiczną dotyczącą złącza nerwowo-mięśniowego. Jednakże, autogen wywołujący chorobę pozostaje nieokreślony. Osłabienie mięśni i nadmierna męczliwość są wynikiem zniszczenia przez autoprzeciwciała nikotynowych receptorów AChR złącza nerwowo-mi ęśni owego.
Optymalne metody leczenia psów i kotów z nabytym MG nie zostały ustalone. Jednym z czynników utrudniających ocenę metod leczenia nabytej MG jest częste występowanie spontanicznych remisji. Do 87,7% dotkniętych chorobą psów przechodzi w spontaniczną remisję średnio po 6,4 miesiącach od diagnozy (zakres: od 1 do 18 miesięcy).
Wczesna i dokładna diagnoza jest niezbędnym aspektem dla uzyskania dobrego wyniku klinicznego w większości przypadków nabytej MG. Doświadczony osąd kliniczny oraz współpracujący, oddani właściciele są również istotnymi czynnikami. Rozpoznanie poszerzenia przełyku i/lub osłabienia gardła przed rozpoczęciem leczenia jest obowiązkowe.
Opieka wspomagająca
Aspiracyjne zapalenie płuc
Zapobieganie i leczenie aspiracyjnego zapalenia płuc jest istotną kwestią u zwierząt z nabytym MG. Częste obracanie zwierząt w pozycji leżącej, antybiotykoterapia, nebulizacja i kupażowanie są przykładami leczenia aspiracyjnego zapalenia płuc.
Fluidoterapia

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne u zwierząt z nabytym MG. U zwierząt, które cofają się z płynami może być konieczna dożylna terapia płynami.
Wsparcie żywieniowe
Należy rozważyć zastosowanie specjalnych procedur karmienia (np. podawanie pokarmu i wody z podniesionych misek lub utrzymywanie zwierzęcia w pozycji pionowej przez 20 minut po karmieniu), założenie rurki gastrotomijnej, a w niektórych przypadkach żywienie pozajelitowe. Umieszczenie rurki gastrotomijnej może również ułatwić podawanie leków doustnych.
Wspomaganie oddychania
Intensywna terapia i wspomaganie wentylacji mogą być wymagane u zwierząt z ciężkim aspiracyjnym zapaleniem płuc lub ciężkim uogólnionym osłabieniem.
Modyfikacja funkcji przewodu pokarmowego
Istotne jest postępowanie w przypadku dysfagii i megaesophagus, z towarzyszącymi powikłaniami w postaci aspiracyjnego zapalenia płuc, regurgitacji i zapalenia przełyku. Należy rozważyć zastosowanie leków, które mogą poprawić motorykę przełyku (np. metoklopramid), zwiększyć napięcie dolnego zwieracza przełyku (np. cyzapryd) lub zwiększyć pH treści żołądkowej (np. cymetydyna lub ranitydyna).
Terapia specyficzna
Specyficzna terapia nabytego MG opiera się na stopniu zaawansowania choroby u konkretnego zwierzęcia. Aby ułatwić podejmowanie decyzji dotyczących leczenia, wprowadzono system klasyfikacji, który uwzględnia niejednorodne i zmienne objawy kliniczne nabytej MG, do stosowania u psów i kotów:
■ Grupa 1: MG łagodne lub ogniskowe
■ Grupa 2: Umiarkowane uogólnione MG
■ Grupa 3: Ciężkie uogólnione lub ostre piorunujące MG.
Środki przeciwcholinesterazowe
We wszystkich powyższych grupach pacjentów stosuje się leki przeciwcholinesterowe, które działają w celu wzmocnienia przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez przedłużenie działania acetylocholiny w złączu nerwowo-mięśniowym. Dawkowanie musi być dostosowane dla każdego psa lub kota w zależności od indywidualnej tolerancji działań niepożądanych i odpowiedzi na leczenie. Dostępne leki to bromek pirydostygminy (Mestinon®, 1-3 mg/kg, doustnie ВШ lub TID) i bromek neostygminy (Prostigmin®, 2 mg/kg/d, doustnie w dawkach podzielonych do skutku). Bromek pirydostygminy jest dostępny w czterech postaciach dawkowania syrop, tabletki konwencjonalne, tabletki o powolnym uwalnianiu i postacie do wstrzykiwań.
Terapia immunosupresyjna

Jeśli nie uda się uzyskać optymalnej odpowiedzi na leczenie za pomocą opieki wspomagającej i leków antycholinesterazowych, można zastosować leki immunosupresyjne. Stosowanie leków immunosupresyjnych jest kontrowersyjne, szczególnie jako leczenie "pierwszego rzutu", ze względu na dużą częstość występowania aspiracyjnego zapalenia płuc (szczególnie u psów) oraz możliwość nasilenia osłabienia mięśni przez glikokortykoidy.
■ Glikokortykoidy. U zwierząt z łagodnym (Grupa 1) i umiarkowanym (Grupa 2) przebiegiem choroby zalecono terapię niską dawką prednizonu (0,5 mg/kg co drugi dzień). Przeciwwskazaniem do terapii glikokortykoidami są trwające infekcje lub aspiracyjne zapalenie płuc, cukrzyca, ciężka otyłość, niekontrolowane nadciśnienie i owrzodzenia przewodu pokarmowego.
■ Inne środki immunosupresyjne (np. azatiopryna, cyklosporyna, cyklofosfamid, mykofenolan mofetylu) mogą być zalecane w przypadku zwierząt z Grupy 1 i 2, gdy stosowanie glikokortykoidów jest przeciwwskazane lub gdy działania niepożądane glikokortykoidów stają się trudne do opanowania.
■ Azatiopryna. Początek działania klinicznego azatiopryny jest opóźniony, dlatego jej stosowanie należy łączyć z prednizonem. Działania niepożądane azatiopryny obejmują supresję szpiku kostnego, hepatotoksyczność, zapalenie trzustki i podrażnienie przewodu pokarmowego. Nie zaleca się stosowania azatiopryny u kotów, ponieważ działania niepożądane na szpik kostny występują częściej niż u psów.
Afereza
Wymiana osocza, jeśli jest dostępna, jest łatwą do zastosowania techniką szybkiego i masywnego usuwania przeciwciał, a jej korzystna rola jest dobrze ugruntowana w leczeniu nabytego MG.
Współistniejąca neoplazja
W przypadku obecności masy grasicy lub innego nowotworu, należy rozważyć usunięcie chirurgiczne z radioterapią lub bez niej. Ponieważ u większości psów z grasiczakiem i nabytym MG występuje również megaesophagus i aspiracyjne zapalenie płuc, a także dlatego, że śmiertelność po tym zabiegu u tych psów jest wysoka, zaleca się odłożenie tymektomii do czasu opanowania objawów klinicznych MG za pomocą środków medycznych.
Leczenie ostrej, pełzającej miastenii Gravis
Postępowanie w przypadku ciężkiej, uogólnionej, nabytej MG (grupa 3) jest trudne.
Zwierzęta dotknięte chorobą powinny być prowadzone na oddziale intensywnej opieki medycznej. Podstawą terapii jest leczenie antycholinesterazami i wspomaganie wentylacji. Wspomaganie wentylacji jest zazwyczaj wymagane z powodu osłabienia mięśni międzyżebrowych i przepony lub z powodu współistniejącej infekcji płucnej (często będącej wynikiem aspiracyjnego zapalenia płuc). W miarę możliwości należy wykonać posiew i oznaczenie wrażliwości materiału uzyskanego z płukania tchawicy oraz wdrożyć dożylną antybiotykoterapię o szerokim spektrum działania. Należy unikać aminoglikozydów i ampicyliny ze względu na ich możliwy niekorzystny wpływ na przekaźnictwo nerwowo- mięśniowe. U pacjentów z aspiracyjnym zapaleniem płuc należy ostrożnie stosować leki
immunosupresyjne. Plazmafereza i dożylna immunoglobulina były stosowane w leczeniu osób z ostrą piorunującą postacią MG.
Monitorowanie odpowiedzi na leczenie
W przypadku braku immunosupresji, oznaczanie seryjnych miana przeciwciał AchR może pomóc w określeniu zarówno stanu choroby, jak i czasu trwania leczenia. Leczenie powinno być kontynuowane w przypadku dodatniego miana przeciwciał AchR.
Myasthenia Gravis u kotów
Wysoka częstość występowania grasiczaka została odnotowana w związku z nabytym MG u kotów. U kotów z nadczynnością tarczycy po rozpoczęciu leczenia metimazolem opisywano MG indukowane lekami (nabyte). Chociaż u kotów z nabytym MG można z powodzeniem stosować terapię antycholinesterazową, glikokortykoidy mogą być stosowane jako leczenie pierwszego rzutu, ponieważ nasilenie osłabienia mięśni i indukcja innych działań niepożądanych glikokortykoidów, obserwowanych u psów, nie wydają się stanowić problemu.
Uwagi ogólne
1. Należy jak najszybciej potwierdzić rozpoznanie nabytego MG. Należy unikać próbnych terapii.
2. Należy być świadomym tych leków, które niekorzystnie wpływają na przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe i których stosowanie jest przeciwwskazane u zwierząt z nabytym MG (np. ampicylina, aminoglikozydy, środki antyarytmiczne, fenotiazyny, środki znieczulające, narkotyczne i zwiotczające mięśnie).
3. Doradzić właścicielom, aby wykastrowali koty lub psy z nabytym MG.
4. Nie należy "przesadzać" ze szczepieniem zwierząt z nabytym MG.
Referencje
1. Khorzad R, Whelan M, Sisson A, Shelton GD. Myasthenia gravis u psów z naciskiem na leczenie i postępowanie w opiece krytycznej. J VetEmerg Crit Care 2011;21:193-208.
Informacje o prelegentach (
kliknij nazwisko prelegenta, aby zobaczyć inne referaty i abstrakty zgłoszone przez tego prelegenta)
URL: https://www.vin.com/doc/?id=5124418
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14751
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro sty 04, 2023 11:12 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Obrazek

Moja bida :(
Dziękuję Wam za wszelkie rady, pomysły, artykuły! O wszystkim pogadam z Doktor, musimy dziewczynce pomoc, wszystkie pomysły są bezcenne!

Blue

 
Posty: 23531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro sty 04, 2023 11:16 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Kciuki za Malutką :201461 :201461 :201461

Anna2016

 
Posty: 10516
Od: Pt lut 12, 2016 17:41

Post » Śro sty 04, 2023 11:21 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Tylko na razie niech siedzi w klatce, bo kazdy niekontrolowany zeskok moze sie skonczyc zwichnieciem lapek.
Moja kotka z chloniakiem tez miala oslabione miesnie, po sterydzie nabrala wigoru i skoczyla, ale miesnie zeskoku nie opanowaly i uszkodzila tylne stopy, tracac w nich czucie.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14751
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro sty 04, 2023 13:56 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

To jeszcze wrzuce, dla ludzi, ale warto wiedziec
https://www.miastenia.com.pl/o-miasteni ... wwskazane/
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14751
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro sty 04, 2023 14:15 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Mocno trzymam kciuki za zdrowie Sówki.
:ok: :ok: :ok:

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25576
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sty 06, 2023 1:14 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Sówka bardzo ładnie zareagowała na połączenie sterydu i Gabapentinu, czuje się już praktycznie normalnie tak na oko a nawet lepiej bo jest w niej niższy poziom stresu, ewidentnie to widać, acz jednocześnie pozmieniała swoje zwyczaje - jeszcze nie wiem czy to dobry objaw czy zły. Nie ma na szczęście tego dzikiego apetytu jaki miała przy wcześniejszej próbie z Gabą. Dzisiaj miała kontrolnie pobraną krew żeby zobaczyć jak tam się zachowują parametry mięśniowe.

Martwi mnie jednak bo właśnie zaczęła kichać :(
Zawsze mam obawy że pobyt w szpitaliku zakończy się podłapaniem jakiejś zarazy, tym razem Sówka siedziała w klatce obok ledwo żywego kota, podobno nie chorego zakaźnie, zobaczyłam go przypadkiem przy odbiorze Sowy i nieco zzieleniałam.
Możliwe też że steryd coś tam ukrytego uaktywnił.
Ale najbardziej liczę że jakiegoś kurzu się nawdychała albo co, zobaczymy jutro.


Miziel52 - bardzo dziękuję za przetłumaczenie artykułu :1luvu:
Cale szczęście że anestezjolog miała okazję zobaczyć ten oczopląs u Misia i widziała już takie koty jak on, dzięki czemu jej ta miastenia do głowy przyszła, bo to bardzo ważne w temacie znieczulania i podawanych leków, nie dosyć że addison to jeszcze prawdopodobnie to :strach: .
Na szczęście jeśli to ona to steryd ładnie ją kontroluje i na codzień nie jest żadnym problemem tylko w sytuacji dużego stresu lub infekcji, ale wtedy większa dawka sterydu załatwia sprawę (i tak musi ją dostać).

Blue

 
Posty: 23531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt sty 06, 2023 9:16 Re: Sówka, ktoś ma pomysł na to nietypowe stworzenie?

Tu jest strona Stowarzyszenia chorych na miastenię, prowadzi ją neurolog - specjalistka
https://www.miastenia.com.pl/o-miastenii/
Warto zwrócić uwagę na leki przeciwwskazane przy tej chorobie

LEKI PRZECIWWSKAZANE W MIASTENII

Antybiotyki:
Aminoglikozydy: amikacyna, gentamycyna, streptomycyna, tobramycyna Makrolidy: azytromycyna, erytromycyna, klarytromycyna, Fluorochinolony: ciprofloksacyna, lewofloksacyna, norfloksacyna, orfloksacyna Tetracykliny: doksycyklina, tetracyklina Cylastatyna Imipenem Wankomycyna

Leki antymalaryczne: chinina chlorochina

Leki kardiologiczne:
Beta-blokery: atenolol, bisoprolol, carvedilol, esmolol, labetalol, metoprolol, nadolol, pindolol, propranolol, sotalol, timolol Blokery kanałów wapniowych: amlodypina, werapamil Prokainamid Propafenon

Leki psychiatryczne:
Benzodiazepiny: alprazolam, diazepam, klonazepam, klorazepan, lorazepam, oksazepam, Leki przeciwpsychotyczne: Chlorpromazyna, haloperidol, lit, rysperydon, sulpiryd, zuklopentyksol Trójpierścieniowe antydepresanty: amitryptylina

Leki przeciwpadaczkowe: Fenytoina Karbamazepina Gabapentyna

Leki przeciwnowotworowe: Etopozyd Cisplatyna

Leki zwiotczające mięśnie stosowane w znieczuleniu ogólnym: Leki kuraropochodne: Pankuronium Wekuronium Sukksametonium

Leki zmniejszające napięcie mięśni: Tolperyzon Tyzanidyna

Inne: Penicylamina Ditropan Interferon alfa

Magnez dożylnie

Toksyna botulinowa

Statyny: atorwastatyna, rozuwastatyna, simwastatyna


Zaniepokoiła mnie ta niewskazana Gabapentyna, w artykule piszą, że:

Leczenie jest skomplikowane: jest to leczenie objawu (leczenie objawowe) i leczenie przyczynowe. W leczeniu objawowym stosuje się leki, które hamują rozkładanie acetylocholiny,
a więc powodują przedłużenie jej działania. W Polsce dostępne w leczeniu objawowym są dwa preparaty: pirydostygmina (Mestinon) i chlorek ambenonium (Mytelase).

Ponadto przy ewentualnej antybiotykoterapii trzeba zachować ostrozność, bo większość preparatów jest też niewskazana.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14751
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aga66, magnificent tree i 215 gości