Posiew moczu

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lis 16, 2004 16:12 Posiew moczu

To ja też mam pytanie odnośnie badania moczu.
Bo chciałabym zrobić Szelmie posiew moczu, ponieważ w badaniu ogólnym wyszły jej leukocyty i (co prawda małe)małe ilości białka, a nie chcę dawać jej antybiotyku w ciemno.
Zadzwoniłam do lab. bakteriologicznego i pani mi powiedziała, że u kota będzie to trudne, ponieważ u człowieka najpierw się myje okolice cewki moczowej, potem dezynfekuje, np. Rivanolem i dopiero pobiera. Według niej u kota badanie może być zafałszowane, bo przecież nie jestem w stanie zdezynfekwać ujścia cewki, bo nie wiem, kiedy kot mi zrobi sioosiu. A więc, nawet jeśli pobiorę mocz ze środkowego strumienia, mogą się w nim znaleźć bakterie z futerka i badanie będzie fałszywe. No to jak ja mam ją przygotować do badania??Przeciez nie będę jej cewnikować :roll:
Obrazek

kordonia

 
Posty: 8759
Od: Czw sty 30, 2003 13:59
Lokalizacja: Elbląg

Post » Wto lis 16, 2004 16:16

Ja bym mimo wszystko zrobila. Pobrac mocz bezposrednio od kota w trakcie, jak bedzie w kuwecie.
Sama tak robilam chcąc wykluczyć bakteryjną przyczynę Gapciowych problemów z nerkami.
Posiew wyszed jałowy, więc chyba te koty nie takie brudne jakby sie wydawało pani laborantce :wink:
Badanie zrobili mi w zwyklym laboratorium ludzkim.

Daga

 
Posty: 25458
Od: Pon lut 04, 2002 15:46
Lokalizacja: Mysiadło

Post » Wto lis 16, 2004 16:17

Posiew ? Ja ostatnio często mam robiony i pozostałe ogólne badania w związku z przebytą chorobą nerek i pierwsze słyszę aby człowiekowi kazano dezynfekować..ja przynajmniej nigdy nie miałam takiego polecenia. Owszem umyć się ( to chyba logiczne :wink: ) ale nie dezynfekować, a siuśki do sterylnego pojemniczka.To chyba raczej o to chodzi żeby coś wyszło :?

Agusia

 
Posty: 3615
Od: Czw wrz 16, 2004 10:17
Lokalizacja: Warszawa Ursynów

Post » Wto lis 16, 2004 16:18

Ja tez robilam posiew moczu ze zwyklego lapania siusiu, do jalowego pojemnika i badanie wyszlo niezafalszowane, bo z posiewu nie udalo sie wyhodowac ani jednej bakterii (w sensie Rysiek ich nie mial). Pani laborantka chyba troche przesadzila, bo czy inaczej weci zlecaliby robienie posiewu. Wazne jest tylko aby do badania szedl mocz swiezy, max. 3 h po zrobieniu przez kota i przechowaniu w lodowce przez ten czas.
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Wto lis 16, 2004 16:19

dwa razy robiłam Kitce posiew, ze środkowego strumienia, za pierwszym razem wyszły bakterie e.coli, a drugi raz już był czysty

Hana

 
Posty: 10110
Od: Pon lut 04, 2002 15:36

Post » Wto lis 16, 2004 16:20

Wiesz ja mialam podobny problem z Lunkiem- tyle ze u niego z antybiotykami kiepsko, bo chory, na wiele uczulony itp.
Dowiadywalam sie wowczas o ten posiew. Na pewno mocz musi byc zaniesiony do badania w ciagu godziny, w zasadzie powinien byc z pecherza. Bo inaczej- ciezko bedzie, choc nie jest tak, ze nie zrobi sie w ogole :?
Ale moze pogadaj z wetem o tych wynikach- troche leukocytow w moczu jest chyba zawsze, to zwykle nic nie znaczy... A pozostale parametry? Bialko, nablonki, waleczki, bakterie, sluz? jesli tu wszystko ok to wynik w granicy 3-4 leu w polu widzenia nie musi oznaczac stanu zapalnego. Moze starczy wiecej pic dac i zrobic badanie za tydzien, dwa?
Nio chyba ze kicia objawy jakies ze strony ukl. moczowego ma...Jakos nie doczytalam, ale na jaka okolicznosc robilas jej badania? ma jakies problemy kuwetkowe? Wtedy na pewno leczyc trzeba i wowczas decyzja weta, co podac...
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Sa dwie Mamy i jedno Slonce/chociaz kazda inaczej kocha/Marta ma podrapane od "zabawy" rece, Ania- mruczacego na kolanach kota.

nan

 
Posty: 3267
Od: Śro lis 12, 2003 19:54
Lokalizacja: Warszawa-Mokotow

Post » Wto lis 16, 2004 16:50

Trochę mnie uspokoiliście. Skoro u Waszych kotów wychodziły wyniki ujemne, to znaczy, że faktycznie jednak te futerka nie są takie strasznie brudne.
Chcę jej zrobić posiew, bo kiedy rok temu byla leczona , to dostawała antybiotyki na chybil-trafił i doszło do tego, ze dopiero trzeci antybiotyk byl trafiony.
Nan, Szelmie pobrałam mocz, ponieważ w ostatnich trzech dniach praktycznie nie robiła sioosiu do kuwety, tylko na łóżko, na kapeć, na nowy drapak. Zanoszona do kuwety patrzała z wyrzutem i strachem.
W badaniu są leukocyty na trzy plusy, a w osadzie 5-10 w polu widzenia. No i to bialko,którego nigdy nie miała. Na szczęście erytrocytów ani wałeczków, ani kryształow nie ma.
Obrazek

kordonia

 
Posty: 8759
Od: Czw sty 30, 2003 13:59
Lokalizacja: Elbląg

Post » Wto lis 16, 2004 16:56

No to zdecydowanie Kicia do przeleczenia jest i to szybo- biedulka w koncu sama z wyrzutem sie tego domaga :wink:
Bardzo dobrze, ze nie ma waleczkow i te wyniki nie takie zle- to znaczy pecherz, nie nerki :D Przykra przypadlosc ale dobrze bedzie, zrobcie ten posiew tylko. Trzymajcie sie, milego lapania!
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Sa dwie Mamy i jedno Slonce/chociaz kazda inaczej kocha/Marta ma podrapane od "zabawy" rece, Ania- mruczacego na kolanach kota.

nan

 
Posty: 3267
Od: Śro lis 12, 2003 19:54
Lokalizacja: Warszawa-Mokotow

Post » Wto lis 16, 2004 18:08

Caly pic w tym ze jesli posiew wyjdzie jalowy - to ok.
Wszystko jasne.
Gorzej jesli wyjda w nim bakterie, np. e.coli. W takim wypadku nie bedzie wiadomo czy bakterie pochodzily z pecherza - czy z zanieczyszczen - gdyz bakterie te sa calkowita norma w jelitach - za to patologia - w moczu.
Wystarczy ze kot bedzie mial je u ujscia cewki - gdzie moga byc - np. po kociej toalecie okolic odbytu - i juz wynik moze wykazac ze kot ma zakazenie bakteryjne.
I nie pobierajac moczu sterylnie od kota - nigdy sie tej pewnosci nie bedzie mialo.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto lis 16, 2004 20:03

Blue pisze:Caly pic w tym ze jesli posiew wyjdzie jalowy - to ok.
Wszystko jasne.
Gorzej jesli wyjda w nim bakterie, np. e.coli. W takim wypadku nie bedzie wiadomo czy bakterie pochodzily z pecherza - czy z zanieczyszczen - gdyz bakterie te sa calkowita norma w jelitach - za to patologia - w moczu.
Wystarczy ze kot bedzie mial je u ujscia cewki - gdzie moga byc - np. po kociej toalecie okolic odbytu - i juz wynik moze wykazac ze kot ma zakazenie bakteryjne.
I nie pobierajac moczu sterylnie od kota - nigdy sie tej pewnosci nie bedzie mialo.

Cha! I własnie o to pewnie chodziło pani z bakteriologii...
Obrazek

kordonia

 
Posty: 8759
Od: Czw sty 30, 2003 13:59
Lokalizacja: Elbląg

Post » Wto lis 16, 2004 21:06

Blue, ale jesli sa objawy chorego pecherza + bakterie w posiewie to chyba duze prawdopodobieństwo, ze to jednak z pęcherzem coś nie tak, prawda?
Dlatego moim zdaniem badanie warto zrobić.

Daga

 
Posty: 25458
Od: Pon lut 04, 2002 15:46
Lokalizacja: Mysiadło

Post » Wto lis 16, 2004 21:12

Daga pisze:Blue, ale jesli sa objawy chorego pecherza + bakterie w posiewie to chyba duze prawdopodobieństwo, ze to jednak z pęcherzem coś nie tak, prawda?
Dlatego moim zdaniem badanie warto zrobić.


Pewnie ze badanie warto zrobic - zachowujac maksimum sterylnosci - chocby po to zeby dowiedziec sie ze w moczu bakterii nie ma i to nie one sa przyczyna klopotow.
Ale gdy beda - biorac pod uwage w jakich warunkach przecietny wlasciciel ma szanse pobrac mocz - nie bedzie najmniejszej pewnosci ze to co w moczu znaleziono - pochodzi z pecherza.
Pewnie ze kota mozna wedlug bakteriogramu przeleczyc - lepsze to niz nic nierobienie ;)
Ale nie bedziemy mieli pewnosci ze to faktycznie bakterie zawinily - a nie np. draznienie scianek pecherza przez kamien lub ze to idiopatyczne zapalenie pecherza.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto lis 16, 2004 21:22

Może rzeczywiście nie będzie 100% pewności, ale wydaje mi się, że podobnie (no, moze mniejszy procent) jest z ludzmi. Jestem weteranka ludzkich posiewow :wink:
Wyniki jednak nie pokazuja tylko czy bakteria jest, ale tez ile jej jest. W zestawieniu z wynikami moczu, ktore tez na ogol nie sa wtedy perfekcyjne mozna sobie wyrobic jakis poglad.

Daga

 
Posty: 25458
Od: Pon lut 04, 2002 15:46
Lokalizacja: Mysiadło




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 275 gości