Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lip 25, 2017 7:59 Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Drodzy kociarze!

Piszę do Was w pełnej desperacji, bo już nie wiem co się dzieje. Weterynarz dopiero od 11:00 żebym mogła jakąś konsultację telefoniczną poczynić.

Iso - kotka lat 6. Do tej pory była na zastrzykach anty, niewychodząca. Okaz (prawie) zdrowia. Wada? Posikiwanie wszędzie bez większego powodu (no chyba, ze się spóźniłam z czyszczeniem kuwety). Ma towarzyszkę. W listopadzie 2016 zaczęła wylizywać brzuch. Lekarz weterynarii sprawdził jej brzuch, wymacał i stwierdził po oględzinach, że to psychika. Dostawała przez dwa miesiące tabletki - odrobinę jej się polepszyło, brzuch nie zarósł, dalej się myła i posikiwała. Nie wykazywała żadnych innych objawów - jadła, piła, miziała się i bawiła.

W maju znowu trafiłyśmy do weta, ponieważ znalazłam Iso pod stołem w domu zwiniętą w kłębek i przerażoną. Tym razem Pan doktor znowu stwierdził stres i przepisał jej mocniejsze leki - ludzkie, dostępne w aptece (niestety nie mam nigdzie zapisanych nazw leków, dopiszę jak wrócę do domu). Brała je miesiąc (tabletki gorzkie, więc każde dawkowanie było dla mnie kaleczące). Przestała posikiwać, rozluźniła się, zaczęła więcej jeść. Zauważalnie więcej.

Dwa, prawie już trzy tygodnie temu siknęła w łazience na dywanik. No ale zdarza się. Tydzień temu zaczęła się zaokrąglać. Pomyślałam, że to od jedzenia. W zeszły wtorek wróciłam z pracy i zastałam kota skulonego pod stołem, nasikane po trochu w kilku miejscach. Kota wchodziła do kuwety i nie sikała. Po pół godzinie obserwacji zapakowałam kota i zawiozłam do tej samej przychodni wet. Przyjęła nas tym razem Pani doktor po usłyszeniu objawów, praktycznie nie dotykając kota stwierdziła, że to pęcherz. Kota dostała rozkurczowe, przeciwbólowe i zalecenie, że gdyby nie sikała, to wrócić następnego dnia.

Kolejnego dnia (zeszła środa) zerwałam się z pracy, żeby trafić na dyżur Pana doktora. Zrobił USG i okazało się, że to ropomacicze (Iso się nie wylizywała! Nic nie zauważyłam, choć znam objawy), macica była pęknięta i trafiła w trybie pilnym na stół. Operacja się udała, usunięto macicę i jajniki. Dostała antybiotyk, który dzielnie przyjmowała. Tabletki "na stres" zaczęłam jej na nowo podawać od piątku. Dzisiaj znowu nie chciałam jej zmuszać i wtykać tej tabletki na chama.

I teraz przechodzimy do sedna. Iso załatwiała się do kuwety po sterylce, było ok, stała się miziasta. Wczoraj byłam na kontroli, wszystko goi się prawidłowo. Chodzi w kaftaniku. Wczoraj wieczorem nalała na dywan. Do tego zauważyłam, że znakuje moczem ściany na stojąco (jak kocur potrząsa ogonem i sika na stojąco). Jak zagadam do niej, żeby tak nie robiła (spokojnie, bez krzyku) i głaszczę ją, to na mnie syczy. Chce mi się płakać, bo już nie mam na nią siły. Straciliśmy do tej pory kilkadziesiąt par butów, ze dwa dywany itp. Przez chwilę był względny spokój. Czy kotki po sterylce tak mają?

Potrzebuję porady i chyba pocieszenia.

Vienn

 
Posty: 3
Od: Wto lip 25, 2017 7:34

Post » Wto lip 25, 2017 10:23 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Ja się nie znam. Wiem jedno, że kotki po sterylce tak nie mają, aczkolwiek jeśli niedawno odstawiłaś jej leki na wyciszenie rujki, to może mieć jeszcze pewne zawirowania w gospodarce hormonalnej. Może być też coś z pęcherzem. Pewnie też kilka innych przyczyn zdrowotnych, które trzeba wykluczyć, a nie "na oko" (nawet jeśli to oko weterynarza jest) orzekać, że to psychika. Dlaczego jej wcześniej nie wysterylizowałaś? Weterynarze nie ostrzegali jak niebezpieczne dla zdrowia kotki jest wyciszanie rujek tabletkami? Ale nie mnie oceniać. Ja tylko powiem, że moja kotka, wysterylizowana w wieku 6-7 miesięcy, robi tak od czasu do czasu, kiedy widzi koty sąsiadki, albo np. nie chcemy jej wypuścić na balkon. Ale robi to w łazience, we własnej kuwecie, więc obrywa tylko pralka, która stoi za nią. Poza tym nigdy nie sika po kątach, więc chyba to jednak niezupełnie ten sam przypadek. Ja bym zaczęła od przebadania kotki: siuśki, krew, usg.

Necz

 
Posty: 929
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lip 25, 2017 10:55 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Kotka tyle lat znaczyła teren moczem, to nie ma co się dziwić, że po kastracji od razu jej nie przeszło.
Kotkę trzeba było wykastrować gdy była młoda, jeszcze przed pierwszą rują, to nie zaczęłaby znaczyć.
Kiedy kotka miała ostatnie badanie moczu, bo rozumiem, że mocz badany jest regularnie? Kiedy było ostatnie USG całego brzucha?
Czy przy okazji kastracji kotka miała badaną krew?
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 25, 2017 11:07 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Dzwoniłam do weterynarza. Twierdzi, ze na 95% to wina kaftanika, kotka lepiej się czuje, chciałaby się umyć ale kaftanik jej przeszkadza.

Na pewno jak wydobrzeje będzie miała badanie moczu, żeby wykluczyć problemy z pęcherzem.

Czemu nie zrobiłam sterylki wcześniej? Na pewno z braku czasu - tryb pracy nie pozwalał mi na zaniesienie kota na zabieg, potem odbiór i dbanie o to, żeby nic jej się nie stało, dodatkowo problemy finansowe. Potem problemy z depresją. Niedawno zmieniłam pracę, mam większą swobodę. Druga kotka będzie miała sterylkę, jak tylko Iso wydobrzeje.

Kotka tyle lat znaczyła teren moczem, to nie ma co się dziwić, że po kastracji od razu jej nie przeszło.
Kotkę trzeba było wykastrować gdy była młoda, jeszcze przed pierwszą rują, to nie zaczęłaby znaczyć.
Kiedy kotka miała ostatnie badanie moczu, bo rozumiem, że mocz badany jest regularnie? Kiedy było ostatnie USG całego brzucha?
Czy przy okazji kastracji kotka miała badaną krew?


@milva b
Ja nie dziwię się, że znaczy, tylko robi to w inny, niespotykany przeze mnie sposób (na stojąco).
Moczu nie miała jeszcze badanego - będzie miała badany najprawdopodobniej w piątek. USG miała w zeszłą środę - niestety było widać jedynie powiększona macicę i nie było ono dokładne, bo kotka od razu poleciała pod nóż. Nie miała pobranej krwi, w ciągu 20 minut trafiła na stół, nie wiem czy po zabiegu miała zbadaną krew. W piątek będę ustalać z doktorem co dalej będziemy robić (w tym badania moczu).

Vienn

 
Posty: 3
Od: Wto lip 25, 2017 7:34

Post » Wto lip 25, 2017 15:25 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Po sterylce (zwlaszcza po ropomaciczu) poziom hormonów musi się ustabilizować, daj kotce trochę czasu.
Martwi mnie wet, który bez badan krwi i moczu u posikujacej kotki stwierdza problemy psychiczne.
Wybacz, piszesz że masz już dość, a z opisu jak dla mnie wychodzi że wraz z wetem wplatalas sie w tę sytuację na własne życzenie.
Odruchu znaczenia czy posikiwania bardzo trudno się pozbyć. Może też być tak, że teraz kotka sika z bólu, jeśli nie dostała dostatecznie mocnych leków.

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Wto lip 25, 2017 19:12 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Doktor do którego chodzimy jest polecany tu na forum (prowadzi lecznicę razem z innym doświadczonym lekarzem). Chodzę tam z oboma kotkami odkąd mieszkam w Gdańsku i zawsze leczenie było trafne.

Co do badań moczu i krwi - nie mam podstaw nie ufać mu - to on się zna i widział więcej przypadków niż ja. Stan kotki określił na znerwicowany i zestresowany (to naprawdę było widać w jej zachowaniu), z badania na dotyk wynikało, że nic jej nie jest (wymacany został również pęcherz i cały brzuch). Po podaniu leków na depresję przestała posikiwać, trochę jakby mi kota podmienili z chrakteru i zachowania.

Teraz po sterylce zaczęła znowu, ale nie wiem, co to może znaczyć - czy może to hormony, ból (to wykluczyłam, dała się dotknąć, nie chodziła skulona, czy nie chowała się, jak to zwykle robi) stąd moje pytanie.

Tak jestem winna bólu mojego kota. Tak, to ja za przeproszeniem zjeba*am. Ale nie mam podstaw nie ufać lekarzowi weterynarii, który chyba wie co robi i zna kota nie od dziś.

Vienn

 
Posty: 3
Od: Wto lip 25, 2017 7:34

Post » Wto lip 25, 2017 19:41 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Wg mnie, masz poważne podstawy, żeby temu lekarzowi nie ufać.
To on przepisywał kotu zastrzyki hormonalne latami, wiedząc jakie są tego skutki.
To on bez badań stwierdza u kota problemy behawioralne i faszeruje go uspokajaczami.
To w jego gabinecie, wetka nie rozpoznała ropomacicza, bo nie raczyła zbadać kota, zanim nafaszerowała go lekami.
I to w końcu on zrobił pilny zabieg, po którym nie zalecił żadnych badań kontrolnych, a które powinny być zrobione obowiązkowo.
Nawet jeśli zabieg był na cito, to zawsze można pobrać krew przed zabiegiem i wysłać ją do badania. Nie czeka się już z zabiegiem na wyniki, ale przynajmniej wiadomo, jakie leczenie wdrożyć potem.

Sporo kotów w badaniu nie pokazuje objawów bólowych przy zapaleniu pęcherza, czy innych problemach z drogami moczowymi.
Tego się nie da wykluczyć bez badania moczu.
To że kot jest zestresowany (zwłaszcza w gabinecie) właśnie może świadczyć o bolesności, której w badaniu kot wcale nie musi pokazać.
Macaniem nie da się wykluczyć ropomoczu czy kryształów.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lip 25, 2017 21:49 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Zgadzam się całkowicie z OKI.
Powinnaś zmienić lecznicę, bo weterynarze, którzy dotychczas zajmowali się kotką to konowały.
Kot posikujący nie miał dotychczas badanego moczu i nie ma regularnego USG i badań krwi, a w ciemno dostaje przez długi czas psychotropy......
Kotka na pewno sporo się wycierpiała przez niewiedzę tych "weterynarzy".......
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 25, 2017 23:16 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Oddawanie moczu na stojąco może wynikać z bólu powodowanego przez kryształy w moczu. I nie musi boleć cały pęcherz, kot może nie pokazać niczego w badaniu palpacyjnym, wystarczy, że kryształy podrażniają cewkę moczową. Owszem, takie objawy spotyka się częściej u kocurków, ale bez badań moczu nie można tego wykluczyć u Twojej kotki.
Koty potrząsają ogonem między innymi wtedy, gdy mają zatkane gruczoły odbytowe. Podczas wizyty poprosiłabym o ich opróżnienie (i zaznaczam, że na pierwszy rzut oka wet może stwierdzić, że wszystko w porządku, gruczoły puste, a zmieni zdanie dopiero, jak je porządnie ściśnie i coś z nich poleci).
A weta bym zmieniła.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10694
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto lip 25, 2017 23:54 Re: Iso po sterylce znaczy teren jak kocur.

Gdybyś fiksowała z bólu i z tego powodu unikała ludzi i innych stworzeń, a potem dostała psychotropy, to zapewne poczułabyś się lepiej.
Po odstawieniu - gdy ból powróci - znowu gorzej.
To może zamiast podawać psychotropy znaleźć przyczynę bólu?

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 130 gości