Nagłe załatwianie się poza kuwetą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon maja 29, 2017 13:01 Nagłe załatwianie się poza kuwetą

Witajcie,

Moja 8 letnia kotka zaczęła od wczoraj robić siczku przy kuwecie. Dokładnie na wycieraczkę od kuwety. Raz załatwiła się w środku, ale nie zakopała, tylko szybko uciekła.
Wcześniej nie zdarzały się takie sytuacje. Nie wydarzyło się w jej życiu nic szczególnego, poza wizytą u weta w czwartek. Miała wyciskane gruczoły okołoodbytu, ale kupę robi do kuwety.

Jakie mogą być przyczyny? Czy (co mi przychodzi do głowy) możliwe jest, że ma za dużo żwirku? W sobotę czyściłam kuwetę i wsypałam nieco więcej, niż zwykle.

Pozdrawiam,
Ania

amark

 
Posty: 160
Od: Wto lut 02, 2010 23:03

Post » Pon maja 29, 2017 13:32 Re: Nagłe załatwianie się poza kuwetą

Podpytaj weterynarza, może ktoś tu jeszcze odpowie, ale generalnie przyczyn może być wiele. Z reguły jeżeli kotek dotychczas załatwiał się normalnie to nagłe załatwianie się poza kuwetą może oznaczać stan chorobowy, ból. Miała zabieg, może coś zostało naruszone? Mój kotek jak był chory, miał struwity załatwiał się na podłodze.Kiedy został wyleczony wszystko wróciło do normy. Tym bardziej, że kupkę robi w kuwecie to może oznaczać, że siusianie np. boli, czuje jakiś dyskomfort. Jak się poczyta trochę forum to takie zachowanie niestety z reguły oznacza, że kotu coś dolega albo fizycznie albo behawioralnie.

karolink

 
Posty: 1116
Od: Pon paź 09, 2006 20:40
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto maja 30, 2017 22:57 Re: Nagłe załatwianie się poza kuwetą

Najlepiej złapać mocz do badań i zawieźć do weta. Bo bez wykluczenia podłoża chorobowego nie powinno się zakładać podłoża behawioralnego.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10686
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro maja 31, 2017 9:49 Re: Nagłe załatwianie się poza kuwetą

Wyjaśniło się. Tak jak myślałam, nasypałam za dużo żwirku. Po odsypaniu wszystko wróciło do normy. W ciągu dwóch tygodni i tak idę do Weta na badanie krwi i zdjęcie kamienia z zębów, więc podpytam jeszcze o te incydenty, żeby mieć pewność, że niczego nie przeoczę.

amark

 
Posty: 160
Od: Wto lut 02, 2010 23:03

Post » Śro maja 31, 2017 11:19 Re: Nagłe załatwianie się poza kuwetą

amark pisze:Wyjaśniło się. Tak jak myślałam, nasypałam za dużo żwirku. Po odsypaniu wszystko wróciło do normy. W ciągu dwóch tygodni i tak idę do Weta na badanie krwi i zdjęcie kamienia z zębów, więc podpytam jeszcze o te incydenty, żeby mieć pewność, że niczego nie przeoczę.

:ok: :D

karolink

 
Posty: 1116
Od: Pon paź 09, 2006 20:40
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw cze 01, 2017 1:56 Re: Nagłe załatwianie się poza kuwetą

amark pisze:Wyjaśniło się. Tak jak myślałam, nasypałam za dużo żwirku.

Czasem i tak bywa.
Ale ja bym nie rezygnowała z badania moczu. U mnie kocurek zaczął unosić wysoko zad niby w stresie a po wyeliminowaniu czynnika stresowego znów oddawał mocz normalnie, ale po badaniu okazało się, że ma struwity. Sam fakt, że kot nie korzysta z kuwety w sposób do tego przeznaczony sugeruje, że coś jest na rzeczy. I rzadko chodzi tylko o koci protest czy komunikowanie się z człowiekiem (chociaż się zdarza). Najczęściej pojawiają się jakieś problemy zdrowotne.
Nie mniej życzę, aby w tym wypadku chodziło wyłącznie o złą ilość żwirku :ok:
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10686
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 262 gości