ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto mar 21, 2017 21:10 ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

Cześć,

mam nadzieję, że to odpowiedni dział na taki wpis.
Moja kicia ma 6 mies. i dziś dostała wyrok, że zostało jej kilka tygodni. Tworzenie się nowych krwinek odbywa się za wolno i kotka jest osłabiona, niezainteresowana zabawą, dużo śpi, właściwie non stop prawie, z przerwami na jedzenie i kuwetę. Liże tynk, je ziemię. Ma apetyt, dużo pije, sika normalnie.

Wyniki badań na białaczkę negatywne. Nie ma też FeLV.
Wyniki badań krwi z wczoraj:

Wiek zw.
Imię zw. YOKO
Gatunek: KOT
Rasa zw.
Data: 2017-03-20
Nr kontr. 4

Morfologia
Leukocyty 11,50 G/l 6,0 20,0 ~
Erytrocyty 3,27 T/l 6,5 10,0 L
Hemoglobina 2,60 mmol/l 6,21 9,31 L
Hematokryt 0,13 l/l 0,30 0,45 L
MCV 51 fl 39 55 ~
MCH 0,78 fmol 0,81 1,05 L
MCHC 19,3 mmol/l 18,6 22,3 ~
RDW 25 % 14 31 ~
Płytki krwi 218 G/l 200 600 ~
MPV 17 fl 14 18 ~
Rozmaz manualny wg Schillinga:
Pałeczkowate 4 % 0 3 H
Segmentowane 65 % 35 75 ~
Limfocyty 31 % 20 55 ~
Obraz krwinek czerwonych:
Anizocytoza Dość znaczna
Polichromazja Dość znaczna
Poikilocytoza Dość znaczna
Oligochromia Dość znaczna
Erytroblasty 1 /100 leuk.
Oznaczenia biochemiczne:
AST 72,0 U/L 3 44 H
ALT 79,0 U/l 10 107 ~
ALP 15,0 U/l 7 107 ~
Glukoza 116,0 mg/dl 100 130 ~
Kreatynina 1,2 mg/dl 1,0 2,0 ~
Mocznik 56,0 mg/dl 25 70 ~
Badanie Wynik Jedn. min max norma
Nr zlecenia:
Majora 5B/Lu2
Gabinet Weterynaryjny "NASZE ZWIERZAKI"
Majora 5B/Lu2
31-422 Kraków
130719/17

241
Jedn.kier:
Nr mat.
Właściciel
Adres:

Wiek zw.
Imię zw. YOKO
Gatunek: KOT
Rasa zw.
Data: 2017-03-20
Nr kontr. 4
Białko całkowite 104,0 g/l 60 80 H
Albuminy 28,0 g/l 27 39 ~

------------------------

Jakie dalsze badania robić co jej podawać?
Z tych wskaźników wynika mi, że nie są to problemy z wątrobą, ale z nerkami? Nowotwór? Hemobartonella (anemia zakaźna)? Zaburzenia szpiku?

Kot od miesiąca je karmę Acana grasslands i świeżą rybę.
W tym momencie mamy zalecenie na leczenie 2 x dziennie unidox 1/4 tabl i encortolon 1/2 tabl.
Po tygodniu albo będzie poprawa albo nie... takie informacje dostałam po chyba już 5 wizycie u weta... wcześniej kot dostawał w ciągu . mies. od kiedy go mam kilkakrotnie antybiotyki. Miała biegunkę. Koci trądzik i pchły. Jakby "mgłę" na oku miesiąc temu, która po kroplach i tabletkach minęła, ale wraca.

Co robić?

mia_miuuu

 
Posty: 7
Od: Wto mar 21, 2017 21:00

Post » Wto mar 21, 2017 21:47 Re: ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

Ryby podajesz na surowo? Jakie? Jak często? Niektóre niszczą wit B1 a także powodują ANEMIĘ i inne choroby. Mam nadzieję, że wiesz które surowe ryby są bezpieczne.
Ryby zawierające triox - skutkujący anemią to mintaj i morszczuk, żeby wymienić najbardziej popularne gatunki. Gotowanie niszczy szkodliwą substancję.

Może to jest przyczyną kłopotów kotki

Alija

 
Posty: 2188
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie mar 26, 2017 1:25 Re: ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

Rybę dostawała od niedawna. Fakt, często - codziennie, co drugi dzień. Wet twierdził, że to dobrze... rybę gotowałam. Nie dawałam surowej.
Problemy Yoko z wagą nie zaczęły się wraz z karmieniem rybą.
Jadła wcześnie karmę Sanabelle dla kociąt + świeże mięso (głównie kurczak, bo kaczki ani indyka nie chciała jeść.

Czy ktoś może się wypowiedzieć nt. wyników badań krwi? :(

mia_miuuu

 
Posty: 7
Od: Wto mar 21, 2017 21:00

Post » Nie mar 26, 2017 8:17 Re: ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

Mogę powiedzieć tyle - kotka natychmiast powinna dostać transfuzję!
Bez tego jest w stanie zagrożenia życia a jej nerki i wątroba za chwilę siądą, o ile nie zrobi tego wcześniej serce :(
Kotka z miejsca powinna mieć włączone leczenie w kierunku hemobartoneli, dostawać w iniekcji wit. B12 oraz steryd.
Po podaniu krwi będzie czas na dalszą obserwację i diagnostykę - np. usg, czy nie ma podkrwawiania.

Blue

 
Posty: 23418
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie mar 26, 2017 12:05 Re: ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

W piątek byłam u innego weterynarza, bo nie byłam w stanie po prostu czekać tygodnia. Wydawało mi się, że z Yoko jest lepiej tzn. mniej śpi, jest znów ciekawa świata. 2 dni później rozjeżdżały się jej łapki i jak chciała na coś wskoczyć - czasem się to nie udawało, bo ześlizgiwała się. Problem ze słabymi łapkami lub z koordynacją.
W piątek lekarz najpierw dostał wyniki badań krwi z poniedziałku. Porozmawiał ze mną, że to może być fip.
Potem - usg: powiększony pęcherz, wątroba, coś na nerkach - włókniak? Zapytałam o pobranie płynu z brzuszka, jeśli to fip wysiękowy - płynu nie ma!!!
Kiedy zapytałam co mam dalej robić, jakie badania, jakie leczenie - lekarz powiedział, że z tymi nerkami nic się nie da zrobić.
Pytam od tygodnia o transfuzje krwi, bo to było sugerowane i nie rozumiem dlaczego lekarze nie chcą takiej decyzji.
Pobrana krew do badania - dużo białka, lepka jak żel. Dużo w niej białka.

Dziś sobota, kolejny wet. Wet-homeopata. Bez badań. Wymacał Yoko. Stwierdził, że to nerki i, że kwas moczowy nie jest wydalany z organizmu, więc ona się nim przytruwa...

Kot ma apetyt, pije, zaczęła w poniedziałek, po wizycie u weterynarza - podsikiwać. Widzę, że stara się zwykle dojść do kuwety, ale sika chwilę przed często. To trwa do dziś.

Poza objawami: podsikiwanie, rozjeżdżające się, słabe łapki - co chwilę idzie jeść, pić i siusiać i idzie spać ale też chodzi, podbiega, skacze, rozgląda się. Nie jest apatyczna ani wycofana. Przychodzi do mnie, śpi ze mną. Mam intuicję że jest to coś, co można leczyć. Tylko nie wiem o co naciskać lekarzy? Jakie badania?

edit:
niedziela - dziś

5-7rano - dyżur 24h - USG, analiza badań krwi, kroplówka nawadniająca, dostałam leki na anemię + lek na wątrobę, który może zadziała, ale raczej wyniki badań pokazują, że z wątrobą jest ok. Nadal NIE MA płynu! Więc to dobrze

12:00
wyniki testu elisa
Yoko ma 0,4. Jest na granicy. Test skłania się ku diagnozie FIP jednak stosunek białek od poniedziałku do dziś (niedziela) jest TAKI SAM, stan się nie pogarsza!
(FIP – A:G do 0,4 możliwe zakażenie, powyżej 0,8 – wykluczone)

Zalecenie z lecznicy, gdzie robiony był test elisa (i wcześniej USG):
- nie możemy zrobić transfuzji krwi, bo Yoko ma za wysoki poziom białek we krwi i groziłoby to wstrząsem, co u tak małego kotka mogłoby się nie dać zahamować
- pytałam o transfuzję od kota, który ma przeciwciała we krwi - coś takiego działa przy panleukopenii, ale przy FIP - Yoko ma przeciwciała, ale to nie działa (bardzo skomplikowane to dla mnie wszystko, nie umiem powtórzyć słowo w słowo co mówi wet)
- kroplówki MOGĄ zaszkodzić, bo mogą przyspieszyć gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. W tym momencie jest ciut płynu nieznanego pochodzenia - jest go za mało, by pobrać go i sprawdzić czy to fipowy czy innego pochodzenia, musimy czekać. Wet mówi, że z jej doświadczenia wszystkie po potwierdzających testach elisa na fip - przy sekcji potwierdzał się fip, ale nie spotkała się z tym, że nie ma płynu! Minął tydzień i nadal go nie ma. A wyniki krwi się nie pogorszyły - stoją w miejscu. Zbadamy krew dopiero za ok. tydzień.
- lek na wątrobę może pomóc, nie zaszkodzi, raczej nie zmieni nic
- zwiększamy dawkę sterydu do 1 tabl x 2 dziennie z (1/2 x 2 dziennie)
- Wet mówi, że nie spotkała się z tym, żeby kot przeszedł przez FIP. Ale pewności FIP w postaci bezwysiękowej nie ma nigdy za życia zwierzęcia!

Mała je, choć od wczoraj muszę ją zachęcać do tego, obtaczać w maśle karmę. Ma też świeżą wołowinę gotowaną - kawałki też obtaczam w maśle, bo wtedy chętniej je. Yoko się tuli do mnie, jest "obecna", przytomny wzrok, mruczy przy głaskaniu i kiedy mówię do niej. Nie wiadomo dlaczego mocz zatrzymuje się w jej brzuszku, ale pytałam o leki moczopędne i wet mówi, że w jej stanie (anemia) mogłyby spowodować odwodnienie.
Więc ani leki moczopędne ani kroplówki ani transfuzja krwi na razie nie są możliwe zn. nie są bezpieczne.
Ma przez tydzień być na większej dawce sterydu i może będziemy zmieniać antybiotyk. Czekamy aż parametry białka spadną - wtedy tylko możliwa będzie transfuzja krwi zalecana przy anemii.

Czy ktoś zna podobny przypadek? :(
Ja wciąż wierzę, że coś się da zrobić. Nie wierzę w to, że to FIP.

mia_miuuu

 
Posty: 7
Od: Wto mar 21, 2017 21:00

Post » Nie mar 26, 2017 13:46 Re: ANEMIA TOWARZYSZĄCA CHOROBIE

Trzymam :ok: za wyzdrowienie koteczki

Alija

 
Posty: 2188
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jacek1982, Szymkowa i 228 gości