Problem z kupą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto mar 21, 2017 8:51 Problem z kupą

Dzień dobry,

od jakiegoś czasu mój prawie 7 miesięczny syberyjczyk ma problem z kupą. Chodzi o to, że często nie jest twarda, czasem wręcz bardzo luźna, przez co kotek brudzi sobie futerko... praktycznie po kazdej wizycie w kuwecie musze mu wyczyscic futerko. Jak w nocy pójdzie do kuwety, to nie wiadomo jak to się skończy, a śpi ze mną w łóżku... coraz częściej muszę go myć pod prysznicem. Dodatkowo jego kupa strasznie zaczęła śmierdziec, nie wiem czy to jest kwestia tego, że dorasta, ale na początku nie było czuć nic, a teraz smród czuć od razu po wejściu do domu :? Na początku dostawał Royal Canin, bo taka karmę dostaliśmy z hodowli, a potem zaczęłam powoli zamieniać mu na Applaws. Czy to można Applaws jest przyczyną tych problemów? Czytałam, że często zdarzają się po niej biegunki. Ale z drugiej strony, czy ta sytuacja nie powinna się zacząć już wtedy, gdy dostawał pomieszaną Applaws z Royal Canin?
Pomóżcie! :(

ChesterSib

 
Posty: 16
Od: Wto mar 21, 2017 8:39

Post » Wto mar 21, 2017 12:19 Re: Problem z kupą

Tak, ta karma często jest kiepsko tolerowana. To jedna ze słabszych bezzbożówek. U moich kotów też powodowała problemy jelitowe, ponadto nie jest zbyt dobrze zbilansowana.
Karmisz kota tylko suchą karmą? Kot nie dostaje surowego mięsa ani kocich konserw?

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 21, 2017 12:51 Re: Problem z kupą

Dostaje wołowinę i kurczaka. Na początku dostawał mięsko codziennie, ale teraz daje mu mniej więcej co dwa dni.

ChesterSib

 
Posty: 16
Od: Wto mar 21, 2017 8:39

Post » Wto mar 21, 2017 13:05 Re: Problem z kupą

ChesterSib pisze:Dzień dobry,

Na początku dostawał Royal Canin, bo taka karmę dostaliśmy z hodowli, a potem zaczęłam powoli zamieniać mu na Applaws. Czy to można Applaws jest przyczyną tych problemów? Czytałam, że często zdarzają się po niej biegunki. Ale z drugiej strony, czy ta sytuacja nie powinna się zacząć już wtedy, gdy dostawał pomieszaną Applaws z Royal Canin?
Pomóżcie! :(


O tak, po wzięciu 5-miesięcznego kociaka kupiłam Applaws, kotu smakowało, a jakże, pięknie rósł, sierść błyszcząca, ale... no właśnie, kuweta. Problemy zaczęły się tak po ok. 2-3 tygodniach. Smrodek (no nie taki mały) z kuwety, że ciężko wytrzymać, luźne kupy, a w końcu krew w stolcu. Skończyliśmy opakowanie mieszając z inną (było nieco lepiej) i już nie wrócimy.
Przeszliśmy już przez Sanabelle, Almo Nature, obecnie jedzą Carnilove pomieszaną z TOTW. Futra błyszczą, energii aż za dużo, kupa twarda, nawet opary "po" stały się do wytrzymania :)
Po problemach mojego zaczęłam szperać i problemy z kuwetem po Applawsie to dość częsta przypadłość, więc stawiałabym właśnie na to.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Wto mar 21, 2017 13:12 Re: Problem z kupą

Moja rada to zmiana (oczywiście stopniowa) Applawsa na inną bezzbożówkę. Jest dość duży wybór, np Purizon, Orijen, Acana, Canagan, GranataPet, Carnilove.
Są też karmy z górnej półki, z bardzo dużą zawartością mięsa, ale przestawianie kota z karm zbożowych od razu na wysokobiałkowe, nie wydaje się dobrym rozwiązaniem.

TOTW nie polecam ze względu na dużą zawartość węglowodanów i średnią smakowitość.

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 21, 2017 13:28 Re: Problem z kupą

Dziękuje Wam bardzo za rady :) A czy macie jakieś doświadczenia z karmami: Bozita, Concept for life, Porta 21 albo Purina?

@MegGrey Sanabelle się nie sprawdziła?

ChesterSib

 
Posty: 16
Od: Wto mar 21, 2017 8:39

Post » Wto mar 21, 2017 13:59 Re: Problem z kupą

Karmy wymienione przez Ciebie są naprawdę słabe, oprócz Porty. Warto czytać opisy karm na stronach sklepów zoo, np zooplus ma dobrze opracowaną analizę karm.
Generalnie im większy % mięsa w składzie, tym lepiej. Unikaj takich wypełniaczy jak kukurydza, zboża, soja, kasze. Jeżeli szukasz niedrogiej a dobrej karmy suchej, to Purizon spełnia te warunki. Porta opłaca się bardziej i jeżeli w kuwecie będzie ok a zadek kotka czysty, to będzie dobra

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 21, 2017 14:14 Re: Problem z kupą

Sanabelle to jednak nie to jeśli chodzi o skład, kupy się poprawiły, ale futro zmatowiło.
Jak mam z próbowanych polecać to mieszanka TOTW + Carnilove przy moich jest strzałem w 10. Fajnie się równoważą, smakują (o dziwo TOTW znika pierwsza) i nie bolą cenowo.
Jeśli chcesz spróbować jednej bez mieszania i z ceną nie zwalającej z nóg to u moich Carnilove była dobrym wyborem.

Przypomniałyście mi o Porcie, fakt, też gościła u nas, ale było bez entuzjazmu przy miskach.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Wto mar 21, 2017 14:25 Re: Problem z kupą

U mnie Porta też nie smakowała. TOTW smakował do pewnego momentu, jeszcze mieszam resztę z dużego worka, ale łobuzy wybierają najpierw lepsze chrupy. Cenowo jednak wypada dobrze.
Carnilove bardzo smakuje, ale tylko z łososiem. Są jednak inne smaki do wyboru. Można kupować na początek małe opakowania, żeby sprawdzić co kotu zasmakuje.
TOTW ma jeszcze jedną wadę o której zapomniałam: za mało tauryny.

Stanowczo odradzam purinę.

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 21, 2017 15:04 Re: Problem z kupą

Dopiero co kupilam 7 kg Applawsa, a tu takie cuda... Eh, no nic, będę musiała kupić inną karmę i mieszać. Dziękuje ogromnie za pomoc! :)

ChesterSib

 
Posty: 16
Od: Wto mar 21, 2017 8:39

Post » Wto mar 21, 2017 16:06 Re: Problem z kupą

Mnóstwo chrupkowych niewypałów oddałam bezdomniakom. Spróbuj może ogłosić na forum, że masz karmę do odstąpienia. Może komuś się przyda. Jeżeli kot będzie miał biegunki to i tak będziesz musiała Applawsa odstawić, żeby kotkowi nie rozregulować jelit.
Można ogłosić tu i w dziale Koci Bazarek

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 21, 2017 18:54 Re: Problem z kupą

Właśnie coś zaobserwowałam i zaczynam mieć wątpliwości, czy Chester brudzi sobie kuperek tylko przez to, że robi luźną kupę.... Właśnie wyszedł z kuwety po zrobieniu siku, oczywiście szybko poleciałam sprawdzić futerko, a ono mokre... Obsikał się...? Od małego ładnie robił do kuwety, a teraz ciągle muszę go myć... Kuwetę ma sporą, więc to raczej nie jest przyczyna, że ma mało miejsca i się nie mieści. Kuweta kryta o wymiarach: dł. x szer. x wys.: 56 x 39 x 38,5 cm

ChesterSib

 
Posty: 16
Od: Wto mar 21, 2017 8:39

Post » Wto mar 21, 2017 21:05 Re: Problem z kupą

Może warto złapać mocz do badania, żeby wykluczyć kłopoty z pęcherzem

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro mar 22, 2017 0:40 Re: Problem z kupą

Moja kota ma dość często mokre włosy na podbrzuszu, rzadziej na zadku od moczu właśnie. Miała badania, to nie kwestia zdrowotna tylko raczej techniki kucania.
Oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić, czy Twój kot jest zdrowy, ale może się okazać, że niestety zawsze będzie moczył sobie futro.
Aha, a jaki masz żwirek? Być może przy innym problem by się zmniejszył?

EDIT: Poprawiłam gramatykę zdania.
Ostatnio edytowano Śro mar 22, 2017 23:02 przez Stomachari, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10686
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro mar 22, 2017 19:24 Re: Problem z kupą

Benitowy. Na początku był Benek, ale mi nie pasował, a teraz ma jakiś z marketu. Ale właśnie dzisiaj go wykończyłam i będzie miał inny.

ChesterSib

 
Posty: 16
Od: Wto mar 21, 2017 8:39




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], mt85 i 706 gości