Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 15, 2017 1:06 Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Kiedy można wykąpać kota po kastracji ? Czy kąpać a jak tak to czym ? :) Zaadoptowałam dzisiaj ślicznego kawalera w typie Norweskiego świeżo po kastracji, jeszcze chodzi nieprzytomny bidulek. śliczne długie futerko tylko brudne,nieładnie pachnie,pupa cała obklejona, ogólnie to cały jest w kołtunach i oblepiony czymś w strąkach. Wygląda jak kupka nieszczęścia :kotek: i co ja mam z taka biedą zrobić, w dodatku ma chyba koci katar bo z nonia jakaś wydzielina się sączy, dzisiaj jest nieprzytomny jutro go obejrzę co z tym noskiem i polecimy do weta. Tylko ten smrodek i cały brudny, jak można chociaż troszeczkę temu zaradzić ?

Abishay

 
Posty: 3
Od: Sob mar 11, 2017 12:40

Post » Śro mar 15, 2017 7:22 Re: Kiedy mozna wykompać kota po kastracji

Nie kąpać , przetrzeć wilgotną gąbką, wytrzeć ręcznikiem i potem wyczesać.Kot się sam domyje.No i koniecznie do weta.
Nowy bazarek viewtopic.php?f=20&t=217527 Zapraszam

ewar

 
Posty: 55019
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro mar 15, 2017 7:31 Re: Kiedy mozna wykompać kota po kastracji

Moment bo nie rozumiem, adoptowałaś kocura godzinę po kastracji? Oddano Ci kota półprzytomnego, całego brudnego, pozlepianego, w kołtunach, zakatarzonego, wypaćkanego w biegunce?
Kto kastrował kota w takim stanie???
Skąd on jest??

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro mar 15, 2017 7:47 Re: Kiedy mozna wykompać kota po kastracji

Mnie też powaliło.
Nie wsadzaj do wody kota. Zrób jak radzi ewar i idź też do weta.

Ale znam taki przypadek. Kiedyś moja "znajoma" adoptowała kotkę z Krakowa .Odebrała wprost z gabinetu wetowskiego i wiozła do Otwocka. Kota nieprzytomna, wpadła w stres bo nie widziała co i jak, nie bardzo się zdrowiem "popisała". Po kilku dniach stwierdziła ,że jej nie pasi i... odwiozła.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55372
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Śro mar 15, 2017 9:39 Re: Kiedy mozna wykompać kota po kastracji

Blue pisze:Moment bo nie rozumiem, adoptowałaś kocura godzinę po kastracji? Oddano Ci kota półprzytomnego, całego brudnego, pozlepianego, w kołtunach, zakatarzonego, wypaćkanego w biegunce?
Kto kastrował kota w takim stanie???
Skąd on jest??

Dobre pytanie.
To nie jest zabieg ratujący życie, można zaczekać, aż stan kota pozwoli na ingerencję chirurgiczną.
I też ciekawe skąd się ten kot wziął? Z ulicy?

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Śro mar 15, 2017 19:06 Re: Kiedy mozna wykompać kota po kastracji

Piszesz o kudlach i strakach. Tu bardziej pomoga nozyczki niz kapiel. Nozyczkami wytnij najwieksze kudly i zlepiony brud ,potem gabka/mokry recznik do zgarnicia i rozpuszczenia resztek brudu , na koncu wyczesanie rzadkim zgrzeblem/grzebieniem.
W ekstremalnych przypadkach tknie sie koty prawie na zero.
Jezeli masz kase, a nie masz doswiadczenia - u wiekszosci wetow przyjmuje groomer.

annakk

 
Posty: 459
Od: Pt gru 07, 2012 23:04

Post » Czw mar 16, 2017 18:43 Re: Kiedy mozna wykompać kota po kastracji

Kotek jest ze schroniska na Paluchu w Warszawie. Kocie ma tłustą ,dziwną sierść jak by przetłuszczona, poplataną. Pod paszkami ,brzuszek jest w strączkach (sopelkach nie wiem jak to nazwać, rozczesałam troszeczkę dzisiaj bo czuje się lepiej i biegał już po domu ,wcześniej nie chciałam męczyć biedy. Powycinałam filce,i kołtun z kupka koło pupy żeby tego nie moczyć,nie ciągnąc, najprościej było wyciąć żeby nie przeszkadzało. Kotek nie bardzo się myje,może to jeszcze kwestia samopoczucia. Bardzo brzydko pachnie kupka, i siusiami.Myślę ze kocieł zsiusiał się po kastracji ,jak był pod narkoza .Mocz kocurra ma moc :) To nie chodzi o to ze chcę kapać kota bo mam ochotę mieć pachnącego wystawowca! On naprawdę nie bardzo jest zainteresowany higieną, bardzo chudy, drobniutki a sierść jest w bardzo złym stanie. Chodzi mi aby nie robić mu krzywdy, niszczyć flory i skóry,ja to wszystko wiem i rozumiem wasze oburzenie, ale są czasem sytuacje i przypadki gdzie trzeba raz poddać zwierzaka kąpieli. Wątpię aby czuł się komfortowo śmierdząc tak bardzo i mając tyle filców i tak tłusta sierść. Wygląda jak by się spocił, albo miał przetłuszczona sierść ,dzisiaj weterynarz dał mi szamponetkę specjalną, ponieważ kocur nie boi się wody,włazi do wanny i trzeba bardzo uważać jak się puszcza wodę bo leci biegiem :) ,jak się kibla nie zamknie to też stara się tam umyć myślę że stresu nie będzie.Ponieważ wszystkie moje dzieci i kocieł śpią ze mną , narazie układam go na ręczniku koło głowy, ale śmierdzi przednio... Pytałam was tylko kiedy ewentualnie jest to już bezpieczne dla ranki po kastracji.

Abishay

 
Posty: 3
Od: Sob mar 11, 2017 12:40

Post » Pt mar 17, 2017 7:13 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Możesz go już spokojnie wykąpać dzisiaj.
Sama kąpiel to nic złego jeśli ma uzasadnienie - a u Twojego kota ma.
Licz się z tym że po kąpieli będzie jeszcze bardziej skołtuniony niż teraz. Przy takiej sierści przydałby się szampon odtłuszczający.
Myślę ze wszelkie skołtunione miejsca trzeba wyciąć bez sentymentów i to najlepiej jeszcze przed kąpielą. Ja osobiście pokusiłabym się - o ile kot by na to pozwolił bez większej walki, na ostrzyżenie całkowite - żeby sobie ta sierść odrastała już zdrowa i nie splątana.

Mnie zszokowało nie samo pytanie o kąpiel - ale to że wydano Ci kota w takim stanie, tuż po kastracji.
Teraz wiem że zrobiło to schronisko. Co wcale mojego szoku nie zmniejsza.

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt mar 17, 2017 16:56 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Przed kąpielą należy nie tylko wyciąć kołtuny ale kota dobrze wyczesać, w przeciwnym razie będzie jeszcze bardziej skołtuniony.
Pomysł ze strzyżeniem całkiem dobry - odrasta wtedy zupełnie nowa sierść, którą od początku można odpowiednio, systematycznie pielęgnować. Zniszczonej sierści, jak i włosów, nic nie naprawi.

Który to kot? Nie był chyba pokazywany na wątku Palucha?

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Pt mar 17, 2017 19:04 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Strzyżenie to dobry pomysł, tak naprawdę jak futro w takim stanie to można było to załatwić przy okazji narkozy do kastracji...

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Pt mar 17, 2017 21:45 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

W schronisku stan tego kota nie poprawiłby się jeśli już zaczął chorować. Mogło się to w ciągu kilku dni skończyć śmiercią kota. Może niektórych rzeczy się nie robi ale czasami nie ma opcji. Wydanie kota niekastrowanego w typie rasy to proszenie sie o kłopoty.
Obrazek

pchełeczka

 
Posty: 1691
Od: Pt kwi 13, 2012 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob mar 18, 2017 7:59 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Proszeniem się o kłopoty jest również kastrowanie kota który już w widoczny sposób zaczyna chorować, jest brudny, skołtuniony, a następnie oddanie go nowemu właścicielowi jeszcze ledwo chodzącego, nie wybudzonego do końca, śmierdzącego, bez zaleceń, bez poinformowania o stanie zdrowia.
To jest dopiero proszenie się o kłopoty. Jakieś standardy przy wydawaniu kotów do adopcji powinny obowiązywać.
W jaki sposób kot w takim stanie i momencie swojego życia trafił w ręce nowej właścicielki? Bo zakładam że potencjalni chętni na adopcję nie spacerują po szpitaliku wybierając wśród wybudzających się po kastracji kotów i nie pakują ich od razu do kontenerków?
Domyślam się że kot był jeszcze nie wykastrowany gdy znalazła się chętna na niego i został wykastrowany na cito, a następnie jeszcze nie w pełni wybudzony oddany. Hmm...
Wiem że czasem zdarzają się sytuacje szczególne gdy obchodzi się zwyczajowe sposoby postępowania dla dobra kota i nie mam nic przeciwko.
Ale nie wydaje mi się by w tym przypadku też tak było - bo gdyby tak się stało - to nie byłoby tego wątku.
W dodatku z opisu wnosząc, poza zaniedbaniami - kot jest urodziwy, długowłosy, a więc raczej nie trudnoadopcyjny. I skoro był nie wykastrowany - to długo w schronisku nie siedział. Bo zakładam że nie jest normą na Paluchu kastrowanie w chwili wydawania kota.
Myślę że ktoś dał plamę.
Może były jakieś powody ku temu.

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob mar 18, 2017 12:20 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Kot został wykastrowany standardowo bezpośrednio po kwarantannie i umieszczony w tzw. pokoju posterylkowym - dzięki wielu pozytywnym zmianom w schronisku, ten pokój nie jest już zorganizowany w szpitaliku kocim, gdzie zagrożenie złapaniem infekcji po kastracji było dużo wyższe, stąd odwiedzający schronisko mogą zobaczyć takiego kota bez specjalnych ceremonii.

Ja osobiście bardzo się cieszę, ze miał okazję dochodzić do siebie już w domu, z indywidualną opieką - jak widać, właśnie zaczynał chorować, więc zabranie go do domu umożliwi mu być może nieposypanie się do końca, a jeśli się nawet pochoruje, to przejdzie to lżej i bardziej bezstresowo, będzie także mniej zagrożony śmiercią. Bo jako osoba bywała w świecie kocim zapewne wiesz, że śmiertelność kocia w schroniskach jest często ogromna, a dla kota schronisko jest miejscem najgorszym z możliwych.

Potencjalni adoptujący są zawsze informowani o stanie zdrowia kota, wedle najlepszej wiedzy schroniskowych weterynarzy, i podpisują stosowne oświadczenia.

Myślę, że nie ma co roztrząsać dalej tego tematu.
ObrazekObrazek

boniedydy

 
Posty: 1622
Od: Śro wrz 11, 2013 22:05

Post » Sob mar 18, 2017 12:28 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Owszem, jest co roztrząsać. Wiadomo, jak wygląda sprawdzanie domów przez schronisko. Ten kot miał wybitne szczęście, że trafił do odpowiedzialnego domu.
A reszta? To nie jest nawet pytanie.
Obrazek
Obrazek

MalgWroclaw

Avatar użytkownika
 
Posty: 46713
Od: Czw paź 15, 2009 17:39
Lokalizacja: Wrocław, stolica Śląska :)

Post » Sob mar 18, 2017 13:12 Re: Kiedy mozna wykąpać kota po kastracji

Ale piszesz o swoim schronisku, czy o naszym? Bo to są dwie kompletnie różne rzeczy. Chętnie posłucham, jak jest w waszym.
ObrazekObrazek

boniedydy

 
Posty: 1622
Od: Śro wrz 11, 2013 22:05

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Marmotka i 531 gości