Kot samotnik?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt sty 20, 2017 10:15 Kot samotnik?

Witam wszystkich jako nowa forumowiczka :)
Przechodząc już do problemu.
Mam problem ze swoją już 2-letnią kotką. Otóż nie daje się głaskać ani dotknąć. Każda próba kończy się jej oburzeniem i ostrzegawczym miauknięciem. W przypadku dalszej próby jej dotykania zaczyna się denerwować , kulić uszy i co raz agresywniej miauczeć. Czasem ostrzegawczo liźnie rękę, a czasem zaczyna ją bić łapą. Branie jej na ręce już w ogóle nie wchodzi w grę. Zaczyna się drzeć i wyrywać. Mimo to potrafi przyjść do mnie sama, mruczeć i ugniatać mnie łapkami. Oczywiście do momentu aż nie zaczne jej głaskać bo wtedy ucieka oburzona...
Nie mam pojęcia czemu tak jest. Mam ją od małego kociaka. Nikt jej nigdy nie bił. Nie boi się ludzi, nie daje sie przeganiać, zawsze pyskuje jak się ja skądś zgania. Po prostu ich chyba nie lubi? W domu nie ma żadnych innych zwierząt, nie ma też żadnych dzieci. Kot ma pełną swobodę w mieszkaniu, a le nie wychodzi na zewnątrz.
Czasem daje mi się podrapać za uszkiem, widzę że sprawia jej to przyjemność jednak po chwili odsuwa głowę i liże mnie bym dała jej spokój.
Na co dzień kotka jest raczej wesoła, chętna do zabaw, w szczególności wszelkie polowania na sznureczki, rzucanie szeleszczących papierków.
Czy to możliwe, że taki po prostu ma niedotykalski charakter? Czy powinnam się tym martwić?

(Podkreśle, że jest wysterylizowana i zarwno przed serylizacją jak i teraz zachowuje się tak samo.)

Zauważyłam jeszcze jedną śmieszną rzecz.. Otóż gdy kaszle i odchrząkuję kicia zaczyna mi na t odpowiadać swoim kocim gadaniem, ni to miauczenie ni to mruczenie. Za każdym razem... Ja odchrząkne a ona mi odpowiada na to i tak sobie "gadamy". Miał ktoś cś podobnego z kotem? :D

calanthee

 
Posty: 2
Od: Pt sty 20, 2017 9:56

Post » Pt sty 20, 2017 14:25 Re: Kot samotnik?

Kotka może mieć przeczulicę skóry i delikatnie głaskanie może być dla niej nieprzyjemne.
Spróbowałabym z próbą czesania jej szczotką z takimi zagiętymi drucikami, zgrzebłem - niektóre koty nawet mało dotykalskie to uwielbiają - mocny bodziec daje inne odczucia niż głaskanie.
Są też koty które uwielbiają oklepywanie, czasem nawet całkiem mocne - a nie lubią głaskania.
Biorąc pod uwagę reakcję kotki na próby głaskania, mimo jej otwartego i towarzyskiego charakteru, to że reaguje tak także w chwilach rozmaślenia i ugniatania - myślę że głaskanie sprawia jej jakiś dyskomfort.
Nie jest to raczej nic niepokojącego, ot taka cecha układu nerwowego.
Pewnie łatwiej byłoby popracować nad tym u kociaka niż u kota dorosłego który pewne rzeczy ma już utrwalone - i odczucia i obawa przed nieprzyjemnym bodźcem.
Ale popróbowałabym z szczotką oraz oklepywaniem :)

Dla kotów ważne są kontakty ciało do ciała, wzajemne mizianki etc - niedotykalskość kotki jeśli nie wynika po prostu z jej charakteru (ale wtedy nie powinna aż tak się na dotyk bulwersować i złościć) też jej pewnie jakoś ciąży. Warto popróbować, acz nic na siłę, różnych sposobów :)

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt sty 20, 2017 14:30 Re: Kot samotnik?

calanthee pisze:Zauważyłam jeszcze jedną śmieszną rzecz.. Otóż gdy kaszle i odchrząkuję kicia zaczyna mi na t odpowiadać swoim kocim gadaniem, ni to miauczenie ni to mruczenie. Za każdym razem... Ja odchrząkne a ona mi odpowiada na to i tak sobie "gadamy". Miał ktoś cś podobnego z kotem? :D


To co opisujesz, to zwyczajne kocie szczekanie ;) U mnie każdy kot szczeka gdy ktoś w domu kichnie lub kaszlnie.
Mam też dwie kotki, które, gdy broją gdzieś w innym pomieszczeniu a ja je zawołam po imieniu, odszczekują mi głośno w odpowiedzi w stylu: dobra, dobra, nie zrzędź, tylko się bawimy ;)
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt sty 20, 2017 16:15 Re: Kot samotnik?

Mój też do mnie gada, jak mówię do niego. Takie mrałczenie/szczekanie to jest, ale mojego to z kolei często całe ciało swędzi i trzeba go głaskać i smyrać aby mu ulżyć.

Martinnn

Avatar użytkownika
 
Posty: 864
Od: Czw sty 01, 2015 22:16

Post » Pt sty 20, 2017 17:25 Re: Kot samotnik?

Jedna z moich kotek uwielbia właśnie takie mocniejsze głaskanie, druga mniej. Obie uwielbiają być blisko i mizianie.

gusiek1

 
Posty: 1660
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw sty 26, 2017 21:15 Re: Kot samotnik?

Dzieki za odpowiedzi
Próbowałam metody oklepywania, niestety moja kotka się niesamowicie oburzyła i popatrzyła na mnie jak na debila :D Nie do końca wiedziała o co mi chodzi mimo ze robilam to leciutko..
Po tym jak udało mi się zdobyć taka szczotkę jak mówiła Blue, spróbowałam ja nią podrapać lecz niestety to ona podrapała mnie
Chyba pozostaje mi sie z tym pogodzić, w sumie to i tak z czasem jest co raz lepiej. Wraz z wiekiem jest co raz spokojniejsza co przekłada się na częstsze pozwalanie na mizianie :201461

calanthee

 
Posty: 2
Od: Pt sty 20, 2017 9:56

Post » Czw sty 26, 2017 22:00 Re: Kot samotnik?

A kiedy oglądał ją weterynarz? Może nie daje się dotykać,bo coś ją boli?

Mysia

Avatar użytkownika
 
Posty: 5060
Od: Wto lip 06, 2004 20:19
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt sty 27, 2017 2:50 Re: Kot samotnik?

Jeżeli kotka ma zaburzenia integracji sensorycznej (a na to wygląda), to przyjemność może sprawiać jej na przykład leżenie pod czymś ciężkim (znam kota, który lubi leżeć pod kołderką obciążeniową) lub wciskanie się w jakąś małą przestrzeń (na przykład stanowczo za małe pudełko po butach).
Są też specjalne plecaczki obciążeniowe dla psów, być może da się zastoswać przy kocie.
Moja kota trochę lepiej czuła się w kubraczku pooperacyjnym. Dostała po kastracji bo próbowała wyjąć szew. Kubraczek mocno zawiązałam, więc była dobodźcowana. W wyniku tego (jak już dostosowała się do nowej sytuacji) stała się bardziej towarzyska. Po zdjęciu kubraczka wszystko wróciło do stanu poprzedniego.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10670
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 444 gości