Agresywna Kotka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro gru 07, 2016 12:58 Agresywna Kotka

Hej
Moja Zuzia w Marcu skończyła cztery lata, jako że jest to mój pierwszy kot w domu psiarzy to miałam problemy z niektórymi aspektami wychowawczymi, teoretycznie to wiem co robić a praktyce nie wszystko wychodzi.Ostatnio nasiliła się jej agresja w zabawach, prawdopodobnie z nudów, latem kotka była wypuszczana do ogrodu ( jest niewychodząca i wychodzi tylko pod okiem opiekuna, nie mogę teraz tego zmienić bo wokoło jest budowa osiedla i drogi)

Największym problemem jest drapanie i gryzienie przy zabawie czy pieszczotach, rozumiem że koty bawią się tak między sobą, od razu zaznaczę że mamy też parę innych zabaw, np laser, gra w chowanego, mam też świadomość że nie każdy kot lubi taką ilość pieszczot jaką chcemy mu dać, wygląda to tak, łasi się i przewraca na plecy , a po chwili łapie zębami, są momenty kiedy pacnie w zabawie łapą ze schowanymi pazurami co oznacza by dać jej spokój, ale zdarza się coraz częściej że po prostu drapie.Bardzo możliwe że powodem tego wszystkiego jest to że jak była mała i jej ,,ugryzienia" były bezbolesne bawiłam się z nią jak kot z kotem, łapałam lekko jakby ją inny kot chwycił ząbkami, czy pacałam jak ona sama, po prostu naśladowałam jej ruchy, zdarza mi się to do dzisiaj
Jest parę opcji ale nie wiem która zadziała, w czasie pieszczot i zabawy gdy zacznie drapać i pacać łapą po prostu sobie pójść i ją zignorować ( może się zdarzyć że podbiegnie i będzie pacać i gryźć nogi ! )

Nie ukrywam kotka jest rozpuszczona, mimo że robi zawsze do kuwety, je wszystko, nie żebrze jak coś jemy !, przychodzi na zawołanie to pozwala sobie na drapanie mebli, zauważyłam że upodobała sobie miękkie drewniane rzeczy, boazerię, krzesła itp więc będę robić nowy drapak którego nie będzie ignorować właśnie z miękkiego drewna, sznurkowych drapaków nie rusza mimo że kładłam jej łapki na nim, pokazywałam jak go używać a ona nadal nic..

Jak była małym kociakiem stosowałam metodę złapania za skórę na grzbiecie i unieruchomienie do uspokojenia się kotka ( brzmi źle ale wielokrotnie czytałam o tym że mamy przenoszą tak kocięta i nic im się nie dzieje ) niestety przy starszym kocie to nie działa, jak ma napad agresji ( przytrzymuje łapą moją rękę) metoda przytrzymania jej nie działa, zaczyna warczeć i wydawać gulgoczące dźwięki.
Karanie kota w jakikolwiek sposób jest nieskuteczne co wiadomo, kot połączy nasze dziwne zachowania z naszą osobą i zacznie tracić zaufanie, inna rzecz jak coś nieprzyjemnego stanie się bez naszego udziału ( tak że kot tego nie widzi ) czy znacie preparaty do opryskiwania miejsc do których kot ma się nie zbliżać ? ja stosowałam olejek pomarańczowy i nie ukrywam działa ale muszę go zmienić na coś innego bo nie mam zamiaru sobie już tłuścić mebli i kanapy,.


Podsumowanie
Rozpisałam wszystko przyznając się do błędów wychowawczych, wypisując to że kotka ma utrwalone złe zachowania
Tak więc pytam:
1.Jak wyeliminować u kotki agresywne zachowania w czasie zabawy tj, łapanie zębami, pazurami ,łapą
2. Jakich środków do opryskiwania żyć by nie drapała mebli
3. czy kupić jakiś ,,klakson " lub taką trąbkę z powietrzem w puszce jakiej używają kibice na meczach, robi hałas ,można się ukryć a kot zapamięta by nie drapać czy nie wchodzić, to jedyne co mi przychodzi do głowy .

Bardzo chcę wyeliminować niepożądane zachowania u Zuzi na wypadek pojawienia się nowego członka rodziny ;) a nie wyobrażam sobie oddania kota gdziekolwiek z powodu urodzenia się dziecka, więc czas działać

ps. Mojemu chłopakowi który mieszka ze mną od roku udało się nauczyć Zuzię nie wchodzenia do jednego z pokoi ( mamy tam dużo sprzętu i kabli łatwo o coś zahaczyć i zniszczyć ) po prostu jak wchodzi pokazuje palcem w stronę drzwi i wydaje bardzo głośny dźwięk (TSSS! ) to jakby połączenie krótkiego syku z dźwiękiem talerza perkusyjnego ;) ,wygląda to tak, kot wchodzi chłopak pokazuje na drzwi i wydaje dźwięk, kotka protestuje miałcząc głośno, chłopak jeszcze raz powtarza dźwięk tylko że głośniej i kotka wychodzi

Athenaie

 
Posty: 7
Od: Śro gru 07, 2016 12:22

Post » Śro gru 07, 2016 15:47 Re: Agresywna Kotka

1. Ogranicz zabawy, w których kotka się rozhula i zaczyna gryźć czy drapać. Można bawić się wędką czy laserkiem, rzucać piłkę, a głaskać krócej, żeby jej raczej pozostawić niedosyt niż przesyt.
2. Miejsca nieprzeznaczone do drapania natrzyj pomarańczowym lub cytrynowym olejkiem do ciasta. Nieszkodliwy, a koty go nie znoszą.
3. Żadnego hukania i straszenia kota, bo wpędzisz go w nerwicę i będzie jeszcze gorzej.

NB Zachowania kotki są normalne, a nie agresywne. Nie ma do zabawy kompana własnego gatunku , to swoje emocje wyładowuje z człowiekiem.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw gru 08, 2016 16:50 Re: Agresywna Kotka

Dzięki wielkie za odpowiedź, niestety nie mogę adoptować drugiego kota, co najwyżej psa.Teraz pytanie co na przyszłość z dziećmi ? sama jeszcze nie jestem mamą ale nie widzę opcji by kota gdziekolwiek oddać, po prostu to dla mnie chore jak niektórzy ludzie potrafią oddać kota bo ..dzidzia się boi albo kot podrapie, dlatego zależy mi by teraz dobrze ułożyć kota póki jest czas.

Athenaie

 
Posty: 7
Od: Śro gru 07, 2016 12:22

Post » Czw gru 08, 2016 17:18 Re: Agresywna Kotka

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw gru 08, 2016 19:44 Re: Agresywna Kotka

Na forum jest dział zakoconych mam ;)
Możesz napisać do moderatorki i poprosić o dostęp. Pewnie dostaniesz wiele sensownych rad co do relacji: dzieci-koty.

Moderatorzy forum dzieciowego
elca
profile.php?u=2552
Rooda
profile.php?u=22189
AGA-cka
profile.php?u=1852

Olat

Avatar użytkownika
 
Posty: 39245
Od: Sob mar 30, 2002 21:41
Lokalizacja: Myslowice

Post » Śro gru 28, 2016 11:43 Re: Agresywna Kotka

Dziękuję wszystkim za rady, poza wychowaniem muszę zająć się też dietą mojej kotki i nie wiem czy teraz nie powinno to być priorytetem.

Czy ktoś ma kontakt mailowy z użytkowniczką Stomachari ? nie mogę napisać do nikogo na PV jako początkujący użytkownik forum -_-

Zapomniałam dodać, pojawił się nowy dość uporczywy problem, kotka mimo że jest głównie domowa to pod opieką mniejszą czy większą jest wypuszczana do ogrodu, ogród jest duży ogrodzony 2 metrowym płotem i przez 5 lat nie zdarzyło się Zuzi nawet próbować uciec za ten płot, czy wskakiwać na drzewa by jakoś się prześliznąć .
Kotka bardzo polubiła też samotne spacery ale jest to możliwe tylko w niektórych godzinach ( mamy przy domu warsztat i wszystko jest ogrodzone płotem, w godzinach pracy jest otwarta brama i wtedy kotka nie może wychodzić )
Przede wszystkim, jak powstrzymać ujadanie po Zuzia potrafi całymi dniami czatować na ucieczkę na dwór , przy czym cały czas przeraźliwie miauczy.
Ostatnio edytowano Śro gru 28, 2016 12:41 przez aassiiaa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączyłam posty.

Athenaie

 
Posty: 7
Od: Śro gru 07, 2016 12:22




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Zeeni i 499 gości