Kamień nazębny, co robić

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie wrz 18, 2016 11:50 Kamień nazębny, co robić

Mam 3letnią kotkę. Podczas ostatniej wizyty wet znalazła u niej kamień nazębny oraz zaczerwienione dziąsło. Kazała czekać aż kamień "urośnie" i przyjść do usunięcia płytki/zęba.
Kot jest u mnie pół roku i jak dotąd nie było takich problemów ( była kilkukrotnie oglądana przez weterynarzy). Co robić, aby nie powtarzało się to w przyszłości? Czy to kwestia karmy? W wielu miejscach znalazłam informację, że suche pomaga dbać o zęby ścierając kamień nazębny. Przez większość pobytu u mnie Tosia jadła Orijena, ale chrupki, zwłaszcza kurczakowe, są tak drobne, że kot łykał je nie rozgryzając ich.

Wredna Małpa

 
Posty: 7
Od: Wto wrz 13, 2016 20:06

Post » Nie wrz 18, 2016 12:31 Re: Kamień nazębny, co robić

Chrupki pękają na zębach i się rozpadają na boki. Jako tako czyści zęby surowe mięso z chrzęściami itp a najlepiej drobne kości. Ja moim podaję przynajmniej raz w tygodniu po dwa skrzydełka to zęby w miarę się wyczyszczą.

Martinnn

Avatar użytkownika
 
Posty: 864
Od: Czw sty 01, 2015 22:16

Post » Nie wrz 18, 2016 12:36 Re: Kamień nazębny, co robić

sucha karma czysci kieszeń własciciela ;) Surowe mieso w długich paskach plus skóra,ściegna, żyły.
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Nie wrz 18, 2016 20:51 Re: Kamień nazębny, co robić

Martinnn, te skrzydełka dzielisz jakoś czy dajesz w całości i kot ma sobie poradzić?

Wredna Małpa

 
Posty: 7
Od: Wto wrz 13, 2016 20:06

Post » Nie wrz 18, 2016 21:23 Re: Kamień nazębny, co robić

A to różnie czasami dawałem w całości i dłużej dziamdziały, a czasami dzielę na 3 części z których to skrzydełka się składają a tę środkową przecinam wzdłuż pomiędzy kośćmi a na tej najgrubszej części robię kilka nacięć pod skosem. Łatwiej im to pogryźć i zjeść, choć jak dłużej dziamdziają całość to lepiej.

Martinnn

Avatar użytkownika
 
Posty: 864
Od: Czw sty 01, 2015 22:16

Post » Pon wrz 19, 2016 6:06 Re: Kamień nazębny, co robić

Bardzo ważna informacja - skrzydełka MUSZĄ być surowe.
A przez to dokładnie umyte, super świeże. Koty są bardzo wrażliwe na zatrucia pokarmowe a mięso drobiowe musi być pod szczególnym nadzorem pod tym kątem.
Skrzydełka muszą być surowe - bo ugotowane kości drobiowe stają się kruche i łamią w ostre igły.

Ja o wiele bardziej sobie cenię mięso wołowe, żylaste, poprzerastane tłuszczem.
Jako o wiele bezpieczniejsze w tym temacie.
I praktycznie nie wiem co to kamień nazębny u kotów.
Każdy rodzaj mięsa w kawałku który kot musi porozgryzać czyści pięknie zęby.
Skrzydełek używam do robienia BARFowych mieszanek, ale po zmieleniu.
Kości drobiu fermowego nic z naturą nie maja wspólnego. Wbita kościana drzazga to nic miłego.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie wrz 25, 2016 11:20 Re: Kamień nazębny, co robić

dziękuję za odpowiedzi! :)

Wredna Małpa

 
Posty: 7
Od: Wto wrz 13, 2016 20:06




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 448 gości