SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lut 17, 2017 17:54 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Mój to chyba łakomczuch :oops: I martwię się, że jeśli chcę żywić kotka według Waszych rad, czyli podstawa karma mokra - karma sucha jedynie jako uzupełnienie, to jak będę pilnować żeby mój ulubieniec miał ciągle pełną miskę suchej, to wszelkie plany, aby zrobić podstawę z mokrej karmy w żywieniu mojego kociambra wezmą w łeb :?
Tu znalazlam coś na ten temat
http://www.zpazurem.pl/artykuly/zawsze_pelna_miska
i nie mogę się powstrzymać ale dam ten cytat:
"Koty będące na suchym bufecie dostępnym non stop, narażone są na ryzyko otyłości, chorób dróg moczowych wraz z niewydolnością nerek, czy też cukrzycy. Kot z pełną miską jest jak człowiek, który stołowałby się bufecie w Las Vegas.
Dr. Debora Lichtenberg VMD

I jak z tą marchewką w karmach mokrych? Warto, czy lepiej unikać?
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Wto lut 21, 2017 13:36 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

nie sądzę, że bufet Luśki jest porównywalny z bufetem w Las Vegas ;P

odkąd przestałam jej wydzielać (daję jej jeść, kiedy woła, albo sypię dużo suchej, kiedy wychodze na dłużej) je częściej mniejsze porcje. nie wymiotuje z przejedzenia. nie rzuca się na jedzenie. sama sobie wydziela.

wątpie, czy w naturze kot poluje na grubego zwierza raz dziennie. raczej zjada mniejsze porcje co jakiś czas.
Chamstwo zawsze najgłośniej wrzeszczy, obraża, pogardza. Bo nic innego nie umie.

Belka na pokładzie - Jezebel w UK

kwiat groszku

Avatar użytkownika
 
Posty: 9754
Od: Nie wrz 13, 2009 19:15
Lokalizacja: Kamienny Krąg, Wielka Brytfannia

Post » Wto lut 21, 2017 15:43 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Przede wszystkim kotom rosnącym jedzenia się nie wydziela. Moim zdaniem kot Bestol niedojada

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 21, 2017 18:48 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Cały czas biorę sobie do serca Wasze rady i żadnych nie neguję. Czytam uważnie informacje na tym forum o żywieniu i domyślam się, ze jest ono warunkowane charakterem naszych kotów. Pisząc, co napisałam, chciałam jedynie zwrócić uwagę na podnoszoną tu często konieczność stosowania "mokrej" diety dla kotków i nijak to się ma dla mnie z pilnowaniem, by kotek miał zawsze "pełną miskę suchej". Dopiero uczę się, jak żywić moją pociechę i dlatego pytam o to na tym forum, a jeśli mam wątpliwości to tym bardziej pytam i jestem wdzięczna za wszelkie uwagi.
Alija ważna dla mnie rada i pomyślę o tym. Aktualnie mojemu kocurkowi podaję 3 razy dziennie mokrą karmę i suchą tylko raz, rzeczywiście w małej ilości. Poobserwuję go i jeśli rzeczywiście zauważę, że niedojada, to postaram się to naprawić.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Wto lut 21, 2017 18:51 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Rada, żeby rosnącemu kotu nie ograniczać jedzenia nie jest moja a doświadczonych kociarzy, w tym hodowców obecnych na tym forum

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 21, 2017 19:06 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Czy mogę poprosić linka do rad hodowców będących na tym forum, a którzy zalecają aby cały czas miska z suchą karma była pełna u kotka poniżej 1 roku życia? Nie umiem znaleźć tych postów, a chętnie je poczytam. Poproszę o pomoc w znalezieniu tych postów
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Wto lut 21, 2017 19:10 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Nie mogę, bo piszę z telefonu.
Widzę, że nie dowierzasz. Możesz zawsze te rady odrzucić i kierować się naukowymi opracowaniami.

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 21, 2017 19:15 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Bestol, proponuję, żebyś założyła osobny wątek z tym pytaniem a na pewno wielu się odezwie, może nawet hodowcy

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 21, 2017 19:16 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Masz racje. Dziękuję za radę
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Śro lut 22, 2017 15:23 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Bestol pisze:Czy mogę poprosić linka do rad hodowców będących na tym forum, a którzy zalecają aby cały czas miska z suchą karma była pełna u kotka poniżej 1 roku życia? Nie umiem znaleźć tych postów, a chętnie je poczytam. Poproszę o pomoc w znalezieniu tych postów

U mnie miska z suchą karmą jest cały czas pełna (nie za dużo, żeby karma nie zwietrzała, ale zawsze ma wystarczyć do naszego powrotu). Taką opcję zaleca, jak właśnie przeczytałam, Dorota Sumińska, weterynarz, autorka książki "Szczęśliwy kot" (a mokre w małych porcjach, takich "na raz", kilka razy dziennie). Nie jestem hodowcą, ale wiem, że tak dla kotów jest lepiej, bo nie jedzą łapczywie, co może powodować wymioty, ani nie najadają się na zapas, co z kolei skutkuje otyłością. Kocury mam kastrowane, a szczupłe jak pantery. Kotka po sterylizacji poza wypełnioną sadełkiem dziurą w brzuszku też jest szczupła.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro lut 22, 2017 16:50 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Bestol, czy teraz uwierzysz? Widziałam, jak zadałaś to pytanie w dziale hodowców i dostałaś tam od hodowczyni taką samą odpowiedź.
Wiem, że miałaś pieska/pieski i trudno Ci zrozumieć, że system karmienia tych dwóch gatunków jest zupełnie inny. Ja z kolei nie mogę zrozumieć, że pies jada raz, albo dwa razy dziennie (tak czytałam). Lepiej, że nie mam psa, bo pewnie bym go zatuczyła, karmiąc kocim systemem :oops:

PS Pytałaś o marchewkę w mokrej karmie - jak najbardziej może być.

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro lut 22, 2017 19:34 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

W przypadku mojego psa nie wydzielałam jedzenia. Mój pies - owczarek niemiecki - miał możliwie pełną miskę, ale to był pies, który dużo czasu spędzał na świeżym powietrzu i miał bardzo dużo ruchu. Byłam przekonana, że zapewniając psu zawsze pełną miskę robię dobrze i to właśnie na jednej z wystaw owczarków niemieckich od najlepszych polskich hodowców dowiedziałam się, jak poważny robię błąd.
W przypadku mojego kotka, jak tu na forum uczciwie pisałam zaczęłam karmienie od suchego whiskas, następnie przeszłam na suchą animondę (kupiłam 10 kg O.O), którą szybko rozdałam, bo wyczytałam, że otwarty worek nie może długo stać, a mój wówczas mały kociak chyba zjadałby ją rok. Potem przeszłam na Royal. Suchej Animondy i whiskasa i potem royala dawałam mojemu kociakowi do bólu, pełna miska jak tylko byłam w domu. Wsuwał jak odkurzacz, był jak chodzący przewód pokarmowy (ciągle jadł i z przeproszeniem produkował dużo kup). Przed kastracją ważył 3.300. Byłam u 3 różnych wetów i każdy powiedział, że muszę nastawić sobie alarm, bo kot zaczyna niebezpiecznie robić się zbyt puszysty (nie gruby, czy otyły jeszcze, ale stanowczo powinnam zadbać o jego wagę). Wówczas mokrą karmę - Animondę dawałam tylko raz dziennie 50g (potem karmę za Waszymi radami zmieniłam). Potem karmę wydzielałam, aktualnie jak pisałam 3 razy mokra (razem 150g) i raz sucha (ok. 40-50g). Mój kotek wygląda normalnie, wysmuklał - na moje oko oczywiście i brzuch już mu nie "wisi" (wcześniej myślałam, ze to fałd skórny i taka jego uroda, ale formalnie ten fałd zniknął). Absolutnie cały czas do najsmuklejszych moja pociecha nie należy. Jak pisałam, z ustaleniem jego wieku jest problem, ale na 100% nie ma 12 miesięcy (zgodnie z tezą Animalsów powinien mieć teraz 7 mscy, według wetów przeprowadzających zabieg kastracji - teraz miałby ok . 9 msc (pisałam o tym na forum, gdy martwiłam się, czy jednak nie zrobiłam za szybkiej kastracji). Dlatego tak bardzo dopytuję się o tą pełną zawsze miskę i podchodzę do niej ostrożnie.

Co do pani Doroty Sumińskiej, już wcześniej czytałam jej felietony i artykuły, np. pożywienie jej kotków wygląda tak: "Kot domowy, inaczej niż pies, powinien mieć jedzenie zawsze pod łapą, bo jada często i po troszku. Tu znakomicie sprawdza się sucha karma. Może stać w misce i nie zepsuje się. Poza nią podajemy zwierzakowi wszystko to, co dalibyśmy dziecku do drugiego roku życia, plus surowe mięso. Chyba najprościej będzie wymienić to, czego jeść nie powinien, czyli: ostre i mocno słone potrawy, cebula, czosnek, grzyby, czekolada, surowa ryba i surowe białka jaj" (...) W moim domu jest dwanaście kotów i każdy lubi co innego. Najstarsza, dwudziestopięcioletnia Zula przepada za pieczonym kurczakiem i tuńczykiem w sosie własnym. Szymon, Donek i Mundek gustują w surowym mięsie. Maciuś kocha kabanosy. Rudy – majonez, masło i rosołek. Unek wyjada psom buraki i co jeszcze dziwniejsze – ryż. Białka i Bietka chrupią kruche ciasteczka. A, zapomniałam: Unek zlizuje z sałaty sos winegret. Oczywiście to nie są ich dania główne, tylko przystawki" (Kocia dieta - Dorota Suminńka http://www.werandacountry.pl/zwierzeta/ ... ocia-dieta)

Jeśli dobrze zrozumiałam, zgodnie z tym co radzi ta Pani, należy podawać kotom wszystko to, co dalibyśmy dziecku do drugiego roku życia, z wyłączeniem ostrych i mocno słonych potraw, cebuli, czosnku, grzybów, czekolady, surowych ryb i surowych białek jaj?
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Śro lut 22, 2017 19:50 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Nic dziwnego, że Twój kot tył jedząc karmę zbożową. Tego wet Ci nie powiedział? Koty tyją od węglowodanów. Tu na forum taka karma jest nazywana paszą dla kur.
Kot dużo jadł bo ta karma nie jest sycąca i musiał jeść więcej, żeby zaspokoić głód. Stąd odkładający się tłuszcz z nadmiaru węglowodanów. Kot to drapieżnik i powinien jeść karmy z dużą zawartością mięsa.

Nadal podchodzisz ostrożnie do pełnej miski? Czyli żaden autorytet nie jest dla Ciebie dość dobry? Nie rozumiem więc, po co pytasz? Opis na torbie od karmy bardziej Cię przekonuje, oraz niemądre rady wetów?
Ja już opuszczam ten wątek. Tylko głodnego kota żal

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro lut 22, 2017 20:08 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Cenie sobie autorytety. I właśnie nasypałam kotu pełną miskę suchej i on od 5 minut nic nie robi tylko je. Za godzinę podam mu mokra karmę. I znowu nasypię na noc pełną miskę suchej karmy. Zgodnie z Twoją radą. Mam wielką nadzieję, że w ten sposób robię dla niego dobrze.
ok. 10 minut później: zjadł całą miskę suchej karmy właśnie
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Śro lut 22, 2017 20:25 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Pewnie, że się opycha, bo doświadczenie go nauczyło, że jedzenie znika i znowu będzie głód. On je na zapas. O tym pisała hodowczyni, ale obawiam się, że nie zrozumiałaś. Kiedy kot pojmie, że jedzenie nie zniknie, będzie jadł mniej. Przedtem mogą być wymioty o czym też pisano.
Mam nadzieję, że zapomnisz o Royalu, który polecają weci, bo biorą za to kasę.
Weci nic nie wiedzą o zdrowym karmieniu kota. Przykładem jest karmienie przez kilku znajomych wetów własne koty wyłącznie suchą karmą, niszcząc im nerki.
Przykro, kiedy piszesz o Dorocie Sumińskiej z ironią - ta Pani. Umknęło Ci zdanie, że dodatki, które wymieniła nie mogą być podstawą żywienia

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], kasiek1510, Necz i 149 gości