Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje-decyzja NIK!!!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 13, 2016 15:08 Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje-decyzja NIK!!!

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 99450.html

http://m.warszawa.wyborcza.pl/warszawa/ ... rects=true

Mam nadzieję, że sprawa się szybko wyjaśni. Tym bardziej, że sezon się zbliża :|
Ostatnio edytowano Wto maja 24, 2016 10:10 przez barber, łącznie edytowano 1 raz

barber

 
Posty: 108
Od: Czw sty 23, 2014 16:11

Post » Śro kwi 13, 2016 15:20 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Talony działają i będą działać - wstrzymane są zabiegi dla zwierząt właścicielskich.

Co nie zmienia faktu, że jest to świństwo :?
W ten sposób talony będą potrzebne w nieskończoność w stale olbrzymiej ilości :evil:

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 13, 2016 15:31 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Rozumiem. Mnie zastanawia jeszcze ten fragment artykułu:
"Zapytaliśmy w biurze prasowym Zdzisława Sipiery o powody takiej decyzji, odpowiedź wciąż nie dostaliśmy. Ale można ją wyczytać w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody z 1 kwietnia. Według prawników urzędu wojewódzkiego zapis o sterylizacji jest niezgodny z ustawą o ochronie zwierząt. Ta ściśle określa, w jaki sposób samorządy mogą ustalać zasady programów ochrony zwierząt. Wynika z niej, że mogą płacić jedynie za kastrację i sterylizację bezdomnych zwierząt w schroniskach, czyli w przypadku Warszawy tylko na Paluchu. Miejski program zakładał dofinansowanie zabiegów w lecznicach, a w dodatku przeprowadzanych na zwierzętach, które mają właścicieli. Zdaniem wojewody to niezgodne z ustawą."

barber

 
Posty: 108
Od: Czw sty 23, 2014 16:11

Post » Śro kwi 13, 2016 15:37 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Bo to jest bełkot ustawowy pomnożony przez bełkot wojewódzki i jeszcze raz pomnożony przez bełkot dziennikarski :twisted:

Czytałam to rozstrzygnięcie i ewidentnie podważono jedynie część uchwały miasta dotyczącą zabiegów dla zwierząt właścicielskich.
Zresztą talony działają i koty są ciągle przyjmowane, a lecznice z umowami dla zwierząt właścicielskich już wczoraj dostały "zakaz" wykonywania zabiegów na koszt miasta.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 13, 2016 15:46 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Tak właśnie podejrzewałam, że sprawa jest trochę wyolbrzymiona i zagmatwana przez dziennikarzy, dlatego temat tu wrzuciłam, licząc na wyjaśnienie tematu.

Dziękuję.

barber

 
Posty: 108
Od: Czw sty 23, 2014 16:11

Post » Śro kwi 13, 2016 15:54 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Wyolbrzymiona to nie jest, ale zagmatwana - dziennikarzom nie chce się wnikać w niuanse, czy to dotyczy zwierząt bezdomnych, właścicielskich, czy wolnożyjących :roll:
Zresztą komunikat na stronie miasta jest tak napisany, że też go wczoraj kilkukrotnie czytałam i nie wynikało mi z niego do końca, czy to dotyczy też talonów czy nie.

Tu można sobie ściągnąć to Rozstrzygnięcie:
https://www.mazowieckie.pl/pl/urzad/akt ... szawa.html
Na dole strony - jak widać po samych tytułach, jest więcej gmin, którym podważono tę część programu lub cały program
Bezpośredni link do pliku: http://mazowieckie.pl/download/1/40687/ ... 482016.pdf

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 13, 2016 16:11 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Przeczytałam. Rzeczywiście, łatwa lektura to nie jest :? Tak na marginesie to sporo wojewoda uchwał unieważnił od początku roku.

barber

 
Posty: 108
Od: Czw sty 23, 2014 16:11

Post » Śro kwi 13, 2016 16:14 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Bo wcześniej nie mógł nic unieważnić - w końcu urzęduje dopiero od grudnia :twisted:
I obawiam się, że w innych województwach nie dzieje się lepiej :?

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 13, 2016 23:45 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Nawet w przypadku zwierząt właścicielskich jest to rzecz zła, głupia i krótkowzroczna. Każda wysterylizowana suczka to potencjalnie X mniej psów w schronie- bo nie będzie przypadkowej nawet ciąży. Przyjęcie jednego psa do schronu to 2,5 tysiaca- a potem utrzymanie. Jełsi jedna suczka urodzi 8 psiaków, a powiedzmy połowa trafi do schronu, to mamy ile kasy? Sterylka z przetargu to ile, kilkadziesiat złotych?

We wszystkich gminach które wprowadziły podobne programy efekty sa widoczne bardzo szybko - w postaci mniejszej liczby zwierzaków w schroniskach, a więc bardzo realnych oszczędności.

O dobrostanie zwierzaków to już nawet nie piszę....
kontakt telefoniczny: 786 116 007 Obrazek

Jeśli komuś coś zalegam (bazarek itp) proszę o kontakt- skleroza ;)

ulvhedinn

 
Posty: 4214
Od: Śro wrz 13, 2006 19:09
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw kwi 14, 2016 4:43 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Myślę, że to taka głupawa oszczędność - ponieważ ustawa wymienia zwierzęta bezdomne i koty wolnożyjące, to na to program być musi. Właścicielskich nie wymienia, to nie musi być, wiec po co wydawać kasę :roll:
A że 80-90 % zwierząt w schronach, czyli na utrzymaniu gmin, urodził się w domach, to już się nie pamięta :?

alix76

Avatar użytkownika
 
Posty: 23037
Od: Nie mar 22, 2009 7:37
Lokalizacja: Wa-wa

Post » Czw kwi 14, 2016 8:30 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

W Łodzi dyskutowliśmy podobny program - sterylizacji zwierząt właścicielskich - i dokładnie Wam nie powiem, za cienka w przepisach jestem, ale generalnie wg ustawy budżetowej czy jakiejś tam nie może to być finansowane z kasy miejskiej. I pewnie o to chodzi.
Sterylki / kastracje kotów, ponieważ "ustawowo" istnieją koty wolnożyjące, pewnie jakoś się da ogarnąć - bo w końcu sporo kotów wolnożyjących jest oswojonych.
Natomiast psów wolnożyjących w ustawach nie ma...

Problem jst faktycznie duży, pamiętam jakiegoś posła gardłującego przeci sterylizacji / kastracji zwierząt, bo to je z godności odziera, czy podobnie dobry argument.
No i sporo karmicieli ma opory - bo natura....

Ech....
Zachęcam do zakupów w zooplusie przez zielony banerek na blogu - zooplus coś przekazuje na nasze podopieczne kocie bidy. http://domowepiwniczne.blogspot.com/

kalewala

Avatar użytkownika
 
Posty: 21151
Od: Śro cze 29, 2005 13:55
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw kwi 14, 2016 9:51 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Dobrze, ze zrezygnowano z tego elementu programu w Warszawie. Bo to byla fikcja i rodzilo wiele nieporozumien. Sprawa byla bardziej medialna niz realne mozliwosci realizacji. Niektorzy sie na to nakrecali, czekali az miasto z tym ruszy ( zwierzeta czekaly) , a potem wielkie rozczarowanie. O bezplatnych kastracjach kotow posiadajacych wlascieli rozpisywaly sie gazety, a w rzeczywistosci kasa na realizacje byla znikoma. W lepszych lecznicach ( Koteria ) bylo zakontraktowanych kilka ( nie pamietam .. 8 ?) zabiegow. Do gorszych to strach zagladac. Juz lepszym pomyslem sa akcje typu 50% , ale takie , z ktorych przynajmniej realnie mozna skorzystac, a nie takie co sie skoncza zanim sie zaczna. Nawet te niewielka kase lepiej przeznaczyc na zabiegi dla wolno zyjacych,to studnia bez dna i kasy zawsze brakuje.

annakk

 
Posty: 459
Od: Pt gru 07, 2012 23:04

Post » Czw kwi 14, 2016 11:05 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

annakk pisze:Dobrze, ze zrezygnowano z tego elementu programu w Warszawie. Bo to byla fikcja i rodzilo wiele nieporozumien. Sprawa byla bardziej medialna niz realne mozliwosci realizacji. Niektorzy sie na to nakrecali, czekali az miasto z tym ruszy ( zwierzeta czekaly) , a potem wielkie rozczarowanie. O bezplatnych kastracjach kotow posiadajacych wlascieli rozpisywaly sie gazety, a w rzeczywistosci kasa na realizacje byla znikoma. W lepszych lecznicach ( Koteria ) bylo zakontraktowanych kilka ( nie pamietam .. 8 ?) zabiegow. Do gorszych to strach zagladac. Juz lepszym pomyslem sa akcje typu 50% , ale takie , z ktorych przynajmniej realnie mozna skorzystac, a nie takie co sie skoncza zanim sie zaczna. Nawet te niewielka kase lepiej przeznaczyc na zabiegi dla wolno zyjacych,to studnia bez dna i kasy zawsze brakuje.


Też tak uważam. Gmina Grodzisk kilka lat temu miała taki program, nie wiem, jak teraz. Można było wykastrować domową kotkę za 70 złotych. Pieniędzy starczało na wiele miesięcy, a nie na kilka zabiegów.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14225
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pt kwi 15, 2016 9:55 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

"Nie nowina, że głupi mądrego przegadał; Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał, tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł; Na koniec, rzekł mądry, by nie być w odpowiedzi dłużny:
Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz próżny."
(z I.Krasickiego)

meggi 2

 
Posty: 8732
Od: Sob lip 07, 2007 21:16
Lokalizacja: Warszawa-Wola

Post » Pt kwi 15, 2016 10:14 Re: Warszawa wstrzymuje bezpłatne sterylizacje i kastracje!!

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł.
ps. resztę wyciąłem po słusznej uwadze Vombat.
Ostatnio edytowano Pt kwi 15, 2016 17:54 przez Loc, łącznie edytowano 1 raz

Loc

 
Posty: 151
Od: Wto mar 29, 2016 16:24
Lokalizacja: Warszawa Mokotów

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: elmas, nfd, Silverblue, Szeska i 285 gości