Burza mózgów potrzebna! coraz gorzej ...

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro kwi 06, 2016 11:19 Burza mózgów potrzebna! coraz gorzej ...

Potrzebuję burzy mózgów.
Wiem, ze nerki dostały bardzo mocno, ale posypały się wyniki w ciągu kilku dni (9.marca ok, 23.marca mocznik 300, krea 6). I choć po tygodniu kroplówek dożylnych mocznik i krea spadły o połowę, to jednak kot coraz gorzej się czuje i wyraźnie go boli we flakach.
Ma biegunkę - jasną, kompletna zupa, często z niestrawionymi szczątkami jedzenia. Nie wymiotuje sam z siebie, ale bardzo łatwo sprowokować np podając leki w postaci płynów czyli np conva w płynie.
Najlepiej czuje się nad ranem, czyli po 8-9 godzinach niejedzenia. Gorzej w ciągu dnia- siedzi w pozycji podkurczonej. Nie je sam od początku, czyli od 2 tygodni. Dokarmiam kilka razy dziennie. Dużo pije, teraz już właściwie wciąż przy misce siedzi.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co się dzieje patrząc na wyniki tego badania? Nie bede na razie dopisywac co jest już zrobione i jakie są rezultaty, później dopiszę co kot dostaje. Od wystąpienia objawów mijają 2 tygodnie i tyle jest leczony.

Wyniki z wczoraj (5.04.2016) - kolorem zaznaczyłam to co nie jest w normie:

Nerki :
Urea (BUN) 39.7 + ( 5.7 - 13.5 mmol/l )
Creatinine 613 + ( < 168 umol/l )
SDMA (EIA) 40 + ( 0 - 14 ug/dl )


Sodium 159 ( 147 - 159 mmol/l )
Chloride 130 + ( 109 - 129 mmol/l )
Potassium 5.1 ( 3.3 - 5.8 mmol/l )
Inorganic Phosphate 3.1 + ( 0.8 - 2.2 mmol/l )

Wątroba:
Bilirubin 3.1 ( < 6.8 umol/l )
ALT (GPT) 42 ( < 175 U/l )
Alkaline phosphatase 9 ( < 73 U/l )
GGT <1 ( < 5 U/l )
AST (GOT) 18 ( < 71 U/l )
GLDH 2 ( < 11 U/l )
Total protein 71 ( 59 - 87 g/l )
Albumin 28 ( 27 - 44 g/l )
Globulin 42 ( 29 - 54 g/l )
Albumin/Globulin-Ratio 0.67 ( > 0.57 )
Pancreas:
Glucose 6.2 ( 3.5 - 7.8 mmol/l )
Cholesterol 2.6 ( < 8.5 mmol/l )
Cholesterol (Fasting cats with regular body weight): < 5.2 mmol/l
Fructosamine 211 ( 190 - 365 umol/l )

Muscle:
CK 40 ( < 542 U/l )
LDH 52 ( < 182 U/l )
Calcium 2.4 2.2 - 2.9 mmol/l
Magnesium 0.7 0.6 - 1.1 mmol/l
Triglycerides 0.4 0.2 - 4.9 mmol/l
Triglyerides (Fasting cats with regular body weight): 0.2 - 1.1 mmol/l

Gastrointestinal diseases
Add-on
Feline Specific Pancreatic Lipase to follow/badanie trwa ug/l
Folic acid
(ECLIA) 24.5 - ( 25.2 - 49.0 nmol/l )
Vitamin B12
(ECLIA) 1432 + ( 199 - 984 pmol/l )
Ostatnio edytowano Pon maja 09, 2016 9:30 przez Avian, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro kwi 06, 2016 11:30 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

od czego się zaczęło te 2 tygodnie temu?
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Śro kwi 06, 2016 11:33 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Brak apetytu, brzydka sierść, apatyczny.
To kot żyjący na działkach - 10 lat, kastrat, szczepiony regularnie, odrobaczany, dobrze karmiony.
Kiedy jak zwykle nie powitał mnie przy furtce zapakowałam do weta. Dwa tygodnie wcześniej mial kontrolne badania krwi - zwykle robię co 6 miesięcy - wszystko było ok.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro kwi 06, 2016 11:34 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Myślę, ze do interpretacji przydałoby się też dopisać morfologię.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro kwi 06, 2016 11:36 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

wygląda na to, że nery sa wtórne do przewodu pokarmowego

w takich wypadkach nie podaję conv. - czasami nasila biegunkę
biegunka pojawiła się po podaniu leków?
czy była jak Go zgarnęłaś?
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Śro kwi 06, 2016 11:43 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Biegunka pojawiła się po kilku dniach kroplówek. Przez pierwsze 5 dni dostawał w kroplówce Ranigast - wtedy było ok. Ranigast się skończył, zaczęła sie biegunka. I zaczął się coraz gorzej czuć :(
Pierwsze dni, kiedy wyniki nerkowe były wysokie, Radek lepiej sie czuł niż po tygodniu, kiedy wyniki się poprawiły 8O
Od tygodnia dostaje cerenię i od 4 dni Solvertyl 2 x dziennie. Do tego Famidynę, teraz 2 x dziennie (po sugestii dr Neski-Suszyńskiej, żeby zwiększyć jej ilość).

Morfologia (dwie pierwsze w linku, aktualnej nie dostałam jeszcze do ręki, tylko przedyktowana)
WBC 15,8
RBC 5,99
HCT 25,9
HGB 9,2

http://www.gagatki.com/koty/radek.pdf
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro kwi 06, 2016 12:13 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

czyli nerki były pierwsze - a teraz dodatkowo przewód pokarmowy

ja bym odstawiła conv., podała b. dobry probiotyk wetowski, i jedną mokrą karmę (jeden smak) - chociaz ja zawsze w takich wypadkach daję kurzą łapę ugotowaną w b. krótkiej wodzie, dla mnie to jest najbezpieczniejsze - jak trzeba potraktowane jest to blenderem

wygląda na masywny stan zapalny czegoś w przewodzie pokarmowym
'fotkę' temu bym zrobiła - gdzie on jest i czego dotyczy


fPL w toku - jak przeczytałam
podniesiona wit b i spadek kwasu f.

a wątroba?

przy Jaśku nauczyłam się jednego - wyniki to jedno, dobra fotka "środka kota" jest bezcenna

Jasiek robił podobne kupska jak opisujesz - był stan zapalny od przełyku do 'końca ogona'
do tego w pewnym momencie, przerost flory bakteryjnej jakiejś złośliwej mendy

niby w wynikach wątroba wychodziła dobrze - na fotce wyszło już mniej dobrze, a komentarz był "jak wyniki sa złe, to czasami z wątroby niewiele jest do zebrania"
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Śro kwi 06, 2016 12:37 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

W poniedziałek miał USG - może nie na super czułym aparacie, ale było na szybko awaryjnie.
Nerki wyglądają ładnie, szczególnie jedna całkiem normalnie, druga trochę mniejsza, ale też nie widać żadnych zmian.
Jelita zagazowane. Wątroba lekko zwłókniona, ale nie wyglądała na sprawiającą jakies problemy.

Conva nie dostaje - próbowałam raz, ale jak pisałam, podanie doustne płynów prowokuje wymioty, wiec odpuściłam.
Od początku przestawiłam go na "dobre" jedzenie, czyli wysokiej jakości, mięsne. Kiedy wprowadziłam surowe mięso, było gorzej, więc surowizna odstawiona. Od kilku dni na tackach Animondy (Intestinal, Renal), wczoraj - ponieważ od początku padło hasło "trzustka" wprowadziłam Hillsa I/D. Raz dziennie gotowany indyk lub kurczak. Dostaje niewiele jedzenia w ciągu dnia - żeby wypośrodkować między niezbędnym minimum, a bardzo złym samopoczuciem po jedzeniu. Staram sie podawać ok.150g jedzenia dziennie, w 4-5 posiłkach.
Dostaje od soboty (1.04) kroplówki podskórne - ok.300ml w kilku podaniach (morfologia za kiepska na dożylne).

Dostaje od pierwszego dnia leczenia antybiotyk - do 4.04. Synulox, od wczoraj Cefaleksynę.
Dostaje Semintrę, Lespewet i Azodyl.
Osłonowo Bio-Protect plus to co wspomniałam wyżej : Famidynę 2x dziennie, Solvertyl 2xdziennie i Cerenię 1x dziennie.
Dzisiaj zacznie dostawać przeciwbolowy opioidalny.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro kwi 06, 2016 12:48 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

A miał badany mocz? Robiony posiew?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro kwi 06, 2016 12:51 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Posiew nie - miał badany mocz w poniedziałek bo akurat się zsikał u weta ;)
Typowo "nerkowy" mocz - czyli dużo białka, pojedyncze czerwone krwinki, leukocyty.
Nie pamiętam, czy były ketony.
Nie mam jeszcze opisu, to była szybka relacja przez telefon, czekam na papier.

Tutaj cudów nie ma, bo wyniki nerkowe sa takie jakie są; wetka stwierdziła, ze mocz typowy jak przy PNN.

RTG z kontrastem przed nami, choć boję się, czy zdążymy :(
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro kwi 06, 2016 13:46 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Martwiące jest, że kreatynina znowu mocno wzrosła :(
Z dotychczasowych wyników nie wygląda to raczej na zapalenie trzustki, ale kto wie. Może dokładne usg coś by wyjaśniło?
A w paszczy ma wszystko ok, nic go nie boli? Jakiś ran, ropni na nie ma/nie miał?
Ostatnio edytowano Śro kwi 06, 2016 14:16 przez fili, łącznie edytowano 1 raz
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro kwi 06, 2016 14:16 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Może brak kroplówek - mocznik bardzo mocno nie wzrósł, ale kreatynina faktycznie wróciła do stanu wyjściowego :(
Coś nie pozwala nerkom normalnie pracować.

Najgorsze, ze wciąż leczenie trochę po omacku - początkowo nerki, bo wyniki, ale teraz już nie wiemy z wetką, co może być główną przyczyną stanu. Bo coś to wygląda, jakby nie nerki były pierwotnym punktem zapalnym.
No i ból - ten ból strasznie kota przygasza, żal patrzeć :(
Pierwszy tydzień podczas kroplówek było widać, jak wraca w niego życie - mył się podczas kroplówki, mruczał, strzelał baranki. A teraz, jak wyniki spadły i powinien się lepiej czuć, lezy zbolały :(


Nie doszukałam sie nigdzie co oznacza nadmiar B12. Niedobór jest opisywany, o podwyższonym nic ciekawego nie znalazłam.

Miałam już kotkę z chorą trzustką, miała obniżony kwas foliowy i obniżony poziom B12 - dostawała Xobaline. Tu kwasu foliowego trochę mało, ale z kolei B12 nadmiar, czy Xobalina odpada ...
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro kwi 06, 2016 14:28 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Biedny kot.
On się czymś nie zatruł?

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Śro kwi 06, 2016 14:53 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Odnośnie nadmiaru wit B 12 , znalazłam tylko na "ludzkim" :

Nadmiar witaminy B12
Witamina B12 nie jest ona toksyczna. Podczas podawania przez dłuższy czas wysokich dawek u części osób pojawiły się objawy uczuleniowe lub krwotoki z nosa.

Na kocim, pisze :
skutki nadmiaru: nie stwierdzono z wyjątkiem biotyny z bardzo dużych dawkach - ( ale to odnośnie wit B 7 się odnosi ).

edit:
wkleję link, bo są tam ciekawe informacje,a może komuś się przydadzą .
http://www.kocie-abc.pl/dieta/witaminy- ... aszkodzic/
Ostatnio edytowano Śro kwi 06, 2016 14:54 przez gatiko, łącznie edytowano 1 raz

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Śro kwi 06, 2016 14:54 Re: Burza mózgów do interpretacji wyników potrzebna!

Jeszcze tak myślę, że wartoby spróbować zacząć obniżać fosfor, niby kot nie je dużo, ale fosfor rośnie. Taki wysoki poziom może przyczyniać się do braku apetytu, mdłości. Chyba, że już coś dostaje.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości