Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radioakt

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw mar 23, 2017 16:17 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Wampn czesto ucieka przy klopotach z przytarczycami, trzeba go suplementowac, Szara od jego braku miala straszliwe ataki padaczkowe, juz balam sie, ze po niej :( Czasem zwykly complivit 2 razy dziennie wystarcza. Ja musze podwac tabletki...
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84866
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Wto kwi 25, 2017 8:30 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Po ostatnim badaniu zwiekszyłam ilość Thiafeline do 2,5mg dziennie (z 1,25), wczoraj kontrola i wyniki własciwie nie drgnęły 8O
T4 w górnej granicy normy. I znów poniżej normy wapń. Od dzisiaj zmiana Thiafeline na Carbimazol (2,5mg), ciekawe, czy będzie inna reakcja organizmu.
Niestety znów nabrał masy ... a tak ładnie już schudł przez 2 miesiące :roll: Nie wiem od czego przytył - je bardzo mało, zero chrupek. Do tego znów jest pobudzony, jak przy nadczynności :roll:
Tarczyca nadal nie wyczuwalna przy macaniu.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Wto kwi 25, 2017 10:55 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Czy suplementujesz wapn? Trzeba to robic, bo brak wapnia powoduje czasem ataki pseudopadaczkowe, rok temu u Szarej to przechodzilismy, byla w szpitalu, nawet w spiaczce farmakologicznej, bo bylo bardzo zle...
To problem przytarczyc z tego co wiem.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84866
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Wto kwi 25, 2017 11:15 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Tak, dostaje razem z mięsem (posypka Felini Renal, drożdże + olej z łososia). Pozostałe koty karmione tak samo - ok i wapń, i fosfor. Dima fosfor ok, a wapń niski.
To nie jest poziom aż tak niski, żeby powodował jakies ataki, ale przy jego masie mogę mieć za chwilę kota łamiącego łapy :(

Niski wapń przy niedoczynności przytarczyc - ale czy ten problem pojawiłby się przy nadczynności tarczycy? U ludzi jest problem z utrzymaniem poziomu wapnia po usunięciu tarczycy ...

Czy u kotów bada sie PTH? Jonogram poza wapniem ma w normie, fT4 w normie (środek normy)
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Wto kwi 25, 2017 11:23 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Avian - carbimazol działa ok. 2krotnie słabiej niż metizol w tej samej dawce. jaki sens ma zamiana metizolu 2,5 mg na carbimazol 2,5 mg przy założeniu, że nadczynność utrzymuje się?
Jeśli podajesz tabletki 1 x dziennie to może warto by spróbować podzielić dawkę i podawać 2 x dziennie?
O carbimazolu czytałam, ze dobrze go podawać razem z jedzeniem, lepiej się wchłania.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto kwi 25, 2017 11:46 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Avian pisze:Tak, dostaje razem z mięsem (posypka Felini Renal, drożdże + olej z łososia). Pozostałe koty karmione tak samo - ok i wapń, i fosfor. Dima fosfor ok, a wapń niski.
To nie jest poziom aż tak niski, żeby powodował jakies ataki, ale przy jego masie mogę mieć za chwilę kota łamiącego łapy :(

Niski wapń przy niedoczynności przytarczyc - ale czy ten problem pojawiłby się przy nadczynności tarczycy? U ludzi jest problem z utrzymaniem poziomu wapnia po usunięciu tarczycy ...

Czy u kotów bada sie PTH? Jonogram poza wapniem ma w normie, fT4 w normie (środek normy)

Z tego co wiem u kotow sie bada tylko T4.
Szara teraz ma nadczynnosc tarczycy i niedoczynnosc przytarczyc. Jest po usunieciu tarczycy (ma wznowe), a przytarczyca zostala i podjela prace po operacji, co z nia teraz - nie wiem.

Zwracam uwage na ten wapn, bo Brucek Anji mial wapn w normie (niskiej, ale w normie) a mial ataki i dlugo nie bylo wiadomo dlaczego. Po drugim ataku Szarej diagnostyka poszla w kilku kierunkach, w tym tez.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84866
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Wto kwi 25, 2017 12:16 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

No własnie mam cały czas w głowie Brucka Anji.
To Szara ma nadczynność tarczycy po jej usunięciu? 8O

Jak zdiagnozować niedoczynność przytarczyc?
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Wto kwi 25, 2017 12:29 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Avian pisze:No własnie mam cały czas w głowie Brucka Anji.
To Szara ma nadczynność tarczycy po jej usunięciu? 8O

Jak zdiagnozować niedoczynność przytarczyc?

No ma, poniewaz jakies komorki nowotworowe widac zostaly i to, co odroslo, sieje hormonami :(

Nie wiem, jak sie diagnozuje poza objawami...
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84866
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro kwi 26, 2017 23:34 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Avian pisze:Po ostatnim badaniu zwiekszyłam ilość Thiafeline do 2,5mg dziennie (z 1,25), wczoraj kontrola i wyniki własciwie nie drgnęły 8O
T4 w górnej granicy normy. I znów poniżej normy wapń. Od dzisiaj zmiana Thiafeline na Carbimazol (2,5mg), ciekawe, czy będzie inna reakcja organizmu.
Niestety znów nabrał masy ... a tak ładnie już schudł przez 2 miesiące :roll: Nie wiem od czego przytył - je bardzo mało, zero chrupek. Do tego znów jest pobudzony, jak przy nadczynności :roll:
Tarczyca nadal nie wyczuwalna przy macaniu.

Avian pisze:Jonogram poza wapniem ma w normie, fT4 w normie (środek normy)

Ile czasu minęło od poprzedniego badania? Jak długo kot przyjmował Thiafeline?
Domyślam się, że wyniki T4 to T4 całkowite, które zmienia się znacznie wolniej niż fT4 (free T4). Nasz endokrynolog właśnie z tego powodu zalecił badania najwcześniej po 4 tygodniach, a jeszcze lepiej po 5-6 tygodniach przyjmowania leku w określonej dawce, oczywiście jeśli nie będzie widocznego pogorszenia.
Dziwne, że kot tyje przy nadczynności 8O Mój pomimo zwiększonego apetytu chudł w strasznym tempie i nawet na lekach bardzo wolno przybiera na wadze.
Muszę zapytać endokrynologa o ten wapń, bo u mojego Czesia też jest poniżej normy :(
Za skuteczne leczenie Twojego kotka i jego szybki powrót do dobrej formy :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Obrazek Obrazek
Sprawdź, czy kupujesz produkty firm prowadzących testy na zwierzętach: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=8&t=156138
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=600483

alata

 
Posty: 1989
Od: Pt lis 19, 2010 1:25
Lokalizacja: Gliwice

Post » Czw kwi 27, 2017 10:23 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Na Thiafeline jest od listopada, poczatkowo 5mg dziennie. To było za dużo - tak bardzo, że trzeba było zejść radykalnie do 1/4 dawki. To oczywiście okazało się za mało - po miesiącu podawania 1,25mg wróciła nadczynność. Zwiększona dawka do 2x1,25 i wyniki jak ostatnio. Badania robimy co 4-5 tygodni.
Teraz zmiana na Carbimazol 2x1,25 i zobaczymy za 4-6 tygodni jak będzie.

Alata - no własnie mój przy nadczynności był wciąż głodny, ale przy tej jego nadpobudliwości w ogóle nie spalał tego co zjadł. Trochę lepiej jest na diecie bezchrupkowej i niskowęglowodanowej, ale i tak znów przytył nie wiadomo od czego ...
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Czw maja 04, 2017 8:56 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Cześć;

Moja 11 letnia kicia-UFO (możecie poszukać wątków) zaczyna się starzeć i mamy sprzed paru dni diagnozę nadczynności tarczycy. Wyniki są złe - T4 wybija powyżej 240, AlAT 417, ALP 238, lekko podwyższony cholesterol, hematokryt i erytrocyty (granice normy). Kreatynina i mocznik są prawidłowo, nisko, i mam nadzieję, że nic nie wyskoczy w trakcie leczenia. Objawy moim zdaniem były już widoczne w lutym, i wtedy na krótko poprawił się stan kota wskutek karmienia karmą dla wrażliwych kotów (miała lekko luźne kupy i sądziłam, że się najadła igieł choinkowych). Sama nadczynność zapewne rozwija się od miesięcy, kot zaczął mi rudzieć, ale długo ludzie mi mówili, że to moja hipochondria i kotu wmawiam. Schudła ok. pół kilo (z 3 kg na 2,55), i tak sprawiedliwie rzecz ujmując nie wygląda na chorą, jej stan niepokoi dopiero gdy się kota zna i wie o zmianie jej przyzwyczajeń.
Jest teraz na Thiafeline (5 mg dziennie w dwóch porcjach), i dostaje ornipural w kroplówce co 2 dni. Od razu przestała być żarłoczna, je normalnie. Po ornipuralu, wstyd mówić, zasiusiała kuwetę jak koń i zrobiła chyba z dziesięć kup, nie są biegunkowe - to normalny efekt leku? Zwymiotowała w nocy kłaczkiem - wylizuje się częściej, ale to może być dlatego, że chce sobie przywrócić kocią godność po wizytach u weta i wtykaniu tabletki do pyszczka. Poza tym chodzi, skacze, bawi się, tuli itp. Nadal się trochę skarży o pomoc/uwagę. Mam nadzieję, że z nerkami będzie wszystko OK i kić się będzie nadawać na terapię jodem.
Teraz pytanie: czy wyjazd do Wiednia dla tego kota będzie dobrym pomysłem? Kicia jest bardzo przywiązana do nas i reaguje stresem nawet na nasze wyjazdy wakacyjne. Kiedy czuje się gorzej, cały czas szuka mojego towarzystwa. Nie mamy warunków, żeby kota zabrać po 5 dniach do domu, bo nie wierzę mężowi, że będzie się trzymał z daleka od kici (mówi, że trafi z czasem odbioru w moją parodniową nieobecność), no i jeszcze w grę wchodzi promieniotwórcza kuweta, a naprawdę nie chcę mieć chorego na tarczycę i męża. Musiałaby więc zostać z dala od nas 2 tygodnie, już nie wspomnę o samym wyjeździe. Będzie przekonana, że z powrotem oddaliśmy ją do laboratorium, skąd pochodzi.
Powiedzcie mi, czy kot psychicznie to zniesie dobrze, i tylko się trochę nad nią trzęsę? I czy długotrwale jest lepszy jod, czy tabletki dwa razy dziennie do paszczy?
Przez kolejne sześć dni od stworzenia świata Adam i Ewa ciężko pracowali.
A potem przyszli do Boga i powiedzieli: potrzebujemy antydepresantów.
I wtedy Bóg uczynił kota i widział, że był on dobry.

inatheblue

 
Posty: 358
Od: Nie cze 15, 2008 16:30

Post » Czw maja 04, 2017 12:15 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Bez przesady z tym promieniotwórczym kotem i kuwetą... Takie są przepisy i muszą dawać takie ostrzeżenia. W Stanach koty wychodzą do domu po 3 dniach, a leczenie wygląda tak samo. W Europie są bardziej restrykcyjne przepisy.
Ja się nie stosowałam do zaleceń i jestem zdrowa. Głównie chodzi o słabsze osobniki - kobiety w ciąży, dzieci i zwierzęta. A co do żwirku - chodzi tylko o przetrzymanie przez parę dni - potem można wyrzucić, bo "radioaktywność" się zmniejsza. Kuwety nie trzeba wyrzucać, bo po kilku dniach przestaje być radioaktywna.
Co do stresu - kota można trochę "przygotować", np. Fela przed wyjazdem i w trakcie miała obróżkę feromonową. Można też zastosować inne wspomagacze. Myślę, że kilka dni stresu to nic w porównaniu z perspektywą całkowitego wyleczenia i dłuższego życia.


A przy okazji, jak już tutaj jestem: Fela, kotka od której zaczął się ten wątek, umarła w zeszłą środę :(. Miała ostre zapalenie trzustki, walczyliśmy przez tydzień, ale się nie udało...

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Czw maja 04, 2017 12:16 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Wspolczuje :(
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84866
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Czw maja 04, 2017 12:36 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Dziękuję.

O ironio, tarczycę i nerki miała do końca zdrowe. Miała swoje problemy neurologiczne i ortopedyczne, ale oprócz tego wszystkie badania były zawsze idealne. Była trochę autystyczna i żyła w swoim wewnętrznym świecie, ale wiem, że chciała żyć. Trafiło ją nagle i bardzo szybko zabiło...

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Czw maja 04, 2017 12:37 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

monikah - bardzo mi przykro :( Tak dzielnie zawalczyłaś o Felę i tyle cennych informacji tu podałaś.
Wiadomo co było przyczyną zapalenia trzustki?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, kasiek1510, StevenGap, Zeeni i 306 gości