ile podawać suchej karmy?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto maja 12, 2015 18:56 ile podawać suchej karmy?

Witam wszystkich. Jestem tu nowa. Mam koteczkę rasy Devon rex. Waży 2,900 kg. Ma 3,5 roku. Jest to mój pierwszy kot i nie mam pojęcia jak z żywieniem. Ile gram suchej karmy jej podawać? Daję jej purine one junior. Koteczka nie je karmy dla dorosłych kotów. Wszystkie próby z normalnymi karmami skończyły się niepowiedzeniem. Je tylko karme dla kociąt. Z mokrej karmy je normalnie. A zatem moje pytanie brzmi - ile gram karmy dawać kotce ? Nie chcę by przytyła, ani żeby schudła., proszę o pomoc.

amandzia3

 
Posty: 39
Od: Wto maja 12, 2015 18:49

Post » Wto maja 12, 2015 19:02 Re: ile podawać suchej karmy?

a próbowałaś karmy lepszej jakości? purina one to słaba karma
pozdrawiam, Agnieszka&Pati

Yoga Kropka Żabcia Gery

yogusia

 
Posty: 2153
Od: Pt mar 20, 2009 15:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post » Wto maja 12, 2015 19:11 Re: ile podawać suchej karmy?

nie próbowałam. Pewnie niedługo spróbuję. Głównie teraz chciałabym się dowiedzieć ile gram suchej karmy powinnam podawać kotce przy jej wieku i wadze ?

amandzia3

 
Posty: 39
Od: Wto maja 12, 2015 18:49

Post » Wto maja 12, 2015 19:25 Re: ile podawać suchej karmy?

na pytanie Ci nie odpowiem bo nie mam pojęcia, a dużo zależy od samego kota, czy się przejada czy potrafi sobie sam porcjować, jaki ma tryb życia. to że to jest karma dla kociąt tak naprawdę nie ma większego znaczenia bo karma kiepska.

jeśli i tak masz zamiar spróbować lepszej karmy do im wcześniej tym lepiej. a w ogóle to pamiętaj o tym, że mokra karma ze średniej półki będzie zawsze lepsza od suchej karmy z wysokiej półki. chcesz to suche wprowadzić z jakiegoś powodu?

a najlepszy jest barf oczywiście :P

hysteria

Avatar użytkownika
 
Posty: 298
Od: Śro lis 05, 2014 15:11

Post » Wto maja 12, 2015 19:31 Re: ile podawać suchej karmy?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, bo ilość zależy od składu, a ten jest różny w różnych karmach.

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 12, 2015 19:46 Re: ile podawać suchej karmy?

ilość karmy zależy od jej rodzaju, natomiast zwykle podaje się mniej karmy dobrej jakości niż tej słabej, co powoduje, że wcale ta lepsza karma drogo nie wychodzi, spróbuj może Taste of the wild-dawkowanie ok. 50g na 3kg dziennie
pozdrawiam, Agnieszka&Pati

Yoga Kropka Żabcia Gery

yogusia

 
Posty: 2153
Od: Pt mar 20, 2009 15:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post » Wto maja 12, 2015 19:50 Re: ile podawać suchej karmy?

hysteria pisze:na pytanie Ci nie odpowiem bo nie mam pojęcia, a dużo zależy od samego kota, czy się przejada czy potrafi sobie sam porcjować, jaki ma tryb życia. to że to jest karma dla kociąt tak naprawdę nie ma większego znaczenia bo karma kiepska.

jeśli i tak masz zamiar spróbować lepszej karmy do im wcześniej tym lepiej. a w ogóle to pamiętaj o tym, że mokra karma ze średniej półki będzie zawsze lepsza od suchej karmy z wysokiej półki. chcesz to suche wprowadzić z jakiegoś powodu?

a najlepszy jest barf oczywiście :P


A z tym się pozwolę nie zgodzić :P
W porównaniu z PON-em (wysoka pólka, suche), taka Bozita (średnia półka mokre) wygląda licho :wink:
Mam na myśli tego PON-a http://www.babuzoo.pl/510,Power-of-Natu ... rszych-2kg
Jeżeli chodzi o barf :ok:

Do Puriny możesz jej dosypywać np. tego w/w PON-a po odrobince, co dzień kilka ziarenek więcej. Purina to karma bardziej odpowiednia dla kur, niż dla kotów, dlatego ważne jest, by dla dobra koteczki przyzwyczaić ją do lepszej jakości pokarmu. Ciężko powiedzieć ile jej dawać dziennie, bo nie napisałaś jakim systemem karmisz? Czy suche stoi i kotka ma stały dostęp w ciągu dnia, czy też może dostaje określoną ilość na jeden posiłek?
Stworze­nia zgro­madzo­ne na dworze pat­rzyły to na świ­nię, to na człowieka, znów na świ­nię i znów na człowieka, ale nie można już było roz­poznać, która twarz do ko­go należy. G.Orwell

majolika

 
Posty: 734
Od: Czw gru 31, 2009 17:00
Lokalizacja: k / Rzeszowa

Post » Wto maja 12, 2015 19:56 Re: ile podawać suchej karmy?

Z suchym jest tak, że miska leży na swoim miejscu. Sypię jej rano większą garstkę przed wyjściem. Po powrocie dostaje drugą taką porcję. Oprócz suchej karmy dostaje dziennie około 50 gram mokrej karmy. Raz na tydzień dostanie mięsko np kurczaka.

amandzia3

 
Posty: 39
Od: Wto maja 12, 2015 18:49

Post » Wto maja 12, 2015 20:16 Re: ile podawać suchej karmy?

Proponuję odwrócić dawkowanie na korzyść mięsa.

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 12, 2015 20:35 Re: ile podawać suchej karmy?

majolika, wciąż PON nie ma wody :P

amandzia, musisz to suche? :) zerknij ile ten PON kosztuje. to jest dobra sucha karma. za dobrą mokrą zapłacisz dużo mniej. i nie musisz pilnować ile kot pije. bo w naturze koty mało piją, jak je na sucho to trzeba bardzo pilnować żeby kot się nie odwodnił.

hysteria

Avatar użytkownika
 
Posty: 298
Od: Śro lis 05, 2014 15:11

Post » Wto maja 12, 2015 20:59 Re: ile podawać suchej karmy?

Purina One skład ma koszmarny :( Mięsa to ona nie zwiera praktycznie wcale. Za to zbóż tyle, że niedługo...Twoja kotka będzie po niej pięknie gdakać :mrgreen:
Skład:
Kurczak (16%), glutenowa mączka kukurydziana, odwodnione białko drobiowe, ryż (min. 9%), tłuszcz zwierzęcy, kukurydza, odwodnione białko wieprzowe, mączka sojowa, glutenowa mączka owsiana, skrobia kukurydziana, białko grochowe, korzenie cykorii(min. 0,5%), tran, siarczan wapnia, Autolysat, drożdże(min. 0,2%), chlorek potasu, chlorek sody, związki mineralne, chlorek choliny, DL-metionina

Sama kukurydza (najczęstszy powód alergii) pojawia się w składzie trzy razy!
16% kurczaka, nawet nie wiadomo czy jest w postaci suchej, czy świeżej, obstawiam zatem brak mięsa w ogóle na korzyść piór, pazurów, dziobów i kości.
Nie wiadomo jakiego pochodzenia jest tłuszcz? Niby zwierzęcy...

Zdecydowanie powinnaś zmienić jej karmę, bo to, co teraz podajesz na dłuższą metę jej zaszkodzi. A wtedy koszty leczenia przerosną wielokrotnie aktualny koszt lepszej karmy. Podawaj jej więcej mięsa, dobrej mokrej karmy, lub przejdź na barf, jak radzi Hysteria :) A jeżeli już musisz dawać jej karmę suchą, podawaj tę, która zawiera mięso, a nie zboża. Kot to drapieżnik, nie można karmić go węglowodanami, bo ma nieprzystosowany do ich trawienia przewód pokarmowy.
Ja bym poleciła PON-a, Taste Of The Wild, Orijen lub choćby Purizona. Każda z tych karm będzie o niebo lepsza od Puriny.

Puriny podaje się ok. 60-90 g pod warunkiem, że jest to jedyna karma. Przy karmieniu mieszanym ilość trzeba zmniejszyć do ok.30-40 g. Ja bym zmniejszyła do zera...

Edit:
Hysteria, koty przyzwyczajone do suchej karmy piją więcej ;) Ilość wody można regulować także podając bulion z gotowanego mięsa (rosołek) lub w inny sposób.
Tak, czy siak, lepszy PON, niż Purina :) Ja nie jestem zagorzałą przeciwniczką karm suchych, z jednym warunkiem: karma musi być dobra. Są koty, które nie dają się przekonać do barfa czy w ogóle mokrej karmy. Są też tacy właściciele :) Trzeba to tez brać pod uwagę.
Stworze­nia zgro­madzo­ne na dworze pat­rzyły to na świ­nię, to na człowieka, znów na świ­nię i znów na człowieka, ale nie można już było roz­poznać, która twarz do ko­go należy. G.Orwell

majolika

 
Posty: 734
Od: Czw gru 31, 2009 17:00
Lokalizacja: k / Rzeszowa

Post » Wto maja 12, 2015 21:10 Re: ile podawać suchej karmy?

No dobrze, jeśli chciałabym zmienić kotce dietę i wprowadzić mokrą karmę zamiast suchej to jaką polecacie ?

amandzia3

 
Posty: 39
Od: Wto maja 12, 2015 18:49

Post » Wto maja 12, 2015 21:17 Re: ile podawać suchej karmy?

jasne, zgadzam się że czasem nie ma wyboru, ale jak kot je mokrą nie widzę powodu, więc się chyba zgadzamy ;)

wszystko zostało powiedziane chyba, dodam tylko jeszcze że odwodnione białko to nic fajnego, tylko polepszacz smaku. coś jak dla ludzi glutaminian sodu. dlatego to kotom bardzo smakuje. i koty się od takiej karmy uzależniają. i robią "wybredne".

hysteria

Avatar użytkownika
 
Posty: 298
Od: Śro lis 05, 2014 15:11

Post » Śro maja 13, 2015 10:10 Re: ile podawać suchej karmy?

Amandzia3, może się spodziewałaś, że będzie "proste pytanie - prosta odpowiedź", ale odpowiedzi tutaj są odzwierciedleniem rzeczywistości, a rzeczywistość jest taka, że każdy właściciel kota i każdy weterynarz ma swoją opinię o żywieniu tych zwierząt. Ludzie się ze sobą nie zgadzają, a jesteśmy tylko jedną stroną w tej sprawie, są jeszcze koty. To, ile podaje się suchej karmy, zależy od rodzaju karmy, sposobu żywienia kota (czy tylko suche, czy coś jeszcze) i kota (waga). Na każdej karmie jest podane dawkowanie, zmniejszasz porcje, jeśli podajesz coś dodatkowo.
Nigdy nie spotkałam nikogo, kto karmiłby kota wyłącznie mokrą karmą ani nikogo, kto by to zalecał. Znam jedną panią weterynarz, która jest przeciwniczką podawania mokrej karmy. Zetknęłam się z trzema sposobami karmienia: barf, samo suche, suche+mokre. Koty, które jedzą suchą karmę, raczej piją wodę, bo po prostu chce im się pić po tych chrupkach.
Moje koty od zawsze mają stały dostęp do suchej karmy, a rano i wieczorem dostają mokrą. Nie wiem, jaką mokrą karmę można podawać jako jedyną, bo na tych puszkach, które jedzą moje koty (głównie Applaws) jest wyraźnie napisane "karma uzupełniająca".
Karma dla kociąt jest bardziej kaloryczna. Zmiany powinno się wprowadzać powoli, żeby nie było protestu albo sensacji żołądkowych. Musisz zdecydować, jak chcesz karmić kotkę i kupić karmę dobrej jakości (na jaką możesz sobie pozwolić). Trzeba jeszcze dojść do porozumienia z kotem, bo nie wszystko, co ma dobry skład, zostanie zaakceptowane. Moje koty wolą głodować niż zjeść Orijen, a Purizon wcinają. Nie tkną też mokrego PON. Najlepiej kupić małe opakowania na próbę, choć normalnie małych się nie opłaca. Albo może ktoś może Ci odsypać trochę karmy, jeśli wybierzesz suchą, nie wiem, gdzie mieszkasz. Podejmij decyzję i postaw na jakość karmy.

uga

 
Posty: 788
Od: Śro kwi 22, 2015 9:26

Post » Śro maja 13, 2015 10:33 Re: ile podawać suchej karmy?

uga pisze:Nigdy nie spotkałam nikogo, kto karmiłby kota wyłącznie mokrą karmą ani nikogo, kto by to zalecał.

żartujesz chyba. mnóstwo ludzi tak karmi. 8O

Znam jedną panią weterynarz, która jest przeciwniczką podawania mokrej karmy.

jeszcze powiedz, że zaleca Royla :P

Zetknęłam się z trzema sposobami karmienia: barf, samo suche, suche+mokre. Koty, które jedzą suchą karmę, raczej piją wodę, bo po prostu chce im się pić po tych chrupkach.

przee wszsytkim mokre, suche, barf się inaczej trawi więc nawet jak się już miesza to powinno się robić przerwy a suche+mokre to się po prostu utarło
a ile piją to się nam tylko wydaje.
polecam artykuł (str. 8 ). http://nfo.pl/kwart/freya02.pdf

Moje koty od zawsze mają stały dostęp do suchej karmy, a rano i wieczorem dostają mokrą. Nie wiem, jaką mokrą karmę można podawać jako jedyną, bo na tych puszkach, które jedzą moje koty (głównie Applaws) jest wyraźnie napisane "karma uzupełniająca".

no są karmy podstawowe i uzupełniające.


amandzia, jest temat na forum odnośnie karm, generalnie karmy dzielą się na te z niskiej półki, średniej i wysokiej. są takie pomiędzy średnią a wysoką. wszystko zależy od tego właśnie na ile możesz sobie pozwolić (kasa kasa kasa).
np. ile możesz zapłacić za puszkę 200 gramów?

polecam też poczytać sobie o karmach na forum barfnym (i w ogóle zapoznać się z tym tematem, bo karmienie barfem w wersji początkującej jest super proste).
tu znajdziesz też mnóstwo informacji na temat odżywiania kotów.

http://www.barfnyswiat.org/

hysteria

Avatar użytkownika
 
Posty: 298
Od: Śro lis 05, 2014 15:11

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 516 gości