wymioty

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lut 22, 2015 19:29 wymioty

Pomóźcie!
Mój kot ma 13 lat. Nigdy nie chorował. Koło grudnia 2014 roku zaczął wymiotować. Wszystko co wziął w pysk w przeciągu 10 min. lądowało na ziemi. Na początku stycznia poszłam do weta. Kot brał antybiotyk przez 6 dni plus leki przeciwwymiotne. Dostał nową karmę Royal Canin Gastro-Intestinal. I teraz tak: kotu karma podeszła tzn. dużo nie jadł, ale dość często co 1-2 godziny. Kupki i mocz były. Dla urozmaicenia dostawał też mokrą wersję tej karmy. W momencie dotarcia w transporterze do weta, w samochodzie lub już w domu zwracał i tak codziennie. W domu nie. Tylko w okolicach podróży więc stwierdziła wet, że to choroba lokomocyjna. Kot nie dał sobie pobrać krwi. Antybiotykoterapia się skończyła. Kot w coraz lepszej kondycji. Plan był taki, że jedzie na karmie, staramy się go podtuczyć trochę. Nie mówię, że kot nie wymiotował w ogóle, trochę mu się co 2-3 dni ulewało (zawsze zółcią i śluzem nigdy nieprzetrawionym pokarmem) i gdy udało mu się coś ukraść, raz surową wątróbkę i doprawianego kurczaka z patelni. I wszystko było względnie dobrze do wczoraj,przez prawie 2 miesiące. Kot jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki przestał jeść tą karmę. Doradzono mi, żeby dodać trochę kocimiętki lub waleriany. Miałam ziołowe tabletki uspokajające na bazie waleriany, posypałam trochę karmę, kot oczywiście dostał świra ale zjadł kilka chrupków tej karmy. I po chwili zwrócił. Ugotowałam filet z kurczka, rozdrobniłam i zjadł odrobinkę dwa razy w odstępie 2 godzin i nie zwrócił. Podstawiłam 3 raz i już nie tknął. Jutro jadę do weta wymusić usg i badania krwi. Może poleci jakąś inną karmę specjalistyczną. Tak czy inaczej mam pytanie czym karmić takiego kota? Nóż widelc zje i utrzyma w brzuchu. Żal mi go bo widzę, że jest głodny!!!

sinking_stone

 
Posty: 19
Od: Śro sty 18, 2012 10:00

Post » Nie lut 22, 2015 21:25 Re: wymioty

Zrób mu badania koniecznie krwi, to mogą być nerki.
Może ma wysoki mocznik, wtedy nic nie smakuje.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Nie lut 22, 2015 22:12 Re: wymioty

profil trzustkowy też by się może przydał .... czy kupy są normalne?

lilian08

 
Posty: 298
Od: Wto gru 04, 2012 20:08

Post » Nie lut 22, 2015 22:24 Re: wymioty

Kot był na karmie gastro-intestinal, która zmniejsza iloś odchodów ze względu na dużą przyswajalność. Znaczy normalne, tyle że mniej.

sinking_stone

 
Posty: 19
Od: Śro sty 18, 2012 10:00

Post » Nie lut 22, 2015 23:00 Re: wymioty

Sprawdź pysk i fruktozamine jeszcze . Pełna morfologia,biochemia,rozmaz ręczny plus dodatkowe czynniki .
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Nie lut 22, 2015 23:15 Re: wymioty

Jeszcze chciałam zaznaczyć, że jak kot przed leczeniem wymiotował, to często w formie "balasków" jakby treść cofała się już z jelit a nie z żołądka.

sinking_stone

 
Posty: 19
Od: Śro sty 18, 2012 10:00

Post » Nie lut 22, 2015 23:23 Re: wymioty

Bzdura, w przełyku się zbiło - też ma okrągły przekrój.
Jak kot się naje kłaków, to czasem też tak to wygląda.

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon lut 23, 2015 8:46 Re: wymioty

Ponawiam pytanie: zanim kot zostanie zdiagnozowany musi coś jeść, a nie je prawie nic. Może macie jakieś patenty na takie koty.

sinking_stone

 
Posty: 19
Od: Śro sty 18, 2012 10:00

Post » Pon lut 23, 2015 8:48 Re: wymioty

felin pisze:Bzdura, w przełyku się zbiło - też ma okrągły przekrój.
Jak kot się naje kłaków, to czasem też tak to wygląda.


To fakt.Od grudnia nie jadł swojego odkłaczacza, ale niestety przestała się ta karma utrzymywać w brzuchu.

sinking_stone

 
Posty: 19
Od: Śro sty 18, 2012 10:00

Post » Pon lut 23, 2015 8:53 Re: wymioty

Do badania krwi musi byc na glodniaka.
Sprobuj z exigentem RC (nie znam kota, który by sie na to nie polakomil).
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Pon lut 23, 2015 9:14 Re: wymioty

Nie chcę skłamać czy to na pewno o tą exigent chodzi, ale z miesiąc temu kupiłam na wagę RC dla wybrednych. Jadł chętnie tyle, że zaraz bylo bleee. Zapytam w sklepie jaki ma numerek ta karma co kupiłam. Dzięki.

sinking_stone

 
Posty: 19
Od: Śro sty 18, 2012 10:00

Post » Pon lut 23, 2015 10:33 Re: wymioty

Jezeli jest jakis problem chorobowy, a moim zdaniem MUSI BYC, bo zdrowy kot nie wymiotuje ciagle, to zadna, nawet najsmaczniejsza karma nie pomoze. :(
Trzymam mocne kciuki za badania i ich wyniki, oby udalo sie znalezc przyczyne.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Pon lut 23, 2015 10:38 Re: wymioty

miszelina pisze:Jezeli jest jakis problem chorobowy, a moim zdaniem MUSI BYC, bo zdrowy kot nie wymiotuje ciagle, to zadna, nawet najsmaczniejsza karma nie pomoze. :(
Trzymam mocne kciuki za badania i ich wyniki, oby udalo sie znalezc przyczyne.

też się z tym zgadzam. Wymioty są objawem chorobowym. Do tego ciągłe wymioty niszczą śluzówkę w gardle i rozciągają przełyk, niszczą florę w żołądku... Trzeba szukać. Może robale?
Moja tymczaska Mila ciągle dusiła się i wymiotowała.Odrobaczona zgodnie z "terminami". Badania ok. Aż raz zwymiotowała żywe glisty i ruszyliśmy z kopyta. Teraz jest dobrze.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon lut 23, 2015 11:55 Re: wymioty

Radzę zrobić usg. Cięgłe wymioty i chudnięcie to może być efekt eozynowfilowego zapalenia przewodu pokarmowego. Miałam tak z 2 kotami. Wtedy pomocny i bardzo skuteczny jest steryd. Na usg to widać, bo są zacieki i pogrubienie jelit. To się zdarza u starszych kotów. W morfologii krwi wychodzą liczne eozynofile. To choroba autoagresywna. Leczenie tylko objawowe. karmic tylko karmą typu gastro i dla wrazliwych zżołądków. Ja karmię pasztetami kattovitt gastro i royal sensitivity mokrą. Kattovitt kupisz w zooplusie. Przyślą do domu Jest tania 2,5 zł puszka. Kot musi zjeść 2,5 puszki, żeby przybrał na wadze. W razie czego piszn na pw.

Zakocona

 
Posty: 6992
Od: Czw lut 03, 2005 22:19
Lokalizacja: Gliwice

Post » Pon lut 23, 2015 12:04 Re: wymioty

Zakocona pisze:Radzę zrobić usg. Cięgłe wymioty i chudnięcie to może być efekt eozynowfilowego zapalenia przewodu pokarmowego. Miałam tak z 2 kotami. Wtedy pomocny i bardzo skuteczny jest steryd. Na usg to widać, bo są zacieki i pogrubienie jelit. To się zdarza u starszych kotów. W morfologii krwi wychodzą liczne eozynofile. To choroba autoagresywna. Leczenie tylko objawowe. karmic tylko karmą typu gastro i dla wrazliwych zżołądków. Ja karmię pasztetami kattovitt gastro i royal sensitivity mokrą. Kattovitt kupisz w zooplusie. Przyślą do domu Jest tania 2,5 zł puszka. Kot musi zjeść 2,5 puszki, żeby przybrał na wadze. W razie czego piszn na pw.

Eozynofile są odpowiedzialne wskaźnikowo także za robale i za alergię. Ale USG to dobry pomysł. Mili też robiliśmy.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 252 gości