Wypróżnianie się kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lis 26, 2014 15:33 Wypróżnianie się kota

Witam:)
na poczatku października adoptowałam 9-miesięczną kotkę ze schroniska. Jest to kotka odważna i towarzyska więc bardzo szybko zadomowiła się w nowym otoczeniu. Nie wydaje mi się zestresowana.
Często radziłam się znajomych i mówili, że im pięciolitrowy żwirek starcza na miesiąc. Inna zaś osoba mówiła, że ona wymienia żwirek w kuwecie raz na tydzień(a ma dwa kotki!).
Ja natomiast muszę wymieniać żwirek NAJPÓŹNIEJ po 3 lub 4 dniach. Kotka wypróznia się około 3 razy na dobę (nie mówię tu o oddawaniu moczu). Zdarzało się częściej. Zdaję sobie sprawę, że różne koty mają różnie pracujące jelita ale trochę mnie to niepokoi.
Kotka dostaje dwa razy na dobę pół szklanki(250ml) suchej karmy (taką przyjęłam miarkę bo nie mam w domu wagi), rano i wieczorem. Do tego ma stały dostęp do świeżej wody(która równie szybko znika co karma).
Czy mam powód do obaw? Jak często wypróżniają się wasze koty i jak często zmieniacie żwirek w kuwecie?
Jestem nowicjuszką w temacie kotów, proszę być wyrozumiałym:)
Szczęście liczy się w kotach.

inwencja

Avatar użytkownika
 
Posty: 24
Od: Śro lis 26, 2014 15:23

Post » Śro lis 26, 2014 16:19 Re: Wypróżnianie się kota

Jakiej firmy dostaje karmę? Jesli kiepska to musi duzo zjeśc zeby sie najeść i w konsekwencji duzo wydalać. Poza sama sucha karma to kiepski pomysł, wczesniej czy później prowadzi do niewydolnosci nerek. Poczytaj watek żywieniowy
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Śro lis 26, 2014 16:41 Re: Wypróżnianie się kota

Czym karmisz zwierza? Bo jeśli robi kupsztala 3 razy dziennie to znaczy że w tej karmie jest cała masa składników kotu niepotrzebnych. Moje koty na diecie opartej o mięso robią kupę raz na dwa, trzy dni. Kupa jest maleńka i nie ma w sumie zapachu. Wydaje mi się swoją drogą że 9 miesięcy to maluch i do karmy powinien mieć stały dostęp. I mokra karma jest lepsza niż sucha. To że kotka pije wodę to dobrze, niektóre koty wcale nie chcą pić z miseczki. A żwir wymieniam raz w miesiącu, kuwetę czyszczę dwa razy dziennie. Dużo zależy od żwiru.

kotelsonciorny

Avatar użytkownika
 
Posty: 1726
Od: Pt lis 22, 2013 13:05
Lokalizacja: Łódź - Widzew

Post » Śro lis 26, 2014 17:29 Re: Wypróżnianie się kota

"kupsztal" :mrgreen:

moja 3miesięczna kicia raz dziennie kupka, kilka razy siusiu.
żwirek - czyszczę na bieżąco codziennie po powrocie z pracy, używam cat's best eco plus - zbrylający i można w toalecie spłukiwać, nie śmierdzi, cudo i jak się kupi duży worek na allegro to tanio wychodzi. mam zamiar raz na miesiąc-dwa (zobaczę jak będzie) wymieniać całość.

natomiast kilka razy był u mnie kot znajomych ze swoją kuwetką ze żwirkiem bentonitowym i gdybym takie coś miała to chyba co kilka dni całość by była wymieniana bo capi na pół mieszkania po jednym dniu bleh :P

więc to zależy.

hysteria

Avatar użytkownika
 
Posty: 298
Od: Śro lis 05, 2014 15:11

Post » Śro lis 26, 2014 17:52 Re: Wypróżnianie się kota

Moje koty 9 i 7 msc robią kupę 1xdz, czasem co drugo dzień. Są na nisko zbożowych karmach (obecnie alma natur) + suche Aplaws lub RC dla kociątek.
Koty powinny robić zwarte kupy, takie zlepione bobki, zapach może być wyczuwalny, ale nie powinien powalać. Wydaje mi się, że kupa 3xdz u 9 msc kota, to chyba za często. Może na wszelki wypadek pozbieraj kupę przez 3 dni (przechowywać w lodówce) i oddaj na badanie parazytologiczne....
Mój starszy kot miał lamblie i robił wtedy rzadkawe, bardzo śmierdzące kupy. W czasie leczenia musiałam codziennie wymieniać żwirek i wyparzać kuwetę.
Obecnie jest zdrowy. Częstość wymiany żwirku zależy od rodzaju: najrzadziej wymienia się silikonowy. Próbowaliśmy różnych rodzajów żwirku, bo moje koty mają długie futra i pędzelki między paluszkami. Bentonitowy, jak dla mnie, to rzeczywiście porażka: robi się cuchnące bagno w kuwecie, które ciężko doczyścić. Żwirek kukurydziany barwi na żółto białe łapy. Cats best jest ok, ale strasznie się nosi po mieszkaniu. Najlepsza dla nas okazała się zwykła drewniana pigwa. Najmniej się nosi, bo jest ciężkawa. Nie czepia się futra, nie brudzi włosa. Wymaga wymiany co mniej więcej 3 dni. Często, ale przyzwyczaiłam się. Oczywiście kupsztale wyrzucam na bieżąco.

lilianaj

Avatar użytkownika
 
Posty: 5228
Od: Sob kwi 26, 2014 19:14
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Post » Śro lis 26, 2014 18:42 Re: Wypróżnianie się kota

Gowienkowe zarcie = duzo gowienek w kuwecie. Przelatuje przez kota, nie karmi go. Kot duzo tego je /kosztowne/ a wartosci odzywczych przyswaja niewiele. Wiec juz z tej ekonomicznej warto kota karmic dobra karma. Druga sprawa to korzysci zdrowotne. Zdrowe zarcie = zdrowy kot = brak kosztow weta w przyszlosci.

Z ta wymiana zwirku - mam 2 koty i zwirek Eco best. Wymieniam co 3-4 tygodnie. Ale sypie go sporo tak ok 7cm w kuwecie.

LunaKlara

 
Posty: 995
Od: Czw paź 20, 2011 22:06
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lis 26, 2014 18:43 Re: Wypróżnianie się kota

Uzywam żwirku bentonitowego zbrylającego. faktycznie kupy strasznie śmierdza lecz są "zbite". Przy podawaniu karmy mokrej kupy były rzadsze i trzeba było je natychmiast usunąć bo nie dało się wytrzymać wiec sadzilam,ze po prostu zle na nie reaguje. Kotka mojej koleżanki wymiotuje gdy zje mokrą karmę i pani weterynarz nakazała podawanie jedynie suchej.
Szczęście liczy się w kotach.

inwencja

Avatar użytkownika
 
Posty: 24
Od: Śro lis 26, 2014 15:23

Post » Śro lis 26, 2014 18:54 Re: Wypróżnianie się kota

niezbyt madra ta wetka twojej koleznaki. Karmienie kota sama sucha karma predzej lub pozniej skutkuje choroba nerek. By kot strawil sucha karme musi duzo pic a koty pochodza z terenow pustynnych przyzwyczajone do braku wody wiec nie pija duzo.

Napisz jaka karma dajesz kotu. Ocenimy jej jakosc :)

LunaKlara

 
Posty: 995
Od: Czw paź 20, 2011 22:06
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lis 26, 2014 18:58 Re: Wypróżnianie się kota

Sucha karma jest wygodna, to prawda, ale nie jest dobra.Jeżeli już to bezzbożówka, ale nie wyłącznie.Kot jest drapieżnikiem, nawet ten miziasty kanapowiec i powinien jeść to, co jest dla niego dobre.Mięso przede wszystkim i to najlepiej surowe.Kot nie trawi zbóż, a one są w gotowych karmach, tych najpopularniejszych.Skład : 4 % produktów POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO, co nie znaczy mięsa, ale odpadów, czyli zmielone dzioby, pazury...itd.Jak kot ma się tym najeść? Musi zjeść ogromne ilości, tyje i wydala większość, bo jego organizm nie trawi zapychaczy.Dobrej karmy zje mniej, będzie zdrowy, a to DUŻA oszczędność na wecie.

ewar

 
Posty: 54904
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro lis 26, 2014 19:12 Re: Wypróżnianie się kota

Jadła różne. Od tych "marketowych" po RC i Purina cat chow
Szczęście liczy się w kotach.

inwencja

Avatar użytkownika
 
Posty: 24
Od: Śro lis 26, 2014 15:23

Post » Śro lis 26, 2014 19:47 Re: Wypróżnianie się kota

Każda z tych karm ma kiepski skład i nie daj sobie wmówić, że RC czy Purina to dobra karma. Mają skład jak marketówka, tylko kosmiczną cenę. Wątek z dobrymi karmami znajduje się tutaj: viewtopic.php?f=1&t=163530.

Dwie szklanki karmy na dobę to strasznie dużo. Z drugiej strony, kot je tych karm więcej niż lepszych jakościowo, bo są mało odżywcze. Zawierają natomiast dużo zbóż, których kot nie trawi tylko wydala. Nic dziwnego, że kotka ciągle robi kupę. Robi, bo ma czym. A je dużo karmy, bo ma ona mało składników potrzebnych kotu do życia,

Dla porównania: na dobrej karmie suchej i dobrej mokrej, każdy z moich kotów robił 1-2 kupy dziennie. Od kiedy przeszliśmy na BARF (samodzielne robienie mięsnych posiłków) kupa jest, ale jedna na jakieś 2 dni i o połowę mniejsza niż wcześniej, bo surowe mięso lub nawet samodzielnie gotowane jest bardziej strawne niż puszki czy sucha karma (w sensie - więcej się wchłania, mniej ląduje w kuwecie).

Wiem, że lepsza karma może trochę więcej kosztować, ale kot wcina jej zdecydowanie mniej. W ogólnym rozrachunku wychodzi taniej.

Laidee

 
Posty: 215
Od: Pt paź 02, 2009 10:07
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro lis 26, 2014 20:00 Re: Wypróżnianie się kota

nie nie, zle mnie zrozumialas. daję pół szklanki rano i wieczorem wiec wychodzi na jedną w ciągu dnia. Właśnie sprawdzałam rankingi karm dla kotów. Co sądzisz o Acana Wild Prairie ?
Szczęście liczy się w kotach.

inwencja

Avatar użytkownika
 
Posty: 24
Od: Śro lis 26, 2014 15:23

Post » Śro lis 26, 2014 20:13 Re: Wypróżnianie się kota

a próbowałaś faktycznie mięskiem zwykłym kotka karmić? nawet przy okazji robienia sobie obiadu dać jej kawałek mięsa (sparzony drób lub surowa wołowina, byle nie wieprzowe) albo kupić trochę podrobów (najlepiej serca albo żołądki). i póki jeszcze młoda kicia jest coby smaki poznawała bo podobno koty później niekoniecznie chcą takie jeść. a nawet gdyby miała tylko od czasu do czasu czyste mięsko wcinać to i tak super.

hysteria

Avatar użytkownika
 
Posty: 298
Od: Śro lis 05, 2014 15:11

Post » Śro lis 26, 2014 20:31 Re: Wypróżnianie się kota

Nie próbowałam,ale spróbuję. Przeczytałam tu i tam, że tymiankiem można spokojnie doprawić bo jest dla kota "jadalny". Byle bez soli. Cały wieczór siedzę i przekopuję internet
Szczęście liczy się w kotach.

inwencja

Avatar użytkownika
 
Posty: 24
Od: Śro lis 26, 2014 15:23

Post » Śro lis 26, 2014 21:33 Re: Wypróżnianie się kota

Oprocz podawania gotowych karm kot powinien miec diete urozmaicona wiec probuj tez np surowe zoltko /jajo wczesniej spazone/, bialy ser, smietane, jogurt. I mieso. Duuzo miesa :) Mieso surowe dobrze kroic w takie 3-4 cm paski zeby kot musial to pogryzc bo wtedy przy okazji czysci sobie zeby z kamienia. Czasem gotowana 3 minuty rybka, ale moze byc tez smazona. Koty lubia zupy, moja jedna zawsze probuje troszeczke kazdej, ktora gotuje :)

LunaKlara

 
Posty: 995
Od: Czw paź 20, 2011 22:06
Lokalizacja: Poznań

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojtek i 189 gości