Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lip 12, 2014 12:40 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

NatjaSNB pisze:Czy USG warto robić w momencie przyjmowania sterydu? Nie przekłamie to w jakiś sposób obrazu?


Przekłamie - ale nie powinien do końca jeśli choroba jest zaawansowana i ma rozległy zasięg.
Skoro objawy są tak widoczne i silne, przy dawce pół tabletki co dwa dni powinno być coś widać, a biorąc poprawkę na to że kot jest na sterydoterapii będzie można w jakiś sposób ocenić jak to wygląda bez nich.
Nie zawsze można odstawić steryd na kilka tygodni tylko po to żeby zrobić wiarygodne usg.

Nasz Bąbel od rozpoczęcia leczenia miał kilka razy usg i zawsze było widać chorobę.
Jest ewidentna i przez to łatwa do zdiagnozowania, stan zapalny na całej długości jelit i żołądka, powiększone węzły chłonne, baaardzo wysokie kwasochłonne (nie zawsze są wynikiem alergii - podwyższają się też przy eozynofilowych chorobach autoagresywnych, pasożytach, niektórych chorobach nowotworowych krwi).

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob lip 12, 2014 14:11 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

Rozumiem, dziękuję. W poniedziałek skontaktuję się z jedyną lecznicą w mieście, która robi USG. Niestety we wtorek wyjeżdżam na tydzień, więc wszelkie badania i tak robione będą jak tylko wrócę. Ale przynajmniej do tego czasu kot zdąży zejść ze sterydu do dawki 1/2 tabletki co 2 dni.

rysiowaasia pisze:Aha, badania krwi rzeczywiście ładne. Nic nie wskazuje na stan zapalny. A miał badana liczbę/ilosc eozynofili ( granulocytów kwasochłonnych) ? Ich nadmiar może wskazywać na alergię.


Tam na samym dole tej kartki w linku są neurofile, eozynofile, limfocyty, monocyty i erytrocyty :)
..........................♥Tosia&Bazyl♥.........................
ObrazekObrazek
'I had been told that the training procedure with cats was difficult. It's not. Mine had me trained in two days.'

Zapraszamy: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=162710 cz. VI

NatjaSNB

Avatar użytkownika
 
Posty: 5686
Od: Czw lis 08, 2012 10:03
Lokalizacja: dolnośląskie

Post » Sob lip 12, 2014 15:07 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

Przepraszam, wcześniej nie rzuciłam okiem na wyniki, przeleciałam okiem tekst i odpisywałam na szybko odnośnie jelit.
Kocurek ma za wysoką kreatyninę, za niski mocznik (jeśli kreatynina wynika z uszkodzenia wydolności nerek - to pewnie ten mocznik byłby jeszcze niższy w innych okolicznościach, główną przyczyną zbyt niskiego mocznika jest uszkodzenie wątroby ale i przewlekłe, silne stany zapalne jelit).
W krwi są keratocyty.
Myślę że usg koniecznie trzeba zrobić.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob lip 12, 2014 15:47 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

@Blue - krew została pobrana kotu zaraz po kolejnej serii ostrzejszych wymiotów i niejedzenia, sporo wtedy schudł więc weterynarz mówiła, że stąd te nieprawidłowości. Ale oczywiście, zrobię USG, dziękuję za rady!
..........................♥Tosia&Bazyl♥.........................
ObrazekObrazek
'I had been told that the training procedure with cats was difficult. It's not. Mine had me trained in two days.'

Zapraszamy: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=162710 cz. VI

NatjaSNB

Avatar użytkownika
 
Posty: 5686
Od: Czw lis 08, 2012 10:03
Lokalizacja: dolnośląskie

Post » Śro lip 30, 2014 6:25 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

Lekarz z Wrocławia, dr Atamaniuk, który podobno jest jednym z najlepszych specjalistów, i który jak miałam nadzieję wykona USG, jest na długim urlopie, będzie chyba pod koniec września. Bazyl przy dawce sterydu 1/2 tabletki co 3 dni zaczął znowu wymiotować, wczoraj 3 razy :( Tak więc teoria o tym, że inna karma hypoalergiczna mu pomoże na przypuszczalną alergię, chyba padła. Poszliśmy do weterynarza w naszym mieście, innego niż ten pod którego opieką stale jesteśmy. Miałam nadzieję, że on wykona USG, ale powiedział, że w tym przypadku bardziej wiarygodna będzie gastroskopia. Natomiast po rozmowie z nami i przeanalizowaniu wyników krwi, on też jest za opcją IBD.
Szczerze mówiąc trochę się motam, czy robić tą gastroskopię tutaj, u zupełnie nieznanego mi lekarza w nowej klinice w mieście, czy czekać tak długo na dr Atamaniuka... chwilowo ten nowy lekarz zalecił przeczekać chwilkę z takim badaniem, żeby te największe upały minęły
póki co jedzenie wraca do normy, ale kazano nam wrócić do opcji "1/2 co 2 dni"
..........................♥Tosia&Bazyl♥.........................
ObrazekObrazek
'I had been told that the training procedure with cats was difficult. It's not. Mine had me trained in two days.'

Zapraszamy: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=162710 cz. VI

NatjaSNB

Avatar użytkownika
 
Posty: 5686
Od: Czw lis 08, 2012 10:03
Lokalizacja: dolnośląskie

Post » Śro lip 30, 2014 7:13 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

Natja - a nie dałoby się połączyć endoskopii i USG ?
U mojego Kocura [*] USG pokazało powiększoną wątrobę, z cechami zapalnymi, był leczony w tym kierunku. Sterydy także pomagały.
Endoskopia pokazała guz w przełyku.... :cry:

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15029
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lip 30, 2014 7:36 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

Iza - no właśnie tak w nocy myślałam, że skoro już będzie pod narkoza to na pewno poproszę o pobranie krwi do badania (umknęło nam to podczas kastracji, zapomnieliśmy, niby nie było potrzeby, ale potem zła na siebie byłam, że nie skorzystałam "z okazji"). I wtedy mnie oświeciło, że właśnie może by tak wykorzystać tą narkozę na gastroskopię do zrobienia USG mimo wszystko... lekarz mówił, że w takich przypadkach USG jest mało pomocne, obstawiał gastro, ale jeszcze to przedyskutuję. Bo nawet jak nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi, a ja będę pewna że z=robiłam co trzeba...
Przykro mi z powodu Twojego kota :( :( :(
..........................♥Tosia&Bazyl♥.........................
ObrazekObrazek
'I had been told that the training procedure with cats was difficult. It's not. Mine had me trained in two days.'

Zapraszamy: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=162710 cz. VI

NatjaSNB

Avatar użytkownika
 
Posty: 5686
Od: Czw lis 08, 2012 10:03
Lokalizacja: dolnośląskie

Post » Śro lip 30, 2014 7:59 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

to było dawno, w marcu minęło 5 lat, a wciąż mam wyrzuty, że tak późno zareagowałam. Kocur miał tylko 6 lat. W czasach świetności ważył prawie 9 kg- był ogromny. W momencie śmierci - 3,5 kg :cry:

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15029
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lip 30, 2014 13:18 Re: Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu kota - wymioty - IBD?

NatjaSNB pisze:Szczerze mówiąc trochę się motam, czy robić tą gastroskopię tutaj, u zupełnie nieznanego mi lekarza w nowej klinice w mieście, czy czekać tak długo na dr Atamaniuka...


Na twoim miejscu bym poczekała na sprawdzonego lekarza ... Mój Pokerek gastroskopię miał robioną dwa razy, technicznie ok, natomiast interpretacja była "do bani" ... dwukrotnie diagnoza, że to nowotwór (pomimo, że w histopatologii nie wyszło) ... Też czekałam na koniec urlopu prof. Lechowskiego prawie dwa miesiące ...ale warto było ...

edit: robienie usg PO gastroskopii nie ma sensu, wszystko w środku kota jest "nadmuchane" i niewiele widać, jeżeli już to przed gastroskopią ...
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], skaz, wicherek i 231 gości