Obfite linienie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon maja 12, 2014 14:08 Obfite linienie

Witam.

Wieki mnie tu nie było. Postanowiłam napisać na forum, ponieważ mam problem z moimi dwoma kotami (kocica domowa ze schroniska, kocur rosyjski niebieski - oboje mieszkają ze mną od 4 lat). Od jakichś dwóch miesięcy bardzo obficie linieją (nawet jak na ich wiosenne standardy). Do tego stopnia, że można złapać podszerstek palcami, leciutko pociągnąć (tak, że kot nawet tego nie czuje) i wszystko zostaje w ręce. Koty miały robione badania krwi (u kocura wyszła podwyższona kreatynina, a kocica ma wyniki podręcznikowe) i kału (nic nie wykazały). Dwaj różni weterynarze stwierdzili, że winna temu linieniu jest pogoda (brak zimy) i zła karma. Zmieniłam więc karmę z Royal Canin na Nutram (polecony przez weterynarza) - koty jedzą ją od paru tygodni. Podaję im też olej lniany.

Chcąc skuteczniej wyczesać wypadającą sierść, zaopatrzyłam się w szczotkę typu furminator. W efekcie kocica straciła CAŁY podszerstek z grzbietu - dosłownie widać skórę pod włosem okrywowym. Jest szorstka w dotyku i wygląda strasznie. Z kocurem idzie mi to wolniej, bo on nie lubi czesania, ale ostatnio też zauważyłam "wyłysiałą" plamkę w jednym miejscu, i również zrobił się szorstki. Zaczynam się martwić, że ja tą szczotką wyciągam żywy włos, chociaż kocica mruczy przy wyczesuwaniu, więc raczej nie wyrywam jej futra. Weterynarz zapewnia mnie, że to futro odrośnie, a wyczesywanie nie ma znaczenia, bo ten włos i tak jest martwy, ale póki co nie widzę poprawy. Może czekam za krótko?

Przed tym linieniem nie było jakichś znaczących zmian w życiu kotów - dwa odrobaczenia po dłuższej przerwie (w zeszlym roku trochę to zaniedbałam, bo byłam zajęta ratowaniem nieżyjącego już psa) i to wszystko. Czy ktoś z Was spotkał się z takim obfitym linieniem? Czy może być jakaś przyczyna, którą przeoczono, czy to faktycznie wina pogody, a na efekty zmiany karmy trzeba jeszcze zaczekać? No i czesać dalej tym furminatorem czy sobie darować?

Arashi no Seika

 
Posty: 28
Od: Pt lis 06, 2009 17:42

Post » Pon maja 12, 2014 15:05 Re: Obfite linienie

Może spróbuj podawać olej z łososia?
Podobno pomaga przy problemach z sierścią.
"...nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!"

http://diakrytyczne.pl/

dzika ruta

Avatar użytkownika
 
Posty: 1971
Od: Pon mar 17, 2014 12:03

Post » Pon maja 12, 2014 16:27 Re: Obfite linienie

Mój tymczas jak miał alergię pokarmową to tak ubił sierść. Został prawie łysy. Na wiele karm koty mogą się uczulić i nie jest ważne,ze dostają akuratnie tą "od schorzenia". W domu zerknę co za oleiste lekarstwo dostawały.
Ale na poczatek dostały steryd potem było podawanie tylko kropli.
Szta przestaje wypadać po 30 dniach.Odbudowuje sie dopiero po 3-4 miesiącach. Normalne jest ,że kot straci pokrywę włosową jak tak ma.
Dziwne jest to,ze oba koty to mają. Oba mają alergię? Więc należało by chyba zeskrobiny zebrać i przebadać na obecnosć grzyba czy świerzba.
Może uczulone są na chemię? Proszek do prania, zapach jakiś sztuczny, płyn do płukania...Cos kupiłas nowego?Zasadziłaś?
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon maja 12, 2014 17:45 Re: Obfite linienie

No właśnie, wydawało mi się trochę mało prawdopodobne, żeby obydwa koty na coś się uczuliły. Ostatnia nowa roślinka pojawiła się w domu w listopadzie (mięta). Wydaje mi się, że nie zmienialiśmy żadnej chemii, ale dla pewności zapytam mamę. Pamiętam, że kocur jeszcze w hodowli dostał alergii kontaktowej na plastik (dlatego ma metalową miskę), a kocica miała reakcję alergiczną na roślinkę, która stała obok jej miski (zrobiły jej się ranki przy uszach). Niedługo będę powtarzała kocurowi morfologię to przy okazji popytam o zeskrobiny.

Karma została zmieniona głównie ze względu na kreatyninę kocura (musiałam zmienić obojgu, bo i tak wyjadają sobie nawzajem), linienie zaczęło się sporo wcześniej.

Arashi no Seika

 
Posty: 28
Od: Pt lis 06, 2009 17:42




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jolabuk5, skaz i 202 gości