Alergia pokarmowa u kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 15, 2004 16:52 Alergia pokarmowa u kota

Właśnie wróciłyśmy z Kitusią od Veta i okazało się, że ma alergię pokarmową. Od paru tygodni wydrapywała się do krwi, na początku myśleliśmy, że się skaleczyła - bo rana była spora, teraz jednak myślę, że ona musiała się tak bardzo drapać, że wydrapała sobie kawałek grzbieciku aż do mięska :( Potem, co się podgoiło to rozdrapywała sobie na nowo :(
Teraz będziemy miały trochę problem z karmieniem, nie mogę jej kilka razy dziennie dawać samego mięska, wolałabym aby miała dostępną suchą karmę a i czasem coś innego,np. saszetki lub cóś innego...
Niestety Kicia jest uczulona na drób - wszelaki oraz nabiał i zboża: przenica, kukurydza, jęczmień. A mleczko było takie dobre i kurczak :roll:
Może jeść pozostałe mięska, jajka, rybki - więc z głodu mi Kocinka nie nie umrze ale może jest jeszcze jakaś karma, którą mogłaby jeść :?:
Nie znam się na suchych karmach a z tych które pani Vet miała okazało się, że tylko Royal Canin sensitivity control Kicia może jeść.
Odpadła już Eukanuba, Purina junior (Kitusia ma dopiero 8 m-cy), Royal Kitten, nawet RC hypoallergenic ma coś z kukurydzą i też go nie może jeść.
Może ktoś ma kotka uczulonego na powyższe i mógłby mi coś doradzić?

Kaja

 
Posty: 1346
Od: Nie maja 30, 2004 22:35
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płd.

Post » Wto cze 15, 2004 17:22

Ja bym odczulila. Robilam to juz wielokrotnie. I wszystko co podaje to najpierw badam. Nie mam wyjscia i Ty chyba tez niespecjalnie masz...
Do odczulenia potrzeba, zeby kot 2 tygodnie nie jadl alergenu i chyba na raz mozna odczulic 2 rzeczy.
Ciesz sie, ze glownie drob odpadl... ja sie w pewnym momencie zostalam tylko z kaczka i jagniecina... a Bialas nie chciala tego jesc :-(
No 2 tygodnie daje sie przebiedowac na czymkolwiek ;-)
Powodzenia!
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro cze 16, 2004 0:05

dzięki, tochę mnie pocieszyłaś, faktycznie trzeba będzie się odczulić, ale czy to znaczy że potem będzie mogła jeść te rzeczy, które teraz ją uczulają?
na razie 2 tygodnie chyba będę jeszcze w domu, więc będzie mięsko i suche, które pachnie rybą :? (jakoś wolałam tamte jedzonka) i mam nadzieję że już się przestanie drapać, bo właśnie się znów rozdrapała :cry:
I jakoś mi się szczuplejsza wydaje - wiem, że za bardzo się przejmuję, ale chyba mam kota na punkcie kota :roll:

Kaja

 
Posty: 1346
Od: Nie maja 30, 2004 22:35
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płd.

Post » Śro cze 16, 2004 5:35

Biedny kociak... No, jak dwa tygodnie - to powinno wystarczyć, własnie po dwóch tygdoniach bez danego składnika powinno się odczulac...
[url=http://www.TickerFactory.com/]
Obrazek
[/url]

lady_in_blue

 
Posty: 6164
Od: Pon kwi 22, 2002 10:35
Lokalizacja: Wola

Post » Śro cze 16, 2004 6:36

Owszem po odczuleniu kot moze jesc to, na co sie go odczulilo. Ale jesli po jakims czasie objawy powroca to trzeba znowu badac. Bo zdarza sie czasami, ze sie uczuli na cos na co wczesniej uczulony nie byl :-(Sporo o alergiach jest w moim watku "Sabinki 2", ale dlugasny on i podwojny, wiec trudno sie pewno przebic...
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro cze 16, 2004 8:43

Nie martw się, dużo kotów ma ten "skład alergenów". Jest kilka innych karm weterynaryjnych, które możesz spokojnie dawać - m. in. saszetki Walthama kaczka+ryż, suche Trovet RRD ... Poszukaj na forum - ostatnio było kilka wątków na ten temat 8)

Odczulać możesz trzy alergeny na raz jeżeli są to alergeny proste (np. kukurydza, kuczak, soja ...). Jeżeli odczulasz na substancje złożone (np. koci szampon, puder, szczepionka) - powinno się odczulać tylko jeden na raz. Do tego dolicz tygodniowy odstęp między kolejnymi odczuleniami.
Powodzenia :ok:
Archie + Czorcia Strachulec + Duszka za TM + reszta bandy

archie

 
Posty: 351
Od: Pt paź 31, 2003 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro cze 16, 2004 8:56

warto także alergicznemu kotu podawac codziennie NNKT np. w postaci kropli (np. Elfa Oil). Mają działanie m.in. przeciwświądowe i przeciwhistaminowe.

Niestety efekty ich działania widac dopiero po ok. 3 tyg stosowania,bo tyle czasu trwa wbudowanie sie ich w tkankę skóry, ale warto, bo 1. zmniejsza ewentualny świąd skóry, a co za tym idzie drapanie, 2. bardzo pozytywnie wpływa na wygląd sierści kotka.

ponieważ moja Mela nie chciała jeść tych kropel - dodawałam jej wieczorem do przygotowanej na następony dzień suchej karmy, krople się wchłaniały w karmę i dzienna dawka NNKT była gotowa do podania :twisted:

pzdr
YYahyoo & Kira & Melody

yyahyoo

 
Posty: 667
Od: Wto paź 14, 2003 18:10
Lokalizacja: Warszawa-Gocław

Post » Śro cze 16, 2004 10:44

Moja Karola jest uczulona na drob i przetwory mleczne (te z zawartoscia laktozy).
Uczulenie zostalo zdiagnozowane w 10 tygodniu zycia. Dla alergicznych maluchow nie ma gotowej karmy, wiec byla (i jest nadal) karmiona suchym dla doroslych - Trovetem RRD (ryz i krolik) i Sensitivity Control (tapioka plus capelin), saszetki Walthama (kaczka plus ryz) i podgotowana wolowina. Rosla na tym pieknie (teraz juz raczej nie rosnie - no, moze spoteznieje - i ma sie swietnie).
Karoli nie odczulalam. Jesli tfu, tfu, uczuli sie na cos jeszcze, np. wolowine, to juz bedzie mus - porcyjka wolowiny to sniadanie i kolacja...
W kazdym razie sytuacja jest stabilna od ponad roku, co jakis czas robimy badanie kontrolne, na wszelki wypadek.
Druga kota - Jowita nie jest uczulona na nic, ale jedzenie dostaje takie samo jak Karola. Sluzy jej taka dieta znakomicie! (probowalam karmic ja poczatkowo zarelkiem przeznaczonym wiekowo dla niej, w innym pomieszczeniu, ale mowy nie bylo - one zawsze jedza pyszczek przy pyszczku - inaczej nie zjedza w ogole).
Karolcia&Jowita&Jaga
Obrazek

kasia piet

 
Posty: 1132
Od: Sob cze 14, 2003 16:37
Lokalizacja: Warszawa-Wola

Post » Śro cze 16, 2004 11:26

A może spróbuj RC SENSITIVITY CONTROL, to też pokarm dla alergików polecany w przypadkach przewlekłego świądu.

nickola1

 
Posty: 217
Od: Śro cze 02, 2004 18:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Śro cze 16, 2004 15:22

dziękujemy za rady i będziemy próbować :)
Kitusia zdecydowanie bez entuzjazmu podchodzi do RC sensitivity control, wczoraj chyba z ciekawości zjadła trochę ale coś nie ubywa jej z miseczki :( Tak więc Pańcia dzisiaj pomaszerowała na bazarek kupić Kici cielęcinkę - to jej się zdecydowanie bardziej podobało :D ale zjadła nie wiele - chyba po dwóch dniach na suchym żołądeczek jej się skurczył i teraz śpi na monitorze. Wołowina byłaby tańsza ale Kitka kiedyś dostała piękną wołowinkę pokrojoną, surową i zjadła jeden kawałek :oops:
Tak się zaczęłam zastanawiać, czy my nie kombinujemy za bardzo z naszymi zwierzakami - staramy się, żeby miały dobre jedzonko, dbamy o nie jak nam się wydaje najlepiej a okazuje się potem, że dajemy im jakieś jedzenie które je uczula. Szkodzimy myśląc, że dajemy im coś dobrego.
Czy to nie jest tak, że dajemy im jakieś sztuczne wynalazki różnych producentów ("bo przecież twój kot by to wybrał") by potem, jak już ich trochę pojedzą być zmuszonym do podawania kolejnych jeszcze bardziej wymyślnych i jeszcze bardziej specjalistycznych a potem jak się uczulą na karmę dla uczulonych to co??
Pozdrawiam serdecznie
:kitty: też

Kaja

 
Posty: 1346
Od: Nie maja 30, 2004 22:35
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płd.

Post » Śro cze 16, 2004 18:20

Oczywiscie dla kotow byloby najlepiej gdyby lapaly koniki polne itp... niestety nie mozemy im tego zapewnic. Ja wlasnie mam taki stan, ze mi sie uczulaly kolejno na rozne rzeczy. Odczulalam. I teraz mam sytuacje mniej wiecej opanowana... no ale musze myslec nad kazdym lekiem, nad narkoza itd...
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Mojo97, polalala i 203 gości