1000 pytań dotyczących kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 16, 2014 22:43 1000 pytań dotyczących kota

Witam :)
Parę zdań wstępu: :D
Od 2 tygodni niespodziewanie mam kota, w sumie w moim przypadku to kot wybrała sobie właściciela - podczas gdy mój tata był w odwiedzinach na wsi u rodziny wspomniany kot, wlazła pod samochodem do silnika, i przyjechała w samochodzie ok.100 km (że też jej nie zmieliło czy coś), kolejnego ranka samochód zaczął miauczeć, po otworzeniu maski wyszedł młody kotek. Postanowiliśmy go przygarnąć i nazwaliśmy Tygrys. Dopiero potem, podczas pierwszej wizyty u weterynarza okazało się że to kotka, ale imię pozostało.
Kotka ma niecałe 3 miesiące.
Przejdźmy do pytań :)
1. Co potrzebne jest kotu funkcjonującemu w domu?
2. Ile wyżej wymienione rzeczy kosztują?
3. Jaką karmę dla kota - czy royal jest dobry? a może applaws?
4. Karma - mokra czy sucha?
5. Od którego miesiąca mogę dawać kotu 'prawdziwe' mięso?
6. Mięso powinno być surowe czy gotowane, co to znaczy zmrożone i sparzone?
7. Robił ktoś jakieś aktualne wyliczenia co do pieniędzy wydanych miesięcznie na kota?
8. Jak żwirek najlepszy?
9. Mój kot strasznie dużo śpi - czy to normalne?
10. Ile powinien jeść kot?
11. Ile razy w tygodniu dawać 'prawdziwe' mięso?
12. Jakie ryby mogę mu dawać?
13. Jakie własnoręcznie robione zabawki mogę zrobić?
14. Jakie kupić zabawki?
15. Kot ma swoje legowisko, lecz woli spać ze mną w łóżku - pozwalać mu? (jak na razie nie miałam nic przeciwko)
16. Kuweta - lepsza kryta czy odkryta?
17. Od ilu lat kot może jeść warzywa np. marchewkę?
18. Chcę wysterylizować kotkę - jak trzeba ją karmić po sterylizacji?
19. Czy obcinać kotu pazurki?
20. Czy skuteczny jest jakiś neutralizator do żwirku?
21. Czy niezbędny jest drapak i transporter?
22. Jaki jest jeszcze sposób na nie-śmierdzenie kuwety? - stoi u mnie w pokoju
23. Co powinnam wiedzieć o kotach?
24. Jakieś przepisy na domowe jedzonko dla kota?
z góry dziękuję za odpowiedź
nie wiem czy dobrze wybrałam wątek, itp. ponieważ dopiero znalazłam forum

RedGuitar

 
Posty: 11
Od: Czw sty 16, 2014 22:05

Post » Czw sty 16, 2014 23:59 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Ronda 25.04.2014[*]
Cindy 21.08.2018[*]
Kota nie powinno sie kupowac, bo kot to przyjaciel.
Przyjaciol sie nie kupuje.
Bleise Pascal




Obrazek.

_________________
Obrazek.

Cindy

Avatar użytkownika
 
Posty: 4796
Od: Śro lut 11, 2009 13:23
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt sty 17, 2014 0:04 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Spróbuję odpowiedzieć.

1. Kuweta, żwirek, miseczki do karmy i na wodę - nie stawia się ich w pobliżu kuwety ( kotu w zasadzie nie podaje się krowiego mleka, chyba że niskolaktozowe ), transporter ( gdybyś chciała wziąć kota do weterynarza ), drapak, zabepieczenia na uchylne okna, siatka na balkon ( jeśli masz balkon ).
2. Ceny są bardzo różne np. transporter można kupic za 30 zł i za 200 zł.
3. Moje uwielbiają royala, ale jest dużo lepszych karm np. applaws, taste of the wild ( jest cały wątek o karmach - poczytaj ). Pamiętaj, że każdą nową karmę wprowadzasz stopniowo. Najpierw dodajesz do starej tylko odrobinę nowej, a później systematycznie zwiększasz ilość nowej.
4. Podobno najlepszy jest barf. Moje jedzą tylko suchą, nie chcą ruszyć mokrej ( tak nauczyły się w domu tymczasowym ), ale sucha karma zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nerek.
5. Nie mam doświadczenia, ale widzę, że niektórzy na forum wskazują, że można podać odrobinę wołowinki nawet kociakowi ok. trzymiesięcznemu. Niektórzy polecają gerberki z serii "naturalnie proste" np. czysty indyk lub kurczak.
6. Ja moim przygarnietym, wychodzącym panienkom podaję mięso mrożone przez kilka dni, a następnie rozmrożone, podrobione i sparzone ( w temperaturze pokojowej, nie zimne )
7. Nie robiłam wyliczeń. Mam cztery koty. Każdy ma inne wymagania żywieniowe i zdrowotne. Uśrednianie - według mnie - nie ma sensu.
8. Zdania są podzielone. Generalnie żwirek powinien być taki, by kot "zechciał" z niego korzystać. Dobrze, by się za bardzo nie roznosił po mieszkaniu i neutralizował zapachy. Ja używam Cats best eko plus ( spolszczyłam nieco pisownię ). Jest wygodny w użyciu, bo można go spłukiwać w toalecie. Pod kuwetą mam plastikowy dywanik z wyciętymi wzorami. Do szczelin wpada żwirek i w ten sposób mniej się roznosi po domu.
9. Nie wiem, co to znaczy strasznie dużo. Generalnie koty są śpiochami, ale taki maluch powinien mieć też chęć do zabawy ( najlepiej od razu uczyć go zabawy wędką, myszkami i piłeczkami, nie należy bawić się z nim ręką, bo jak wyrośnie będzie ją drapał lub gryzł )
10. Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Z tego co czytałam, wynika, że kociakowi jedzenia się nie ogranicza ( nie mam doświadczenia ).
11. Kot jest mioęsożercą , więc prawdziwe mięso można mu podawać codziennie ( żywienie samym mięsem, z tego co czytałam wymaga dodatkowego podawania witamin - poczytaj "barfny świat") Nie podaje się wieprzowiny( w Polsce nie są prowadzone badania tego mięsa pod kątem choroby Aujeszkiego - śmiertelnej dla kotów ).
12. Nie podaje się surowych ryb ( zabijają jakąś witaminę i mogą powodować poważne problemy zdrowotne ).
13. Bezpieczne ( odradzam na nitkach , cienkich sznurkach - jeden z moich kotów to zjada). Koty lubią kulki papierowe, kartony jako schowki, moje lubią kulki z folii aliminiowej .
14. Wędki, zabawki z piórami (zabawa pod nadzorem, by nie zjadła piór ), myszki z kocimiętką, kulki, tory z piłeczkami itd.
15. Jasne, że tak. To część urody życia z kotem. Tylko pamiętaj o odrobaczeniu i odpchleniu.
16. To zależy jaką kot woli. Ja mam krytą z pochłaniaczem zapachów, ale nie każdy kot chce z takiej korzystać.
17. Po co miałby jeśc marchewkę? ( przy okazji uwaga na cebulę i bodajże czosnek - trujące )
18. Sterylizacja jest konieczna. Trzeba kotce zapewnić trochę ruchu ( zabawa ) by nie tyła. co do żywienia, to niektórzy stosują karmy dla kastratów, a inni nie.
19. Jeśli kotek będzie w domu i nie będzie wychodził ( to dla niego najbezpieczniej, mówię to na podstawie własnych doświadczeń, bo mam dwa adoptowane kocurki niewychodzące i dwie przygarnięte wiejskie kotki wychodzące - mam zatem porównanie ) to pazurki można delikatnie przyciąć, tak by nie uszkodzić żywej, różowej części pazura. Gdyby miał wychodzić, to w żadnym wypadku nie można mu przycinać pazurów.
20. Nie mam doświadczenia. Podobno są takie preparaty.
21. Tak. Oba te przedmioty są niezbędne.
22. Kryta kuweta z filtrem ( jeśli kot ją zaakceptuje ), sprzątana na bieżąco, nawet po kilka razy dziennie. Przynajmniej raz w tygodniu całkowita wymiana żwirku i umycie kuwety.
23. Zwróć uwagę na typowe niebezpieczeństwa :
- trujące rośliny ( wykaz w kocim ABC na forum )
- włosy anielskie na choince;
- worki foliowe,
- uchylne okna,
- niezabezpieczony balkon.
24. Miałam gdzieś książkę z przepisami, tyle że moje kociska nie chciały jeść tych "kocich" potraw. W kocich potrawach nie może być soli.

To tyle na gorąco.
Są na forum ludzie bardziej doświadczeni ode mnie. Może coś podpowiedzą ( albo sprostują moje informacje ).
Obrazek
Obrazek Czesio 6.04.2015 [*]

Mulesia

Avatar użytkownika
 
Posty: 6440
Od: Czw cze 03, 2010 9:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Post » Pt sty 17, 2014 0:26 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Ja śpię z kotem :oops: . Nie ma się czego wstydzić :oops:
Transporter jest niezbędnym wyposażeniem kota. Będzie potrzebny do wizyt u weta i podczas ewentualnych podróży.
UWAŻAJ na rośliny domowe! Niektóre są śmiertelnie trujące. Nie wystarczy takich roślin postawić gdzieś wysoko - najlepiej pozbyć się ich całkowicie z domu!
Ja też mam kuwetę w pokoju i jakoś smród mi nie przeszkadza. To znaczy, kupsztal kota - jasne że śmierdzi, ale zaraz wstaję i wyrzucam do kibelka. I już nie śmierdzi. Żwirek stosuję drewniany Cats Best Eco Plus, codziennie wyrzucam zbrylone kulki po siku, czasem dosypię łopatkę świeżego żwirku. A całą zawartość kuwety wymieniam raz na miesiąc, przy okazji dobrze myjąc i dezynfekując kuwetę Domestosem. No, ale moje koty są dorosłe i mają dwie kuwety (w przedpokoju również). Przy kociaku może lepiej wymieniać cały żwirek częściej.
Fajnie, że kociak was sobie wybrał! Będzie miał u was dobrze, bo widać, że macie poważne podejście do zwierzaka.

wojtek_z

 
Posty: 807
Od: Pt gru 31, 2010 12:08

Post » Pt sty 17, 2014 7:30 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Dziękuję za pożyteczne rady ;), na pewno skorzystam :D.

RedGuitar

 
Posty: 11
Od: Czw sty 16, 2014 22:05

Post » Pt sty 17, 2014 8:27 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Też się wtrącę! ;)

Najlepszy sposób na brak smrodu w kuwecie, to karmienie kota wyłącznie surowym mięsem.
Trzymiesięczny kociak może jeść już wyłącznie surowe mięso z odpowiednimi dodatkami. Dieta ta fachowo nazywa się dietą BARF i można o niej bardzo dużo przeczytać tutaj: http://www.barfnyswiat.org
Surowe mięso zaczyna się podawać już kociakom ok. trzytygodniowym, czyli w zasadzie w momencie, gdy zaczynają jeść coś poza mlekiem matki.
W takiej diecie mięsa nie tylko nie trzeba, ale nawet nie powinno się gotować. Z kolei mrożenie wcale nie jest takie skuteczne, jak większość sądzi.
Zatem można podawać świeże mięso - bez gotowania i mrożenia, przy czym nie powinna to być wieprzowina.
Jeżeli chodzi o wspomniane dodatki do mięsa, to może to być albo jeden gotowy preparat (dobre dla początkujących) albo pojedyncze składniki dodawane w odpowiednich proporcjach.
Karmię tak koty od roku i efekty są rewelacyjne :) Jeżeli chodzi o ten aspekt wspomniany na początku (kuweta), to koty robią kupę raz na dwa dni, w ilości takiej, że obie zmieściłyby się do pudełka od zapałek. I co najważniejsze - w ogóle nie czuć zapachu. Jak kot wychodzi z kuwety, to nie wiadomo, co w niej zostawił ;)
Dodam też, że dieta ta wcale nie jest taka skomplikowana, jak mogłoby się wydawać i, co również istotne, nie jest tak droga, jak można by sądzić. Wychodzi taniej niż przyzwoite karmy gotowe.
Powodzenia!

mapi_

 
Posty: 826
Od: Wto sie 07, 2012 22:17

Post » Pt sty 17, 2014 9:43 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Na początek: obowiązkowa wizyta u lekarza. Odpchlenie, odrobaczenie, a za jakis czas 2x szczepienie.
Zyczę Wam udanego wspólnego życia :)

rysiowaasia

 
Posty: 2110
Od: Nie sty 30, 2011 17:47

Post » Pt sty 17, 2014 11:33 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Weterynarza odwiedziliśmy w pierwszej kolejności, to on odradził nam whiskasa i inne tego typu karmy (szkoda, że zdążyłam kupić 1,7kg takich fast foodów - teraz na pewno nie dam tego Tygrysowi), wszędzie reklamy robią pranie mózgu [wcześniej myślałam,że whiskas jest jedną z najlepszych karm]. Już chcemy umówić się na sterylizację, przed pierwszą rują. Chcę stworzyć dobry dom dla kociaka. :D Dziękuję za link do diety BARF, w ogóle nie wiedziałam że coś takiego istnieje, dopiero teraz dowiaduję się tyle o kotach. Na razie kotu się chyba podoba, nam zresztą też. :)

+parę pytań, które mi się jeszcze przypomniały:
Czy kota trzeba czesać, czy jakoś pielęgnować jego sierść?
Czy kota się myję?
Czy witaminy i różne suplementy wybiera się samemu, czy weterynarz?
Czy storczyki są trujące dla kotów?
Kiedy kot miauczy? (chodzi mi czy w przypadku zagrożenia/bycia zdenerwowanym/bycia wesołym)
Czy trzeba jakoś wychowywać kota?
Czy pokarm trzeba dawać o stałych porach, czy dosypywać, wtedy gdy miska jest pusta?

Na razie wypuszczam kota 2 razy dziennie na 5 minut, ale widzę że on siedzi pod krzakiem i tylko czeka aż znowu otworzę drzwi, zrezygnować w ogóle z wypuszczania kotki?

RedGuitar

 
Posty: 11
Od: Czw sty 16, 2014 22:05

Post » Pt sty 17, 2014 13:28 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Postaram się odpowiedzieć krótko, ale treściwie ;)

Czy kota trzeba czesać, czy jakoś pielęgnować jego sierść?


Dobrze jest przynajmniej od czasu do czasu poczesać kota, by usunąć martwe włosy.
Dzięki temu kot będzie mniej włosów połykał, a i w mieszkaniu będzie czyściej.
Są do tego specjalne szczotki, rękawice, furminatory - trzeba poszukać, poczytać i coś wybrać.
Czy kota się myję?


Tylko w sytuacji, gdy bardzo się czymś ubrudzi albo gdy ubrudzi się czymś, czego sam nie powinien zlizywać (np. detergenty).

Czy witaminy i różne suplementy wybiera się samemu, czy weterynarz?


Prawidłowo żywiony kot nie potrzebuje specjalnie żadnych dodatkowych środków.
Jeśli poczytasz trochę o diecie BARF, to dowiesz się jakich składników kot potrzebuje i gdzie są one zawarte.
Zdecydowaną większość potrzebnych składników można mu dostarczyć w produktach naturalnych.

Czy storczyki są trujące dla kotów?


Niektóre na pewno tak.

Kiedy kot miauczy? (chodzi mi czy w przypadku zagrożenia/bycia zdenerwowanym/bycia wesołym)


To już zależy od kota. Są takie, które miauczą bez okazji, dużo i często, a są i takie, które można określić mianem "milczków", bo praktycznie nigdy nie wydają z siebie głosu.

Czy trzeba jakoś wychowywać kota?


Zdecydowanie tak. Nie chodzi tutaj jednak o tresowanie kota i uczenie go jakichś sztuczek (choć są i takie koty, które potrafią się nauczyć i lubią to).
Kot powinien jednak wiedzieć, co w domu wolno mu robić, a czego nie. Im szybciej się tego nauczy, tym lepiej dla wszystkich (np. nie powinien kręcić się w okolicach kuchenki, niektórzy w ogóle nie akceptują kota w kuchni albo w sypialni albo w łazience, itp.)

Czy pokarm trzeba dawać o stałych porach, czy dosypywać, wtedy gdy miska jest pusta?


Kocięta (przynajmniej do kastracji) powinny jeść bez ograniczeń, więc suchy pokarm można mu dosypywać. Mokre jedzenie (surowe mięso) z oczywistych powodów nie powinno długo stać.

zrezygnować w ogóle z wypuszczania kotki?


Zdecydowanie tak. To młody kociak i na pewno przystosuje się do życia wyłącznie w domu.

mapi_

 
Posty: 826
Od: Wto sie 07, 2012 22:17

Post » Pt sty 17, 2014 13:58 Re: 1000 pytań dotyczących kota

mapi_ pisze:Postaram się odpowiedzieć krótko, ale treściwie ;)

Czy kota trzeba czesać, czy jakoś pielęgnować jego sierść?


Dobrze jest przynajmniej od czasu do czasu poczesać kota, by usunąć martwe włosy.
Dzięki temu kot będzie mniej włosów połykał, a i w mieszkaniu będzie czyściej.
Są do tego specjalne szczotki, rękawice, furminatory - trzeba poszukać, poczytać i coś wybrać.
Czy kota się myję?


Tylko w sytuacji, gdy bardzo się czymś ubrudzi albo gdy ubrudzi się czymś, czego sam nie powinien zlizywać (np. detergenty).

Czy witaminy i różne suplementy wybiera się samemu, czy weterynarz?


Prawidłowo żywiony kot nie potrzebuje specjalnie żadnych dodatkowych środków.
Jeśli poczytasz trochę o diecie BARF, to dowiesz się jakich składników kot potrzebuje i gdzie są one zawarte.
Zdecydowaną większość potrzebnych składników można mu dostarczyć w produktach naturalnych.

Czy storczyki są trujące dla kotów?


Niektóre na pewno tak.

Kiedy kot miauczy? (chodzi mi czy w przypadku zagrożenia/bycia zdenerwowanym/bycia wesołym)


To już zależy od kota. Są takie, które miauczą bez okazji, dużo i często, a są i takie, które można określić mianem "milczków", bo praktycznie nigdy nie wydają z siebie głosu.

Czy trzeba jakoś wychowywać kota?


Zdecydowanie tak. Nie chodzi tutaj jednak o tresowanie kota i uczenie go jakichś sztuczek (choć są i takie koty, które potrafią się nauczyć i lubią to).
Kot powinien jednak wiedzieć, co w domu wolno mu robić, a czego nie. Im szybciej się tego nauczy, tym lepiej dla wszystkich (np. nie powinien kręcić się w okolicach kuchenki, niektórzy w ogóle nie akceptują kota w kuchni albo w sypialni albo w łazience, itp.)

Czy pokarm trzeba dawać o stałych porach, czy dosypywać, wtedy gdy miska jest pusta?


Kocięta (przynajmniej do kastracji) powinny jeść bez ograniczeń, więc suchy pokarm można mu dosypywać. Mokre jedzenie (surowe mięso) z oczywistych powodów nie powinno długo stać.

zrezygnować w ogóle z wypuszczania kotki?


Zdecydowanie tak. To młody kociak i na pewno przystosuje się do życia wyłącznie w domu.


:ok: :1luvu: Zgadzam sie w 100%
Ronda 25.04.2014[*]
Cindy 21.08.2018[*]
Kota nie powinno sie kupowac, bo kot to przyjaciel.
Przyjaciol sie nie kupuje.
Bleise Pascal




Obrazek.

_________________
Obrazek.

Cindy

Avatar użytkownika
 
Posty: 4796
Od: Śro lut 11, 2009 13:23
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt sty 17, 2014 15:45 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Dziękuję, dziękuję za odpowiedzi :)


A gdzie kupujecie jedzenie itp.? - w sklepie stacjonarnym zoologicznym czy internetowym?, jeżeli internetowym to podajcie link,

Zastanawiam się nad zakupami internetowymi, przeraża mnie tylko ile może wynieść przesyłka - jeżeli znacie cenę przesyłek prosiłabym o podanie :D

Edit: Czytałam w którymś wątku o 'światełku laserowym' (nie wiem jak to nazwać) produkowanym przez firmę whiskas - można to jeszcze kupić?

RedGuitar

 
Posty: 11
Od: Czw sty 16, 2014 22:05

Post » Pt sty 17, 2014 15:56 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Sklepy internetowe są różne - trzeba szukać i porównywać. Z reguły w necie jest taniej, niż w sklepie stacjonarnym.
Niezły jest zooplus.pl, od 99 zł dostawa jest darmowa.

Nie wiem, jakie konkretnie światełko laserowe rozprowadzał whiskas, ale do zabawy nadaje się każdy "laserek", np. taki klasyczny wskaźnik laserowy.
Trzeba jednak uważać na kocie oczy (i oczy wszystkich innych stworzeń). Ja osobiście nie lubię tej formy zabawy. Jest ona mało naturalna (kot nigdy nie może złapać tego, co goni). Uważam, że dużo lepsze są różne wędki czy piórka na patyku.

mapi_

 
Posty: 826
Od: Wto sie 07, 2012 22:17

Post » Pt sty 17, 2014 16:02 Re: 1000 pytań dotyczących kota

RedGuitar pisze:Dziękuję, dziękuję za odpowiedzi :)


A gdzie kupujecie jedzenie itp.? - w sklepie stacjonarnym zoologicznym czy internetowym?, jeżeli internetowym to podajcie link,

Zastanawiam się nad zakupami internetowymi, przeraża mnie tylko ile może wynieść przesyłka - jeżeli znacie cenę przesyłek prosiłabym o podanie :D

Edit: Czytałam w którymś wątku o 'światełku laserowym' (nie wiem jak to nazwać) produkowanym przez firmę whiskas - można to jeszcze kupić?



Zwykłe laserki takie za 8 zł z bazarku się dobrze sprawdzają, moja kicia taki ma i bardzo lubi.
Jeśli chodzi o jedzenie to tak jak poprzedniczka polecam dietę BARF - surowe mięsko z suplementami (możesz kupić podstawowe - Felini Complete w sklepie zooplus.pl lub suplementy naturalne, takie jak mączka ze skorupek jaj - o tym poczytaj na forum http://www.barfnyswiat.org/viewforum.ph ... 450472177e ).
Moja kotka od początku roku jest na BARFie i do tej pory zrobiła 3 (słownie trzy) kupki. Wszystkie malutkie, bezzapachowe, nie kleją się do żwirku ani do łopatki, "gładko" wychodzą. Wcześniej dawałam jej suchy Applaws i mokrą Animondę Carny, to w kuwecie były bomby biologiczne, często rzadkie i wymagające mycia tyłka.

Także zastanów się nad żywieniem tego typu, maleństwo będzie rosnąć duże i silne, a koszt to początkowo duży (zakup Felini Complete i tauryny - oba po ok. 50 zł, 100 gram, ale Felini starcza na jakieś 5 miesięcy albo dłużej, a tauryna... łooooo, na kilka lat :) ) Ilość dziennej porcji zależy od wagi kota, moja Perełka to 2,5 kg a dostaje dziennie 85 gram mieszanki. Koszt samego mięsa, na cały miesiąc, to w moim przypadku 39 zł + 2 żółtka + suplementy, czyli trochę więcej niż złotówka dziennie.

Polecam jeszcze raz lekturę tu: http://www.barfnyswiat.org/viewforum.ph ... 450472177e bo naprawdę wiele się można dowiedzieć, jakbyś coś nie wiedziała to pisz, postaram się pomóc :)

Spilett

Avatar użytkownika
 
Posty: 14588
Od: Śro wrz 25, 2013 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt sty 17, 2014 22:35 Re: 1000 pytań dotyczących kota

na razie spróbuję BARF parę razy w tygodniu :)

a jakie mięso polecacie?

RedGuitar

 
Posty: 11
Od: Czw sty 16, 2014 22:05

Post » Pt sty 17, 2014 22:44 Re: 1000 pytań dotyczących kota

Cena przesyłki podana jest na stronie sklepu. Zwykle od jakiejś konkretnej wydanej kwoty (najczęściej 99 zł) przesyłka jest gratis.
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10927
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 277 gości