Zapalenie spojówki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon paź 28, 2013 18:28 Zapalenie spojówki

Witam wszystkich. Na samym początku napiszę, że Helga jest moim pierwszym kotem i trochę panikuję. Dzisiaj byłam z moją małą u weta na pierwszym szczepieniu (kotka ma około 8 tygodni). Przy okazji poprosiłam o zbadanie oczka, bo troszkę je mruży. Wet orzekł, że zapalenie spojówki i dał nam maść atecortin. Docelowo oko ma być smarowane 3 razy dziennie. Pierwsze smarowanie było już u weta (ok. 9 rano), kolejne robiłam sama o 15. Do rzeczy. Martwię się, bo kotka nie dość, że mocno mruży oko (dużo mocniej niż wcześniej), to jeszcze ma je lekko zaczerwienione. Przeczytałam ulotkę i jest informacja o możliwości podrażnienia, ale i tak się denerwuje. Czy to normalne? Proszę o rady, bo moje doświadczenie opieki na nad kotem wynosi całe 15 dni... Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Pon paź 28, 2013 18:38 przez NITKA/KARINKA, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniosłam na właściwe podforum

Felvarin

 
Posty: 3
Od: Pon paź 28, 2013 18:19

Post » Pon paź 28, 2013 19:25 Re: Zapalenie spojówki

To może być początek kociego kataru. Bądź czujna.
I nie przemywaj przypadkiem oka rumiankiem, ani herbatą.

Drugie oczko dobre?
Kotek nie kicha?

MaybeXX

Avatar użytkownika
 
Posty: 9628
Od: Pon sie 13, 2007 17:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post » Wto paź 29, 2013 13:24 Re: Zapalenie spojówki

Drugie oczko w porządku, kicha średnio dwa razy dziennie, ale to chyba normalne?

Felvarin

 
Posty: 3
Od: Pon paź 28, 2013 18:19

Post » Wto paź 29, 2013 21:03 Re: Zapalenie spojówki

Po pierwsze, nie powinno się szczepić kota, który nie jest całkowicie zdrowy. To może być tylko infekcja oka, ale też początek poważnej choroby wirusowej, kociego kataru.
Po drugie, atecortinu nie podaje się w infekcjach wirusowych, bo antybiotyki w nim zawarte na wirusy nie działają, a steryd zmniejsza stan zapalny, czyli osłabia reakcję obronną organizmu na infekcję.
Kup w aptece płyn fizjologiczny, 0,9% NaCl, w ampułkach lub w butelce do kroplówki oraz preparat jodowy, betadynę. Betadyna działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Przemywaj oko bardzo rozcieńczonym roztworem, 4-5 kropli betadyny na 5 ml płynu. Zakraplaj do obydwu oczek, kilka razy dziennie. Atecortin 10-15 minut po betadynie. Gdyby dołączyły się inne objawy choroby, idź z kotem do weta, ale raczej nie do tego, u którego byłaś ...

jul-kot

 
Posty: 1063
Od: Wto sty 27, 2004 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro paź 30, 2013 16:25 Re: Zapalenie spojówki

Dziękuję za odpowiedź, tak też zrobię, bo nie podoba mi się to oko. Do weterynarza na pewno wybiorę się innego, bo ten nawet nie raczył zbadać kotki przed zastrzykiem.

Felvarin

 
Posty: 3
Od: Pon paź 28, 2013 18:19




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ryniek i 464 gości