Oparzenie chemiczne!!!!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw wrz 05, 2013 12:22 Oparzenie chemiczne!!!!

Stała się straszna rzecz, mała koteczka najprawdopodobniej uległa poparzeniu chemicznemu, tak podejrzewam, był to chyba plyn do czyszczenia piekarników. Czy ktoś ma wiadomości jak postepować, jak leczyć, aby było to jaknajlepsze? :(
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw wrz 05, 2013 12:37 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Tu chyba trzeba jak najszybciej do weta.
Może ten link się przyda:
http://www.a-magnat.pl/karty/SPECIALCHEMpiekarniki.pdf
Jest tam opisana pierwsza pomoc w przypadku ludzi.
Z tym, że nie wiadomo, czy kicia poparzyła się preparatem o podobnym składzie i działaniu.
Zobacz, czy na butelce ze środkiem do czyszczenia nie piszą co robić w przypadku poparzeń.
Obrazek
Obrazek Czesio 6.04.2015 [*]

Mulesia

Avatar użytkownika
 
Posty: 6440
Od: Czw cze 03, 2010 9:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Post » Czw wrz 05, 2013 12:45 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

U weta byłysmy, tylko co oprócz antyb., leków p/bolowych?
Jeszcze smarujemy balsamem Szostakowskiego, mimo, że jak dla mnie to sie taka skorupa zrobiła :cry:
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw wrz 05, 2013 12:58 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Teraz to tylko pielęgnacja, chronienie przed nadkażeniami (opatrunki - ale przewiewne!, kołnierz - żeby kocina nie rozlizywała, nie drapała - nie wiem gdzie jest to oparzenie i jaką ma powierzchnię) bo to teraz najważniejsze, gdyby dochodziło do martwicy trzeba sukcesywnie martwą tkankę usuwać - chyba że sama będzie ładnie się oddzielać. Nie ma co o nią walczyć wszelkimi sposobami, gdy widać że obumiera - poszła won. Czasem lepiej tuż po wypadku operacyjnie usunąć to co widać że mocno ucierpiało, zostawić odsłoniętą, ale zdrową tkankę - niech się zabliźnia. No ale to wszystko zalezy od okoliczności. Piszę tak ogólnie.
Zrobić badania krwi - kocia skóra jest jak skóra niemowlaka, chłonie jak gąbka wszelką chemię i może to doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby..

Jeśli rany się sączą - konieczna jest karma wybitnie wysokobiałkowa.
Jeśli ich ułożenie pozwala - można zastosować opatrunki hydrożelowe, chronią, nawilżają, usuwają wysięk - bardzo pomagają przy takich ślimaczących się, rozległych ranach.

Jeśli kociak bardzo cierpi a leki przeciwbólowe nie znoszą w zadowalającym stopniu bólu - bo czasem maluchy powinny leżeć i kwiczeć z bólu, a te szaleją i się bawią - warto zastanowić się nad podawaniem mu przez jakiś czas leków uspokajających, nasennych żeby jak najwięcej spał, najmniej się ruszał.

Nie wiem jak te uszkodzenia wyglądają, trudno mi przez to coś bardziej konkretnego doradzić.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw wrz 05, 2013 13:04 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Dziekuję.
Oparzony jest brzuszek i łapki tylne :(
Nie wiedziałm co to jest, sądziałm, że może od kuchenki, od palnika i nie ruszałam. Ale jak wyszło, że może to ten płyn to kociaka dałam pod kran, żeby spłukac ile sie da, ale to było juz późno, bo na drugi dzień :(
Kocinka dostała tylko jeden zastrzyk p/bólowy, ma apetyt, bawi się, ale boje sie jak dalej to będzie...bardzo sie boję.
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw wrz 05, 2013 13:32 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Jeśli kocina miała swobodną możliwość wylizywania się przez cały dzień - to raczej na pewno nie jest poparzenie płynem do piekarników, bo ten jst silnie drażniący na śluzówkę - kotka miałaby o wiele większy problem z poparzonym układem pokarmowym niż skórą.
Kąpiel na drugi dzień hmmm.... mijała się z celem.
Tak przyszłościowo - nawet przy poparzeniu termicznym - chłodząca kąpiel (natychmiastowa) bardzo ogranicza zakres uszkodzeń.

Jeśli kotka się bawi, ma apetyt, nie widać po niej oznak bólu - to dobrze że nie dostaje więcej leków przeciwbólowych - nie są obojętne dla zdrowia.
Powinna brać antybiotyk.
Masz gdzieś w okolicy chirurga?
Niechby może on rzucił okiem na ile to poważne.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw wrz 05, 2013 13:47 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Nie wiedziałm co robić, nie wiedziałm co to w ogole jest. I zastanawiam się że w pysiu nic nie ma, może jednak nie lizała tego?
Kocinke widział dr Molenda, jest w polecanych wetach, ale jesli trzeba to załatwie jakoś oględziny na UP u dr Bieżyńskiego.
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon wrz 09, 2013 6:58 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Kocina ma apetyt, szaleje jak pijany zając, a martwa skóra odchodzi, i wygląda to okropnie, ale jak to będzie dalej? cały czas polewam balsamem Szostakowskiego. wszystko sie do niej przylepia, ale jak balsam ma pomóc to trudno...
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto wrz 10, 2013 9:17 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Wczoraj byłam pokazać małą wetowi- jest dobrze, ponoć, no zobaczymy jak będzie dalej. Matko, jak mi jej żal :(
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro wrz 11, 2013 8:14 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

:ok:

ewado

 
Posty: 925
Od: Czw paź 14, 2010 15:14
Lokalizacja: Wroclaw

Post » Pon wrz 16, 2013 17:09 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

jak sie czuje kitka?

ewado

 
Posty: 925
Od: Czw paź 14, 2010 15:14
Lokalizacja: Wroclaw

Post » Pon wrz 16, 2013 17:45 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Dobry na gojenie takiej rany jest też Chitopan w żelu, do kupienia u weta lub w necie.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14684
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto wrz 17, 2013 12:37 Re: Oparzenie chemiczne!!!!

Pomalutku zaczyna się goić, tzn. w różnych miejscach w różnym stopniu.
Cały czas smarujemy balsamem Szostakowskiego, skończyłyśmy z antyb., bo tak długo brała. Dobrze, że koteczka jest pogodna.
Już czytam o Chitopanie.
ObrazekObrazek

martka

 
Posty: 6250
Od: Śro gru 28, 2005 23:11
Lokalizacja: Wrocław




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 445 gości