Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sie 08, 2013 21:24 Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Witajcie,

mam pewne, wydaje mi się, że uzasadnione, obawy. Temperatury teraz sięgają nieznośnych 38 stopni, a moja Luna, zamiast pić więcej, nie pije prawie wcale :( normalnie jej dieta wygląda tak, ze podstawą jest suche, plus raz dziennie, rano, około 90g mokrego. Teraz starałam się zwiększyć ilość przyjmowanych przez nią płynów, czyli mokrego jedzenia też, bo wody z miseczki nie ubywa W OGÓLE. Tyle, co wyparuje. Od kilku dni nie widziałam jej ani razu przy misce z wodą. Mamy też psa, wiec możliwe, że od niego coś popija, ale ciężko mi powiedzieć, ile. Nawet z kranu nie chce tknąć, dzisiaj rano chwilkę pochlipała i na tym się skończyło. Dodam, że w misce wodę zmieniam teraz 3 razy dziennie, żeby była cały czas świeża.

Łapię się już wszystkiego - dałam jej dzisiaj mięsko z uda kurczaka, z odrobinką ryżu (bo lubi), witaminami i podlałam to wodą. Nie tknęła, pies zjadł. No to dolałam wody do jej mokrej karmy - z wodą już jest be. Zaznaczam, że nie robię z tego zupy, daję łyżkę lub dwie. Próbowałam z mlekiem (Luna świetnie je toleruje, traktuję to jako przysmak raz na jakiś czas, nigdy nie miała żadnych problemów po nim) - nie ruszyła. Stawiam ją na umywalce, puszczam wodę, zachęcam ją, wsadzam pod kran palce, zero reakcji. Patrzy na mnie jak na przygłupa i zeskakuje. Lubi czasem podpijać wodę z prysznica - no to dawaj kota pod prysznic, może się napije. Nie, nie napiła się.

Przymierzam się do zakupu fontanny, bo nigdy nie piła zbyt dużo, ale to, co się teraz dzieje, to przegięcie. Ale kupować będę przez internet, wiec nawet na nią trzeba będzie przynajmniej kilka dni poczekać. Czemu gorąc tak działa na kotkę? Zanim zaczęła się fala upałów, kilka razy dziennie podchodziła do miski sobie pochliptać. Dlaczego teraz nie pije? A może ja po prostu nie widzę, że pije, może podpija od psa - jak w takim razie to sprawdzić? Są jakieś objawy u odwodnionego kota? Siusia normalnie, może o jedno siku mniej dziennie, mniej więcej. Macie jakieś pomysły, jak ją jeszcze zachęcić do picia?

I czy mleko dla kotów (teraz mówię o tym specjalnie dla kotów, z obniżoną zawartością laktozy) może go nawodnić? Rozcieńczonego nie lubi, ale normalnie jak najbardziej, więc myślałam, że mogę jutro kupić. Jeśli to coś pomoże... W ostateczności mogę ją dopajać strzykawką, ale to chyba niezbyt przyjemne dla kota...
Obrazek Obrazek
Obrazek

Bellemere

 
Posty: 5079
Od: Nie lip 21, 2013 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec/Gliwice

Post » Czw sie 08, 2013 21:28 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Nie wiem czym to spowodowane , ale ..mój kot też prawie nie pije więc nie Jesteś odosobniona :?
]ObrazekObrazekObrazek

wanilia03

 
Posty: 665
Od: Pt lut 03, 2012 21:00

Post » Czw sie 08, 2013 21:31 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Już się naprawdę denerwuję, tyle się czyta o problemach z kocimi nerkami, a wiadomo, że im więcej piją, tym mniejsze ryzyko. Nie wiem jak ją nakłonić do picia :(
Obrazek Obrazek
Obrazek

Bellemere

 
Posty: 5079
Od: Nie lip 21, 2013 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec/Gliwice

Post » Czw sie 08, 2013 22:15 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Spróbuj przestawić kotkę na wyłącznie mokre jedzenie - najlepiej na BARF.
Moje kotki jedzą po ok. 80 gramów dziennie i do tego dolewam im jeszcze po ok. 60 ml wody. Wychodzi pyszna zupka ;)

A doraźnie - popróbuj z różnymi płynami; np. wywar od gotowania mięsa (bez przypraw).
Niektóre koty lubią też lizać galaretki - w necie można znaleźć przepis na galaretkę dla kota ;)

mapi_

 
Posty: 826
Od: Wto sie 07, 2012 22:17

Post » Pt sie 09, 2013 6:08 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Dziękuję mapi_, ale BARF nie jest dla mnie, trzeba to robić z głową, żeby nie zaszkodzić - odpowiednie proporcje, dobór składników, pewne źródło mięsa, suplementacja itp. Poczytuję o tym na razie, czasem daję jej posiłek inspirowany BARF'em, zależy co mam w domu albo co mogę kupić - jak kurze udo z kilkoma serduszkami, odrobiną tłuszczu i wkruszoną tabletką z witaminami, polane odrobiną wody. Ale żeby żywić tylko BARF'em, czy nawet jako podstawą, to na razie dla mnie za dużo.

Wywaru nie chciała, akurat wczoraj robiłam zupę, więc spróbowałam jej dać trochę. Ale była na kurczaku, wiec może za chuda? Za mało aromatyczna? :D

Galaretka świetny pomysł - nie zje mokrej karmy, jeśli nie ma w niej chociaż odrobiny galaretki. Wypróbujemy :) dzisiaj w nocy słyszałam że się trochę napiła, ale z misek nie ubyło zauważalnie ani wody, ani mleka. Spróbuję jeszcze kupić to kocie mleko.
Obrazek Obrazek
Obrazek

Bellemere

 
Posty: 5079
Od: Nie lip 21, 2013 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec/Gliwice

Post » Pt sie 09, 2013 6:13 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Jeśli kotka nie ma żadnych problemów po mleku dla kotów (bo bywają też koty na mleko uczulone) to spokojnie możesz ją nim dopajać - byleby bez przesady.

Dodatkowo porozstawiałabym w mieszkaniu kilka różnych pojemników z wodą, szeroką, dużą miskę ceramiczną lub szklaną gdzieś wysoko, jakiś szeroki kubek na parapecie etc.
Koty uwielbiają pić z nietypowych pojemników, w nietypowych miejscach.
Często piją wtedy bez porównania więcej niż gdy mają tylko jedną miskę koło misek z jedzeniem.
I co więcej - sporo kotów nie lubi świeżej wody, wolą taką odstałą.

Blue

 
Posty: 23507
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt sie 09, 2013 8:38 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Bellemere - właśnie miałam dopisać, że z miseczki mojego kota ubyło wody przez noc , nie za dużo ale jakiś centymetr, może półtorej :kotek: może przez to że upału dziś brak już , przynajmniej u nas .
]ObrazekObrazekObrazek

wanilia03

 
Posty: 665
Od: Pt lut 03, 2012 21:00

Post » Pt sie 09, 2013 9:27 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Moje koty nie piją więcej niż normalnie. Też byłam zdziwiona.
Meoniku ['] - tak bardzo kocham i tęsknię każdego dnia. Na zawsze jesteś w moim sercu, czekaj na mnie, przyjdę na pewno.

Marcelibu

Avatar użytkownika
 
Posty: 21276
Od: Nie sty 11, 2009 1:10
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów

Post » Pt sie 09, 2013 13:30 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Rozstawiałam jej kilka miseczek, ale skoro mają być nietypowe, to spróbuję :)

Na kartoniku mleka jest napisane, żeby dawać dziennie 50ml. Wypiła :) co prawda musiałam ją mocno zachęcać, co nigdy się nie zdarzało, bo uwielbia mleko. Ale po kilku próbach wypiła wszystko.

Na domiar złego, nie bardzo chce jeść. Jej ulubione mokre stoi od kilku godzin nietknięte. Zjadła tylko kilka przysmaków. Zaczynam się poważnie bać, tym bardziej, że dziwnie się kuli, kiedy chcę ją pogłaskać - może coś jej się stało? Spadła z szafy, pies jej nadepnął na ogon, nie wiem, ale jak się ktokolwiek zbliża, wygląda na przerażoną. Wymacałam ją mimo jej protestów, czy nie ma czegoś niepokojącego, ale chyba nic konkretnego jej nie boli. Poza tym zachowuje się zupełnie normalnie, skacze, łapie muchy, drapie, myje się. Muszę ją poobserować, żeby w razie czego, szybko działać...
Obrazek Obrazek
Obrazek

Bellemere

 
Posty: 5079
Od: Nie lip 21, 2013 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec/Gliwice

Post » Pt sie 09, 2013 14:11 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Ja mam taki patent na upaly :wink: namocz jakas szmatke i przetrzyj kota, zeby futerko bylo dosc mokre :D nie ma bata, bedzie musiala sie umyc i przy tym troche tej wody sie napije jak i lekko ochlodzi :wink: najlepiej wczesniej kota wyczesz, zeby jak najmniej klaczkow przy tym zjadla :wink: na moje koty zawsze dziala :)
Obrazek

jojosmb

Avatar użytkownika
 
Posty: 83
Od: Pt kwi 13, 2012 3:42
Lokalizacja: Melbourne, Australia

Post » Pt sie 09, 2013 14:18 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Korzystam z podobnego sposobu, lubi czesanie, więc czeszę ją mokrym grzebieniem :) nie dość, że zbiera więcej sierści, to jeszcze ma ją potem wilgotną, a ja dodatkowo potem moczę ręce w wodzie i ją "wygładzam". I faktycznie potem się myje, ale za wiele wody to chyba z tego nie ma. Ale dodatkowo ją chłodzi.

Plus - zjadła trochę suchego. Wymieniłam mokre na nowe, ale nadal nie rusza.
Obrazek Obrazek
Obrazek

Bellemere

 
Posty: 5079
Od: Nie lip 21, 2013 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec/Gliwice

Post » Pt sie 09, 2013 14:45 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

W sumie na logike, ludziom tez srednio chce sie jesc normalne jedzenie podczas upalow. Moze kicia lubi jogurty, ewentualnie smietanke, zeby rozpiescic ksiezniczke? :D Z tym kuleniem sie, to rzeczywiscie niepokojace, obserwuj i jak sie nic nie zmieni, to do weta :( lepiej dmuchac na zimne..
Obrazek

jojosmb

Avatar użytkownika
 
Posty: 83
Od: Pt kwi 13, 2012 3:42
Lokalizacja: Melbourne, Australia

Post » Pt sie 09, 2013 14:50 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Bellemere pisze:Witajcie,

mam pewne, wydaje mi się, że uzasadnione, obawy. Temperatury teraz sięgają nieznośnych 38 stopni, a moja Luna, zamiast pić więcej, nie pije prawie wcale :(


Mam dokladnie to samo. :?
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4417
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt sie 09, 2013 14:57 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Wiem, ja sama żyję teraz prawie na samych płynach, bo nie mogę, dlatego mnie dziwi, że wybrała suche chrupki, zamiast mokrego jedzenia. Na razie dałam jej to mleko kocie, nie chce przesadzać z nabiałem :)
Obrazek Obrazek
Obrazek

Bellemere

 
Posty: 5079
Od: Nie lip 21, 2013 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec/Gliwice

Post » Pt sie 09, 2013 15:36 Re: Kotka prawie nie pije - a taki upał :(

Koty nie mają za bardzo powodu by w upały pić więcej, nie tracą tyle płynów co ludzie z potem.
Pocą się znikomo, bardzo małą powierzchnią ciała, nie ziajają jak psy.

Jednak tak długofalowo warto coś zrobić by kot pił więcej, dla jego zdrowia.

Kolejna sprawa - brak apetytu.
Jesli pojawił się nagle (upały trwają już przecież dosyć długo), towarzyszą mu na dokładkę dodatkowe objawy (obawa przed dotykiem) - warto koteczkę pokazać lekarzowi.
Diabli wiedzą czy coś się nie dzieje - lepiej nie zwalać wszystkiego na upał.

Blue

 
Posty: 23507
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 127 gości