Stany lękowe u kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie paź 07, 2012 18:46 Stany lękowe u kotki

Mam od paru miesięcy kociczkę, którą dostałam po kuzynce. Okazało się, że gdy urodziła dziecko, kotka zaczęła się buntować i załatwiać sie np na kanapie. Wtedy mąż kuzynki zamykał ją w łazience, przez ok tydzień i chyba ją straszył. W każdym razie zlitowałam się nad kotką (miała iść do schroniska) i wzięłam ją do siebie. Niestety widocznie była to dla niej wielka trauma, gdyż z reguły ciężko się do niej zbliżyć. Można do niej podchodzić jedynie w określonych miejscach: na kanapie, w wannie i w ogrodzie, ale tylko na podjeździe. Czasami również przez okolo godzinę zachowuje się normalnie, łasi się, mruczy, wskakuje na kolana. Wtedy jest cudowna. Niesty trwa to zazwyczaj bardzo krótko.
Gdy próbuję do niej podejść-ucieka. Próbuję wielu rzeczy:daję jej smakołyki, próbuję się z nią bawić, wołam ją, głaszczę ją (gdy już pozwoli mi się do siebie zbliżyć), mowie do niej spokojnie i staram sie jej nie przerazac. Najdziwniejsze jest to ze kiedys podobno była bardzo pogodną kotką, która ciągle przychodziła do ludzi i wszystkich kochala, ale jak widac to ze "poszla w odstwkę" gdy w rodzinie pojawiło się nowe dziecko bardzo ją zmieniło.
Bardzo proszę o jakąś radę, jak ją przekonać, że u mnie nic jej nie grozi i nie ma się czego bać...
Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.

zuzozolina

 
Posty: 2
Od: Nie paź 07, 2012 18:22

Post » Nie paź 07, 2012 19:43 Re: Stany lękowe u kotki

O rany, ale historia, kicia miała szczęście. Smakołyki i wciąganie do zabawy to znane sposoby na ośmielenie wycofanego kota ale w takim przypadku mogą nie wystarczyć. Ile to już trwa? Rozważyłabym podanie RC Calm, użycie Feliwaya i/lub krople Bacha (te podaje się dopyszcznie, czy to wchodzi w rachubę?). Może też się okazać, że kotka będzie wymagała leczenia farmakologicznego. Konsultowałaś się z weterynarzem?

alix76

Avatar użytkownika
 
Posty: 23037
Od: Nie mar 22, 2009 7:37
Lokalizacja: Wa-wa

Post » Nie paź 07, 2012 19:54 Re: Stany lękowe u kotki

alix76 pisze:O rany, ale historia, kicia miała szczęście. Smakołyki i wciąganie do zabawy to znane sposoby na ośmielenie wycofanego kota ale w takim przypadku mogą nie wystarczyć. Ile to już trwa? Rozważyłabym podanie RC Calm, użycie Feliwaya i/lub krople Bacha (te podaje się dopyszcznie, czy to wchodzi w rachubę?). Może też się okazać, że kotka będzie wymagała leczenia farmakologicznego. Konsultowałaś się z weterynarzem?


To już trwa ok 6 miesięcy. RC Calm już dawałam, odrobinę pomogło. Feliway'a spróbuję, krople Bacha też (myślę,że to drugie może pomóc), dziękuje za radę.
Do weterynarza zamierzam iść, ale najpierw chcę wypróbować wszystkie "domowe" sposoby.

zuzozolina

 
Posty: 2
Od: Nie paź 07, 2012 18:22

Post » Nie paź 07, 2012 19:58 Re: Stany lękowe u kotki

Zdaje się, że RC Calm pomaga przy stosowaniu na dłuższą metę. Może warto pociągnąć i włączyć krople Bacha dodatkowo? Powodzenia i wytrwałości!
Poczekaj tez na inne porady :wink:

alix76

Avatar użytkownika
 
Posty: 23037
Od: Nie mar 22, 2009 7:37
Lokalizacja: Wa-wa

Post » Nie paź 07, 2012 20:27 Re: Stany lękowe u kotki

Rescue Bacha możesz spokojnie dodać jej do wody, nie musi być dopyszcznie. I trochę czasu potrzeba, żeby podziałało. Nawet gdy już widać poprawę, to warto jeszcze przez minimum tydzień-dwa podawać. Można też kilka kropli rozetrzeć w miejscach strategicznych w domu, np. posłanie, ulubiona kanapa itp. Powodzenia! Będzie dobrze!

elaelisheva

 
Posty: 268
Od: Nie wrz 30, 2012 14:08
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: elmas, Google [Bot], kasiek1510 i 280 gości