Biegunka u Maine Coona - pytanie do eskperta

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt wrz 28, 2012 10:18 Biegunka u Maine Coona - pytanie do eskperta

witam,

mój 8 miesięczny Maine Coon ma dziwną przypadłość. Mniej więcej miesiąc temu pojawiły się u niego jednocześnie wymioty i biegunka. Skończyło się na wizycie u weterynarza gdzie dostał antybiotyk, leki rozkurczowe i wstrzymujące wymioty. Od tej chwili wydawało się, że wszystko wróciło do normy jednak po tygodniu sytuacja się powtórzyła, znowu wizyta u weterynarza, te same leki plus lek na odrobaczenie, który podałem mu po kuracji antybiotykiem.

Kociak otrzymywał karmę Royal Canin Maine Coon Kitten oraz mokrą karmę Schesir tuńczyk z aloesem. Odstawiłem tuńczyka a alosesem zamieniając na karmę tej samej marki ale z zawartością samego tuńczyka. Obecnie sytuacja jest taka, że dwa razy robi normalną kupkę, a kolejna to niestety biegunka. Poza tym kot zachowuje się normalnie, biega, bawi się, ma apetyt, nic nie wskazuje na to żeby czuł się źle.

ma może ktoś jakiś pomysł ?

luki4ever

 
Posty: 43
Od: Czw paź 22, 2009 20:19
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt wrz 28, 2012 11:52 Re: Biegunka u Maine Coona - pytanie do eskperta

Może ma alergię pokarmową??
Jaka była kupa po odrobaczeniu?? Jakieś robaki w niej były?? Żywe?? Martwe??
Może warto dać kupę do badania??

Czy jest to kot z zarejestrowanej hodowli?? Czy hodowca został poinformowany o tym co się dzieje z kotem??
Obrazek Obrazek
Monia, Kuba, Hania i Bilon

KubaTST

 
Posty: 1430
Od: Nie paź 19, 2008 18:41
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt wrz 28, 2012 16:57 Re: Biegunka u Maine Coona - pytanie do eskperta

dzisiaj sytuacja znowu się powtórzyła.

Może ma alergię pokarmową?? Nie wiem
Jaka była kupa po odrobaczeniu?? Jakieś robaki w niej były?? Żywe?? Martwe?? Nie zauważyłem nic takiego
Może warto dać kupę do badania?? Chyba nic innego mi nie pozostaje

Czy jest to kot z zarejestrowanej hodowli?? Czy hodowca został poinformowany o tym co się dzieje z kotem?? tak / tak

Postanowiłem jeszcze odstawić Royal Canin Kitten i podawać kotu mokrą karmę oraz wodę.

Ktoś się orientuje czy tak młody kot może chorować na IBD ?

luki4ever

 
Posty: 43
Od: Czw paź 22, 2009 20:19
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt wrz 28, 2012 21:44 Re: Biegunka u Maine Coona - pytanie do eskperta

Może chorować - ja bym jednak przed myśleniem o takich diagnozach - poszukała bardziej prawdopodobnych wyjaśnień.
Pierwsze jakie mi przychodzi do głowy - czy kot nie ma możliwości się podtruwać czymś w domu, najczęściej jest to jakaś roślina doniczkowa.

Ja dwa razy miałam taką sytuację, najpierw koty (wiele, wiele lat temu - mało jeszcze wiedziałam o animozjach między kotami i niektórymi roślinami) podgryzały skrzydłokwiat i miały okresowo wymioty, biegunki, długo trwało zanim się zorientowałam o co chodzi - dzięki kawałkowi rośliny znalezionej w wymiocinach.
Wcześniej nic nie było, ta roślina chyba działała z opóźnieniem i zdążała wyjść z żołądka zanim pojawiały się wymioty.

Drugi raz był jeszcze ciekawszy (w podobnym okresie) - dostałam bukiet róż od mojego przyszłego męża i o dziwo był niezwykle trwały, kilka tygodni stał jak nowy. Dekoracją do róż były takie drobne, długie trawki.
Po kilku tygodniach wymiotów i rozwolnień u kotów, badań, leków okazało się że koty co jakiś czas podchodzą do bukietu i biorą w pysk taką trawkę, nawet jej nie odgryzają tylko trochę pociamkają.
A potem wymioty, biegunki.

Zastanów się czy czegoś takiego nie ma w Twoim domu.
A może kocurek lubi coś wylizywać?
Są koty które namiętnie wylizują np. wannę po kąpieli, z pianą. Albo powierzchnie umyte domestosem.

Zrób kocurkowi badania krwi (morfologię, rozmaz ręczny, biochemię, enzymy wątrobowe) - pozwolą ocenić ogólny stan organizmu.

Sprawdziłabym kał pod kątem pierwotniaków.

Zmieniłabym karmę na innej firmy, tylko mokrą.
Odstawiłabym wszelkie ewentualne dodatki (typu kawałki wędlin podczas robienia kanapki, mleko, witaminki etc)

Kup dobry probiotyk dla kotów i podawaj go przez kilka tygodni, niezależnie od tego czy widzisz poprawę czy nie. Na pewno nie zaszkodzi, a przy problemach tego typu jest ważnym wsparciem.

Widziałeś hodowlę z której jest kociak?
Jakie sprawiała wrażenie?
Rodzice kociaka mieli zrobione testy na FeLV i FIV?

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob wrz 29, 2012 10:51 Re: Biegunka u Maine Coona - pytanie do eskperta

witam,

nie posiadam żadnych kwiatków w mieszkaniu, nie ma możliwości aby była to kwestia podgryzania. Nie wpuszczam go do łazienki. Jedyne co mi przychodzi na myśl to żwirek, używam żwirku Catsan, który jest żwirkiem niezbrylającym się. Bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie. Kilka razy przyłapałem kociaka jak bawił się jakąś drobinką rozniesioną po mieszkaniu, raz-dwa razy próbował brać ją do pyszczka, czy to może być powodem biegunek ?

Odstawiłem suchą karmę Royal Canin i podaję tylko mokrą Schesir Tuńczyk dla kociaków. Kociak nie dostaje żadnych dodatków o których wspomniałaś.

Tak, widziałem hodowlę, rodzice byli badani:

HCM DNA test: MyBPC3 (A31P) oboje rodzice N/N
HCM DNA test: MyBPC3 (A74T) oboje rodzice N/N
HCM ECHO: 01.10.2010r. - wynik prawidłowy, 11.11.2011r. - wynik prawidłowy / normal
SMA DNA test: oboje rodzice N/N
HD - wynik prawidłowy / normal
PKD USG - 23.08.2010r. wynik prawidłowy / normal
FELV, FIV - negative

luki4ever

 
Posty: 43
Od: Czw paź 22, 2009 20:19
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kotcsg, Majestic-12 [Bot], Silverblue, Szeska i 287 gości