Przechowywanie karmy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie wrz 02, 2012 14:33 Przechowywanie karmy

Witajcie, mam krótkie pytanie. Otóż karmę dla mojego kota mam zamiar kupować w internecie, dodatkowo opakowania co najmniej po 10 kg, ponieważ wychodzi to o wiele taniej niż kupowanie co chwila małych paczek. I tu jest problem - wyliczyłam, że 10 kg suchego starczy jednemu kotu na ponad rok karmienia, w założeniu, że będzie karmiony również mokrym. Czy po takiej ilości czasu karma będzie nadal nadawała się do użytku? Kupiłam specjalny pojemnik na karmę ze szczelnym wiekiem, podobno wejdzie tam nawet 15 kg, ale boję się czy karma nie zawilgotnieje i nie wywietrzeje... Macie z tym jakieś doświadczenia?

Igmu

 
Posty: 149
Od: Nie mar 18, 2012 13:51
Lokalizacja: Olsztyn

Post » Nie wrz 02, 2012 15:09 Re: Przechowywanie karmy

Ja bym rok nie przetrzymywała karmy. Najdłużej miałam do 4-5 miesięcy (to było 10kg przy trzech kotach, karmione suchym raz dziennie, bo raz mokrym), przetrzymywałam szczelnie zamknięte, napełniane tylko raz na jakiś czas mniejsze pudełka. Koty zjadły do końca karmę, częścią obdzieliłam kota koleżanki, ale uważam, że to długo i teraz kupuję małe paczki, promocyjne wychodzą też tanio.
Czytałam, że od rozpoczęcia suchej karmy, powinno się ją zużyć przez miesiąc. Ale nawet jeśli to przesada, to jednak przesadą jest też rok czasu. Wiem, że nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale takie jest moje zdanie.
Wiele produktów spożywczych suchych ludzkich, takich, na których jest napisane, żeby spożyć w jakimś okresie od otwarcia, jeśli się raz otworzy i będzie to to leżało, szczelnie nawet zamknięte, przez rok, to po jakimś czasie niekoniecznie będzie smaczne. Przejdzie wilgocią, straci, albo zmieni zapach. Zmian, jakie zachodzą w kociej karmie, człowiek nie jest w stanie ocenić, ponieważ jej nie spożywa. Ale koty czują różnicę. Poza tym pozostają jeszcze wartości odżywcze, nie wiadomo na ile taka karma jest wartościowa po dłuższym leżakowaniu.
Lepiej poszukać kogoś, kto kupi na spółkę, na pewno ktoś się znajdzie. Ewentualnie, jeśli Twój kot jada karmę bytową, to też są w sklepach zoo. dwupaki, z czego jeden jest gratis, np. płacisz za 400 gram, a masz za tą cene 800g.
Ostatnio edytowano Nie wrz 02, 2012 16:56 przez andua, łącznie edytowano 1 raz

andua

 
Posty: 590
Od: Pt lut 11, 2011 12:49
Lokalizacja: Mój dom jest tam, gdzie mój kot.

Post » Nie wrz 02, 2012 15:12 Re: Przechowywanie karmy

Długo otwarta karma wietrzeje i już kotom nie smakuje ja na początku. Wiem z doświadczenia, a koty mam dwa i schodził szybciej niż przy jednym. Może i taniej wychodzi kupić taki wór, ale skoro przestaje smakować, to jaki w tym cel? :wink:
Lepiej kupić zapas dobrych puszek, mały worek suchej i w ten sposób karmić kota.

Wyga

 
Posty: 1451
Od: Sob lip 28, 2012 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie wrz 02, 2012 15:30 Re: Przechowywanie karmy

ja mam 3 koty i kupuje wor 10kg plus mniejsze inne - starcza na jakies pol roku
karma jest zamknieta w szczelnym pojemniku, "na co dzien" mam male pojemniczki, ktore napelniam co mniej wiecej 2 tygodnie

ale dla jednego kota zdecydowanie bym takiej ilosci nie kupila - tym bardziej, ze 1 kot to duzo mniejsze "parcie" na jedzenie, przy dwojce chocby juz jest :wink:

Beata

 
Posty: 31551
Od: Nie lis 03, 2002 18:58




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aga909, indianeczka, magnificent tree, ryniek, Zeeni i 487 gości