Tośka-przepuklina po sterylizacji,str. 13

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lut 04, 2011 14:47 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

:ok:
Obrazek Obrazek

Maria.S

 
Posty: 181
Od: Pon maja 24, 2010 10:25
Lokalizacja: W-wa Nowodwory

Post » Pt lut 04, 2011 14:53 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Sprawdź koniecznie nerki!!! Może być tak, że pod wyższony poziom mocznika z uwagi na niewydolność nerek spowodował na tyle silne podrażnienie układu pokarmowego, że zrobiły się gdzieś nadżerki lub uszkodzenia jelit i następuje podkrwawianie - stąd złe wyniki czerwonokrwinkowe.

Takie uszkodzenie w przwodzie pokarmowym może być na skutek urazu po ciale obcym - to wykaże RTG z kontrastem i USG. USG dodatkowo wskaże stan nerek, co zwylky RTG a i czasami badanie krwi nie wykaże.

Kociak powinien dostawać cały czas coś ochronnego na układ pokarmowy np. ranigast lub famidyne, bo przy powracajacych wymiotach predzej czy pozniej nastapi uszkodzenie ukladu pokarmowego i - jak wyżej.

Wymioty mogą być - jeśli to nie nerki i nie ciało obce spowodowane inną przyczyną zatruwania organizmu toksynami, dlatego moja propozycja jest taka, aby nie czekac z USG. Wiem, ze to dodatkowe koszty, ale koszty dalszego leczenia w ciemno moga byc coraz wyzsze i bardziej szkodliwe dla kota - lepiej wydac wiecej na dobra diagnoze niz wydawac w nieskonczonosc.
Ostatnio edytowano Pt lut 04, 2011 15:01 przez koconek, łącznie edytowano 1 raz

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Pt lut 04, 2011 14:58 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

koconek pisze:Sprawdź koniecznie nerki!!! Może być tak, że pod wyższony poziom mocznika z uwagi na niewydolność nerek spowodował na tyle silne podrażnienie układu pokarmowego, że zrobiły się gdzieś nadżerki lub uszkodzenia jelit i następuje podkrwawianie - stąd złe wyniki czerwonokrwinkowe.

Takie uszkodzenie w przwodzie pokarmowym może być na skutek urazu po ciale obcym - to wykaże RTG z kontrastem i USG. USG dodatkowo wskaże stan nerek, co zwylky RTG a i czasami badanie krwi nie wykaże.

Kociak powinien dostawać cały czas coś ochronnego na układ pokarmowy np. ranigast lub famidyne, bo przy powracajacych wymiotach predzej czy pozniej nastapi uszkodzenie ukladu pokarmowego i - jak wyżej.

Wymioty mogą być - jeśli to nie nerki i nie ciało obce spowodowane inną przyczyną zatruwania organizmu toksynami, dlatego moja propozycja jest taka, aby czekac z USG. Wiem, ze to dodatkowe koszty, ale koszty dalszego leczenia w ciemno moga byc coraz wyzsze i bardziej szkodliwe dla kota - lepiej wydac wiecej na dobra diagnoze niz wydawac w nieskonczonosc.


podejrzewam że miałaś na myśli że nie czekać z USG :wink:

Też myślę, że to konieczne, szczególnie że to trwa już jakiś czas..
Obrazek Obrazek

Maria.S

 
Posty: 181
Od: Pon maja 24, 2010 10:25
Lokalizacja: W-wa Nowodwory

Post » Pt lut 04, 2011 15:00 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

tak, już poprawiam, zabrakło słówka "nie", dzięki! :)

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Pt lut 04, 2011 15:04 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

a i może konsultacja z innym wetem? niekoniecznie z kotem, (żeby go nie męczyć) tylko z samymi wynikami wszystkimi, może ktoś zobaczy co zostało przeoczone?
Obrazek Obrazek

Maria.S

 
Posty: 181
Od: Pon maja 24, 2010 10:25
Lokalizacja: W-wa Nowodwory

Post » Pt lut 04, 2011 16:47 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

ja już wczoraj byłam u innego weta-w klinice w Chorzowie Batorym i dziś tam wróciłam:) Kotek miał RTG i się okazało,że...ma jelita zawalone masami kałowymi.MEGA zatwardzenie!Mam zdjęcie RTG:jelita kilkukrotnie rozszerzone,widać "kulkę"kawałek jelita znów "kulka" znów jelito.Jelito na zdjęciu miało powiedzmy średnicę 0,3 cm a kula 1,5-2 cm.Dostał narkozę,zasnął i miał...lewatywę.Miał też RTG po lewatywie i jelita są już czyste.
To by tłumaczyło,że jak miał pogorszenie to zdarzało mu sie wchodzić do kuwety i nic nie zrobić,po prostu kupka była tak wielka,że nie umiała przejść.Teraz już się wybudził ale jest jeszcze "nietomny".Jutro i pojutrze jedziemy jeszcze na antybiotyk i mamy dzienną dawkę jedzenia dzielić na jak najmniejsze porcyjki.Zamiast Ranigastu daje mu teraz ten Ulgastran no i dalej siemię lniane.Oby to był koniec problemów... :D
Obrazek

Jeszcze z Cosiowych wyników z 7 stycznia:
AMYL :835U/l
ALP: 58.2 U/l
GOT: 23,6 U/l
Cerea: 0.557 mg/dl

Wiem,że kreatynina jest OK a wiecie może czy ta reszta też-ciężko mi znaleźć jasną informacje na ten temat.
Rozpaczliwie szukam jednookiego,pręguska-Koksika...

Shishka

 
Posty: 702
Od: Nie sty 27, 2008 14:22
Lokalizacja: Chorzów

Post » Sob lut 05, 2011 17:28 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

to samo ma co kotka moich rodziców! im wetka powiedziała jeszcze, żeby dawali jej trawę (dla kotów) do skubania i laktozę z apteki
Obrazek Obrazek

Maria.S

 
Posty: 181
Od: Pon maja 24, 2010 10:25
Lokalizacja: W-wa Nowodwory

Post » Sob lut 05, 2011 20:49 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Laktozę...?Ale przeciez podobno koty nie trawią laktozy(dlatego np.mleka im się nie daje)chyba,że właśnie o to chodzi...Hmmm
Rozpaczliwie szukam jednookiego,pręguska-Koksika...

Shishka

 
Posty: 702
Od: Nie sty 27, 2008 14:22
Lokalizacja: Chorzów

Post » Sob lut 05, 2011 21:36 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Zapewne chodzi o laktulozę.

I tak - kot powinien to dostawać i to jeszcze długo.
Po takim zapchaniu jelita są mocno porozciągane, leniwe, straciły wrażliwość.
Plus - z jakiegoś powodu do tego stanu doszło - jeśli kocurek nie cierpi na nawracające zaparcia trzeba by wziąć pod uwagę istnienie okrężnicy olbrzymiej i dokładnie się zdjęciu przyjrzeć - czy objawów tej przypadłości nie widać.

Jesli kocurek po takich przygodach zacznie znowu normalnie jeść i nie będzie wspomagany - istnieje spore prawdopodobieństwo ze lada moment historia się powtórzy - a każde takie powtórzenie będzie pogarszało stan jelit.

Przez conajmniej kilka tygodni powinien dostawać karmę wyłącznie mokrą, a jako dodatek - właśnie np. laktulozę w takiej ilości by kał był lekko miększy niż u zdrowego kota.
Ten preparat poza rozluźnianiem kału ma działanie lekko poprawiające perystaltykę jelit - co się bardzo przydaje po takich bardzo silnych zaparciach.

Przez najbliższy czas trzeba też sprawdzać czy perystaltyka jelit jest prawidłowa.
Bo po pierwsze - po takich przygodach może być pogorszona mocno, a po drugie - jej ogólnie zbyt słabe nasilenie mogło być przyczyną kłopotów.

Mam kocurka który z jakiegoś powodu w młodości miał zaniki perystaltyki - za pierwszym razem, gdy nie wiedzieliśmy co się dzieje - prawie życiem to przypłacił - musiał być operowany i w ten sposób jelita miał czyszczone.
Potem byliśmy już mądrzejsi - gdy tylko widzieliśmy że coś się kroi - zaczynało się to wymiotami właśnie - stosowaliśmy kurację wstrząsową - przez dwa, trzy dni dostawał sporo parafiny, tak że czyściło go to na glanc - i jelita same ruszały. Akurat takie działanie u Bąbla się sprawdzało.
Ale to trzeba wiedzieć co się dzieje.

Bo teraz jelita Twojego kocurka są już oczyszczone - ale coś do tego stanu doprowadziło.
I warto poszukać przyczyny - żeby jej nie dać szans :)

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie lut 06, 2011 1:59 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Praprzyczyną mógł być mały bezoar, który powędrował do jelit i po "oklejeniu" treścią jelit utknął.
Warto kota odbarczać i regularanie podawać coś na odkłaczanie (np. pastę lub trawę).

No i dobrze byłoby wykluczyć istnienie wad fizjonomicznych (o kórych mówi Blue)

Shishka pisze:Potem byliśmy już mądrzejsi - gdy tylko widzieliśmy że coś się kroi - zaczynało się to wymiotami właśnie - stosowaliśmy kurację wstrząsową - przez dwa, trzy dni dostawał sporo parafiny, tak że czyściło go to na glanc - i jelita same ruszały. Akurat takie działanie u Bąbla się sprawdzało.Ale to trzeba wiedzieć co się dzieje.
A parafinę zawsze dobrze mieć pod ręką.

:ok: za brak nawrotów!
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Nie lut 06, 2011 8:48 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Ok kupimy laktulozę:)Brzuszek obmacuje i sprawdzam czy wzdęcie nie wraca-póki co miękki.Dziś ostatni antybiotyk-TŻ z Cośkiem jedzie i o wszystko wypyta.
Niestety na mokrą karmę mnie nie stać tym bardziej,że mam 2 koty których nie da rady oddzielić na czas posiłku więc oba musiały by jeść mokre-jeszcze oczywiście nie byle co :) Wet nie widzi nic przeciwko by dostawał porcyjki rozmoczone w wodzie/lnie.
Co do pasty/trawy-dostaje pastę,trawa powodowała jeszcze większe wymioty a że i tak rzygał non stop to dodatkowe rzyganka nie były pożądane:)
Rozpaczliwie szukam jednookiego,pręguska-Koksika...

Shishka

 
Posty: 702
Od: Nie sty 27, 2008 14:22
Lokalizacja: Chorzów

Post » Nie lut 06, 2011 10:39 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Zapewne chodzi o laktulozę


no właśnie! :D

a trawe taką dla kotów, można kupić w zoologicznym żeby rosła
Obrazek Obrazek

Maria.S

 
Posty: 181
Od: Pon maja 24, 2010 10:25
Lokalizacja: W-wa Nowodwory

Post » Nie lut 06, 2011 16:35 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Już po ostatnim antybiotyku,dostał tbl.na odrobaczenie które mam mu przez 3 dni podawać.Karma najlepiej Royal Gastro ale ewent.inna lekkostrawna może być.Mogę podawać Laktulozę ale powiedział,że w jego przypadku nie jest to konieczne.Trzymajcie kciuki,żeby to był koniec jego kłopotów...Oby!
Rozpaczliwie szukam jednookiego,pręguska-Koksika...

Shishka

 
Posty: 702
Od: Nie sty 27, 2008 14:22
Lokalizacja: Chorzów

Post » Wto lut 08, 2011 23:51 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

Póki co nic się nie dzieje,brzusio miękki,wymiotów nie ma.Co do kupki-ciężko mi stwierdzić bo mamy tylko jedną kuwetę i nie wiem która Siszy a która Cośkowa,ale wszystkie wyglądają OK:)
Rozpaczliwie szukam jednookiego,pręguska-Koksika...

Shishka

 
Posty: 702
Od: Nie sty 27, 2008 14:22
Lokalizacja: Chorzów

Post » Wto lut 08, 2011 23:56 Re: Wymioty-proszę o radę POGORSZENIE:(

oby tak dalej :ok:

Olat

Avatar użytkownika
 
Posty: 39239
Od: Sob mar 30, 2002 21:41
Lokalizacja: Myslowice

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: emilab., Yahoo [Bot] i 162 gości