Chora kotka nie chce jeść

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto maja 02, 2023 18:39 Chora kotka nie chce jeść

Witajcie, jak już pisałem w kilku wątkach przez ostatnie chyba 2 czy 3 lata, mam 20-letnią kotkę z wieloma chorobami (niewydolność trzustki, zapalenie jelit, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy). Teraz pojawił się nowy problem - przestała jeść, wpadła w coś, co chyba można nazwać anoreksją. Od kilku miesięcy jadła coraz mniej, ale na apetyt stosowałem Maritaz, który pomagał. Zaczynałem od jednej dawki na tydzień, później musiałem zwiększać częstotliwość, a teraz, czyli od ponad tygodnia, stosuję Maritaz codziennie, a on już nie działa :(

28 kwietnia byłem z kotką u weta. Waga spadła z 4,1 do 3,7 kg. Dostała serię leków oraz kroplówkę dożylną ,a także aminokwasy. Z pobranej krwi zrobiono podstawowe badania (morfologia), które nie wykazały niczego poważnego (podwyższony jest nieco mocznik, ale jak na nerkowca to nie jest źle). Wet nie wysłał krwi do laboratorium, bo... rozpoczynał długi weekend majowy, podobnie jak inni weterynarze w okolicy... Nie mam więc badania enzymów trzustkowych. Do 4 maja nie mam co liczyć na lekarzy.

Z tym niejedzeniem jest tak, że co godzinę podaję coś kotce i zachęcam ją do jedzenia - otwieram kolejne saszetki i puszki, gotuję kurczaka, piekę rybę w folii, gotuję jajko na miękko, kroję drobno wędlinę i... nic. Wszystko ląduje w koszu. Czasami, raz lub dwa razy na dobę kotka coś zjada np. nieco suchej karmy albo rozmrożoną wątróbkę. Teraz mamy godz. 19:30 a ostatni posiłek zjadła 12 godzin temu (mała porcja wątróbki) i dostała po nim biegunki. Dziwne w tym wszystkim jest to, że kotka zachowuje się jakby nic się złego nie działo - trochę drzemie, trochę chodzi po domu, czasami gramoli się na kolana, a gdy zbliżam się z jedzeniem, ucieka. Mam na myśli to, że nie jest bardzo osłabiona lub osowiała. Tak, jakby przyzwyczaiła się, że "nie musi" jeść.

Co zrobić, aby coś zjadła i to bez czekania i zmartwień?

AMJun

 
Posty: 56
Od: Sob gru 12, 2020 1:27

Post » Wto maja 02, 2023 19:14 Re: Chora kotka nie chce jeść

A kiedy ostatnio było USG brzucha i jak wypadło? Czy na próbę dostała leki przeciwbólowe?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto maja 02, 2023 21:17 Re: Chora kotka nie chce jeść

Też mam dwudziestoletnią kotkę i też z problemami, które są po prostu relatywne do wieku. I bywa, że nie chce jeść. Ze względu na trzustkę zasadniczo wyłącznie suche RCSensitivitycontrol, po czymkolwiek innym bóle brzusia i wymioty. Śpi i śpi, chrupie nocą kilka razy. Jakieś dwa tygodnie temu miała kryzys, już tylko spała, myślałam, że się żegnamy... :( I powolutku wszystko przeszło, wróciła do normalnego, jak na nią, funkcjonowania.
To są bardzo, bardzo stareńkie kotki. Według mnie, wyłącznie według mnie, one potrzebują przede wszystkim spokoju. Oczywiście, jeżeli dzieje się coś bardzo niepokojącego, pędzę na sygnale do weta. Coś nagłego, zagrażającego życiu. Profilaktykę i zaspakajanie ciekawości różnymi badaniami odpuściłam.
Gabinet to stres i możliwość złapania chorób. Usg brzusia - można, ale po co? Mojej staruszki nie będę operować przecież...miała dwukrotnie kilka lat temu i zawsze opis taki sam:IBD/chłoniak? Nie ma ani jednego, ani drugiego, już by nie żyła...
To bardzo przykre, ale nie ma lekarstwa na starość :( . Zarówno Twoja koteczka jak i moja mają , przekładając na ludzki wiek, sto, albo ponad sto lat. Stareńki człowiek też coraz mniej je, do tego utrata masy mięśniowej powoduje spadek wagi...Ja myślę, że one chcą mieć po prostu spokój i zero stresu.
Ale podkreślam, to wyłącznie moje zdanie.
Głaski dla Seniorki i jeszcze dużo pięknych chwil razem!
Obrazek

czitka

Avatar użytkownika
 
Posty: 17941
Od: Sob lut 12, 2005 10:03
Lokalizacja: wrocław

Post » Wto maja 02, 2023 23:02 Re: Chora kotka nie chce jeść

Yocia pisze:A kiedy ostatnio było USG brzucha i jak wypadło? Czy na próbę dostała leki przeciwbólowe?


Ostatnie usg było na jesieni 2022. Widać było stany zapalne trzustki i jelit, ale nie było guzów. W styczniu 2023 r. było jeszcze usg nerek.

Dawałem kotce Bunondol na bóle brzucha przez dwa lata. Przepisał mi bo kiedyś pewien wet. Teraz lek mi się skończył i nie mogę załatwić recepty na nowy - dwie lekarki, u których leczę kocurkę, unikają tematu. Może nie mają uprawnień do wystawania recept na leki narkotyczne albo boją się posądzenia o nielegalny handel... Gdyby ktoś miał chociaż kilka tabletek na sprzedaż, chętnie kupię.

Na tydzień przed utratą apetytu kotka dostała zastrzyk z Solensi na bóle stawów. Może on zaszkodził?

AMJun

 
Posty: 56
Od: Sob gru 12, 2020 1:27

Post » Śro maja 03, 2023 8:42 Re: Chora kotka nie chce jeść

Myślę że spytałabym się wprost wetki dlaczego nie chce dać opioidu i gdyby nie wynikał on z jakichś medycznych przeciwwskazań to poszłabym do innego weta.
Bo to jest rzecz którą kotka powinna obecnie dostawać - choćby testowo, czy nie poprawi sytuacji, bo jeśli tak się stanie to będzie oznaczało że kotka nie je z powodu bólu i cierpi.
W pełni zgadzam się z tym co napisała czitka, jej stareńka koteczka jest najpiękniej zaopiekowaną kocią seniorką jaką znam :) - ale podstawa to by kot nie cierpiał. W przypadku Twojej kotki brak apetytu może wynikać z bólu.
Na co konkretnie ona dostawała dwa lata opioid? Ból brzucha? Z jakiego powodu?
Ostatnio edytowano Śro maja 03, 2023 12:06 przez Blue, łącznie edytowano 1 raz

Blue

 
Posty: 23533
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro maja 03, 2023 10:36 Re: Chora kotka nie chce jeść

Pozdrawiam kotkę i życzę zdrowia.
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3723
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Śro maja 03, 2023 11:51 Re: Chora kotka nie chce jeść

AMJun pisze:
Yocia pisze:A kiedy ostatnio było USG brzucha i jak wypadło? Czy na próbę dostała leki przeciwbólowe?


Ostatnie usg było na jesieni 2022. Widać było stany zapalne trzustki i jelit, ale nie było guzów. W styczniu 2023 r. było jeszcze usg nerek.

Dawałem kotce Bunondol na bóle brzucha przez dwa lata. Przepisał mi bo kiedyś pewien wet. Teraz lek mi się skończył i nie mogę załatwić recepty na nowy - dwie lekarki, u których leczę kocurkę, unikają tematu. Może nie mają uprawnień do wystawania recept na leki narkotyczne albo boją się posądzenia o nielegalny handel... Gdyby ktoś miał chociaż kilka tabletek na sprzedaż, chętnie kupię.

Na tydzień przed utratą apetytu kotka dostała zastrzyk z Solensi na bóle stawów. Może on zaszkodził?


Stan zapalny trzustki bywa niesłychanie bolesny a nasila się po zjedzeniu. Skoro leki przeciwbólowe się skończyły to zorganizuj kolejne i podaj kici bo możliwe, że się męczy.

Jeśli chodzi o zorganizowanie to musisz po prostu udać się do veta, który zna jej hitorię lub pokazać , że miała lek przepisany na dwa lata co powinno wynikać z poprzednich dokumentacji i wypisów wizyt... i zwyczajnie poinformować: jeśli vet "się boi" by sprawdził czy jest odpowiednik koci przeciwbólowy. Zwierzęcego odpowiednika żaden vet nie będzie miał problemu przepisać zwłaszcza przy przewlekłym zapaleniu trzustki stwierdzonym wcześniej.

Przepisy, ktore się zaostrzyły - o przeciwdziałaniu nadużywania leków psychoaktywnych - polegają jedynie na ograniczeniu możliwości wystawiania recept na takie leki LUDZKIE lekarzom weterynarii nie posiadającym tak zwanych kodów na recepcie... Natomiast leki, które nie posiadają zwierzęcego odpowiednika i mogą być jedynie ludzkie, może przepisać każdy weterynarz.
Do której grupy dany lek należy, vet może sprawdzić w specjalnej aplikacji do tego przeznaczonej (nawet na telefonie) lub w sensownych aptekach również udzielą takiej informacji nawet telefonicznie...

Polecam: udaj się z dokumentacją bez kici by jej nie męczyć i poproś o leki bo się skończyńczyły, lub o odpowiednik. Normalnie.
Felutku ... <3 przepraszam Cię

dino&felek

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Śro maja 05, 2021 12:41

Post » Śro maja 03, 2023 12:03 Re: Chora kotka nie chce jeść

Do powyższego dodam jeszcze , że przy takich lekach warto o osłonę wątroby a Veci nie zawsze o tym mówią. Polecam niedrogie suple, które u mnie super się sprawdzają: Na wątrobę Hepadol a na trzustkę i poprawienie trawienia Amyladol. Pozdrawiam i życzę zdrówka bez bólu i spokoju dla kici :)
Ostatnio edytowano Śro maja 03, 2023 12:03 przez dino&felek, łącznie edytowano 1 raz
Felutku ... <3 przepraszam Cię

dino&felek

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Śro maja 05, 2021 12:41

Post » Śro maja 03, 2023 12:03 Re: Chora kotka nie chce jeść

oczywiście, ze jest weterynaryjny odpowiednik bunondolu - bupaq. Także buprenorfina, w postaci płynu, wchlaniającego się przez błony śluzowe jamy ustnej. Już od dawna wetom nie wolno przepisywać leków ludzkich, o ile istnieją odpowiedniki weterynaryjne. Bupaq otrzymywałąm od weta, już w odpowiednich dawkach, w strzykawkach (oczywiście bez igły). Dawka to dosłownie mikrokropelka.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15134
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro maja 03, 2023 12:07 Re: Chora kotka nie chce jeść

Racja. Mam buprofenol w strzykawce. Został mi po leczeniu kotka na FIP. Kropelka na dziąsło i kot w błogim haju. Bardzo mocny to musi być lek , ale zapewne stosowany przez dwa lata mógł pewnie kotkę uzależnić?...
Felutku ... <3 przepraszam Cię

dino&felek

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Śro maja 05, 2021 12:41




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 125 gości